Mamy troch detí sú vystresované a štvordetné v pohode?

Anna Veselá 0

Existuje mnoho štúdií, ktoré sa venujú téme stresu mamičiek. Najlepšie z nich vychádzajú mamy štyroch (a plus ďalších) potomkov. Samozrejme, museli prekonať veľa prekážok, aby sa v materskom živote dostali do tejto uvoľnenej fázy.

Jednou z tých najťažších prekážok bolo určite posunúť sa sem z kategórie „trojdetných“ mám, ktoré podľa výskumov pociťujú väčší stres v porovnaní s ich „kolegyňami“ s jedným alebo dvomi deťmi.

Dobrá správa pre mamy troch detí je, že tento stres sa zmenší a bude to jednoduchšie, akonáhle privítajú do rodiny štvrté dieťa.

Viacdetná rodina
Shutterstock

Magické číslo štyri?

Je to o povahe žien, že sa pre štvrté dieťa rozhodnú práve tie, ktoré sú psychicky odolnejšie a lepšie zvládajú stres v každodennom živote?

Alebo platí, že čím početnejšia rodina, tým lepšie sa naučíme zvládať stres a nechať veci plynúť (lebo inú možnosť ani nemáme, jedine, že by sme sa stresom nechali úplne povaliť?)

»»»»»» Prečítajte si aj: 16 vecí, ktoré sú iné, keď máte 3 deti.

Je fakt, že s každým ďalším dieťaťom sa mamy cítia istejšie vo svojej roli, nemusia sa učiť všetky nové veci tak, ako pri prvých deťoch.

Sú viac sebavedomé, majú potvrdené svoje kompetencie, netrápia sa pochybnosťami, či to robia dobre. Majú už ten potrebný nadhľad, ktorí si vydreli pri prvých deťoch.

Zároveň na tom, aby bolo menej stresu, sa podieľajú aj deti samotné – tímovou prácou a putom medzi súrodencami.

Ďakujem, detí mám dosť

Napriek tomu, ako „bombasticky“ to znie, veľa rodičov sa na ďalšie plodenie detí nenechá nahovoriť a vedia „svoje.“

»»»»»» Prečítajte si aj: Tri deti za štyri roky.

Pre niektorých sú tri deti naozaj strop. Svoj rodičovský život pri tomto počte vnímajú ako zvlášť náročný. Priznávajú, že s dvomi deťmi to bolo jednoduchšie, lepšie zvládnuteľné a že číslo tri je „ťažké“ a štvrté si nevedia predstaviť ani omylom.

To, ako vnímame záťaž, nemusí závisieť od presného počtu detí. Skôr sa v tom odrážajú naše postoje, skúsenosti, z ktorých vychádzajú nejaké presvedčenia.

Shutterstock

Viac detí, viac práce

S väčšou rodinou prichádza objektívne viac práce. Niečo si vieme zjednodušiť, ale to neznamená, že nám tým odbudne napríklad prádlo na pranie. Toho je objektívne toľko, koľko je členov rodiny. A áno, môže to znamenať, že práčka pôjde od rána do večera.

S varením to nemusí byť obštrukcia, len kým sa neukáže potreba variť zvlášť pre tých členov rodiny, ktorí majú nejaké diétne obmedzenie (jeden laktózovú intoleranciu, druhý bezlepkovú stravu, tretí chce len mäso a štvrtý je presvedčený vegán).

Nielen veľké srdce, ale aj dosť energie

Na jednej strane sa to môže dať jednoduchšie v tímovej hre rodiny. Na druhej strane, odhadnúť tú mieru, kedy je to ešte ok, aby deti nevychovávali samy seba, aby to nebolo o tom, že sa starší len starajú o tých mladších súrodencov, môže byť ťažké. Nemôžeme očakávať, že toto vykryjú deti.

Každé dieťa by sa malo cítiť milované, jedinečné, mať pozornosť a starostlivosť rodiča aspoň na chvíľu iba pre seba – a túto otázku – na aký počet detí mám energiu a mentálnu silu – si musí každý rodič zodpovedať sám pre seba. Odhadnúť, či na to mám alebo nemám, a nehanbiť sa za negatívnu odpoveď. 

Lebo len vtedy, keď si rodičovstvo užívame, menej cítime, aké je to stresujúce (a niekedy aj skľučujúce) a tým lepšie to budeme robiť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Aké je to mať deti s veľkým vekovým rozdielom v 6 bodoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár