Vreckové pre deti

Katarína Stupková 4

Mnohí odborníci sa zhodujú v názore, že naučiť deti ako narábať a hospodáriť s peniazmi je potrebné už od skorého detstva. Podľa agentúry Synovate však dve tretiny rodičov svojim deťom nedávajú pravidelné vreckové, dajú im však peniaze, ak si vypýtajú alebo im kúpia to, čo potrebujú.

Výhody

„Dávať deťom vreckové prinesie rodičom viacero výchovných výhod,“ radí Marcela Capuliaková, finančná sprostredkovateľka spoločnosti Partners Group SK a dodáva: „Vreckové pomáha deťom pochopiť hodnotu peňazí, naučí ich správne hospodáriť s peniazmi a v neposlednom rade rozvíja ich osobnosť tým, že získajú sebavedomie, pocit slobody a samostatnosti, ktoré sú veľmi dôležité devízy do ich dospelosti.“

Marcela Capuliaková zároveň prikladá pár rád, ako správne nastaviť vreckové a ako naučiť Vaše dieťa správne využívať peniaze, ktoré dostane:

Kedy a koľko

S vreckovým to nepreháňajte, Vaše dieťa má všetko čo potrebuje. Z vreckového by nemalo dieťa platiť bežné veci ako napríklad školné, strava, cestovné, mobil, či oblečenie. Vreckové by malo slúžiť pre potreby dieťaťa a na jeho osobné mimoriadne výdavky.  

Kedy začať s vreckovým, ako aj v akej výške je individuálne. Odporúčame však začať najneskôr odvtedy, ako dieťa začne chodiť do školy. Výška vreckového sa samozrejme líši, s vekom by sa však mala mierne zvyšovať. Malým školákom vo veku 6 – 8 rokov vystačí napríklad aj 1 euro na mesiac, starším deťom 5 euro na mesiac a stredoškolákom 10 euro na mesiac. Všetko však záleží od finančnej situácie v rodine.

Stanovte si jasné pravidlá a neporušujte ich

Dohodnite si presné pravidlá hry, ktorú budú obidve strany dodržiavať. Ujasnite si, za akých okolností na  vreckové siahate a naopak, kedy sa k nemu opäť vrátite.

Pokiaľ dieťa minie dohodnutú sumu skôr, určite mu nedávajte peniaze navyše. Jedine v prípade, ak mu to stiahnete z nasledujúceho vreckového. Nepokúšajte sa dieťa vychovávať tým, že mu zadržíte vreckové, strácate tak jeho dôveru. Vreckové mu patrí, aj keď sa nespráva vhodne.

Nemotivujte dieťa peniazmi, aby sa lepšie učilo, učí sa pre seba. A taktiež ho neodmeňujte za domáce práce. Nabudúce Vám doma nepomôže, pokiaľ mu nezaplatíte.

Zmysluplné míňanie

Na začiatku, kým sa naučí dieťa hospodáriť, je dobré dohodnúť sa s ním,  nech Vám prinesie doklady kde a ako peniaze utráca. Viete mu tak vysvetliť a naučiť ho, čo bolo dobré a čo nie. Berte však vždy ohľad na to, že dieťa je dieťa a jeho predstavy o tom, čo je dôležité, sú rozdielne od Vašich.

Rozprávajte sa doma o peniazoch

Doma sa rozprávajte o peniazoch otvorene, o menších aj väčších sumách a výdavkoch. Dieťa tak ľahšie pochopí hodnotu peňazí, proces míňania a plánovania rodinných výdavkov a tým pádom aj význam šetrenia peňazí.

Založte mu bankový účet

Stredoškolákom odporúčam založiť účet, kde im mesačne pošlete napríklad 10 euro, z ktorých musí vyjsť. Vreckové mu pravidelne dopĺňajte na účet. Je dobré, ak si prácu s bankomatovou kartou a vlastným účtom osvojí čo najskôr. Je to zároveň ďalší krok k jeho finančnej samostatnosti, po ktorej tínedžeri tak veľmi túžia.

Na účet si zároveň môže nechávať posielať peniaze, ktoré si napríklad zarobí na brigádach počas školských prázdnin. Vlastné zarobené peniaze si mladí ľudia budú ceniť omnoho viac. Výhodou je, že študentské účty poskytujú banky zvyčajne bez poplatkov.

Buďte vzorom

V mnohých veciach sa dieťa učí pozorovaním, je tomu aj pri peniazoch. Väčšinu návykov, ktoré má rodič, preberá aj jeho dieťa. Rovnako finančné návyky. Buďte preto vzorom.

Tak, to sú radi odborníkov na financie. Aké sa ale vaše reálne skúsenosti? Ako na prípadné vreckové reagujú vaše deti? Máte nejaké tipy, ako v tomto finančníckom smere s deťmi fungovať?

foto:sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. MOje dieta na skolskom vylete malo 10 eur. Ked prislo, pytala som sa, ze teda co zaujimave si zaobstaralo za tie prachy. : Kupil som si 7 tatraniek, dvoje cipsy a tri kofolysmile

  tak asi je fakt na case zaciat nejake pokyny smerom ku peniazom….

 2. Dobry clanok, jedina vyhrada: uvedene ciastky su minimalne pre Bratislavu nerealne nizke a kedze mnohi spoluziaci dostavaju viac, dieta by sa zrejme citilo menejcenne; davam 2-3x viac – moje dieta nemina vsetko na „zbytocnosti“ ale dost vela napr. na darceky pre rodicov, starych rodicov – ziadne drahe veci, ale z 10€/mes. by mu tazko vobec nieco vyslo (taky listok do kina stoji tusim 8€…)

 3. Váš komentár

   

  Máme deti vo veku 6 a 3 roky. Dávame im vreckové, 50 centov na týždeň a chápu to. Začali sme to minulý rok na jeseň, ked zacali jarmoky. Nechápali, prečo im nedovolíme všetky kolotoče, ktoré sú v meste a najlepšie bz bolo dva krát do dna. Zaviedli sme vreckové. Celý rok to krásne funguje. Ked niečo „dôležité“ potrebujú, našetria si vreckové a peniaze použijú. Dnes začal jarmok v meste a veru ráno rátali, kolko dnes kolotočov asi budú mať. Darčeky vraj z jarmoku nepotrebujú a cukrovinky s velikánskou radosťou zaplatíme my. Veď si to naozaj zaslúžia.

 4. Váš komentár

   

  Máme deti vo veku 6 a 3 roky. Dávame im vreckové, 50 centov na týždeň a chápu to. Začali sme to minulý rok na jeseň, ked zacali jarmoky. Nechápali, prečo im nedovolíme všetky kolotoče, ktoré sú v meste a najlepšie bz bolo dva krát do dna. Zaviedli sme vreckové. Celý rok to krásne funguje. Ked niečo „dôležité“ potrebujú, našetria si vreckové a peniaze použijú. Dnes začal jarmok v meste a veru ráno rátali, kolko dnes kolotočov asi budú mať. Darčeky vraj z jarmoku nepotrebujú a cukrovinky s velikánskou radosťou zaplatíme my. Veď si to naozaj zaslúžia. Rolleyes Razz

Pridaj komentár