Jordan B. Peterson, kanadský profesor psychológie, je autorom bestselleru 12 pravidiel pre život, s podtitulkom Liek na chaos.
Rodičov by mohlo vytrhnúť z letargie jeho piate pravidlo, ktoré znie: „Nedovoľte svojim deťom robiť nič, pre čo by ste ich prestali mať radi.“
Shutterstock Nemôžeme byť s deťmi kamaráti Peterson, ktorý sa v knihe odvoláva na svoju klinickú prax, tvrdí, že súčasných rodičov často paralyzuje strach, že ich deti už nebudú mať rady alebo ich prestanú milovať, ak ich budú za všetko trestať.
Boja sa dvoch slov, ktoré sa spomínajú spolu: disciplína a trest. Túžia byť s deťmi za každú cenu priateľmi. Peterson ich od toho dôrazne odhovára. Prečo? Lebo dieťa bude mať v živote veľa priateľov, no len dvoch rodičov, ak vôbec. A rodičia sú viac, nie menej než priatelia.
Musíme zniesť, keď sa hnevajú za to, že sme im nevyhoveli Jednou z vecí, ktoré sa ako rodičia musíme naučiť, je tolerovať momentálny hnev, či dokonca nenávisť detí, ktorá spravidla nasleduje ako reakcia na výchovné opatrenia zo strany rodiča. Zavedenie disciplíny je prejavom zodpovednosti, pripomína psychológ.
Lenže mnohí rodičia odmietajú prevziať zodpovednosť za výchovu svojich detí – vyhýbajú sa konfliktu, ktorý je pri správnej výchove nevyhnutný. Zatvárajú oči. Jednoducho nechcú byť za zlých.
Neuvedomujú si jednu vec: buď môžu vychovávať dieťa oni alebo môžu túto zodpovednosť preniesť na spoločnosť, ktorá drasticky potrestá všetky nenapravené chyby detského správania.
Peterson sa nebojí ísť do polemiky o trestoch. Peterson rodičom radí, že ak nepomáhajú iné výchovné opatrenia, môžu dieťa fyzicky obmedziť (napríklad pevne schytiť dieťa za rameno) a ak neúčinkuje ani to, možno ho budú musieť prehnúť cez koleno.
„Dieťaťu, ktoré testuje hranice pôsobivo vynaliezavými spôsobmi, môže pľasnutie po zadku naznačiť, že dospelý to myslí vážne.“
Tvrdí, že používať frázy typu „Fyzické tresty nič neospravedlňuje“ alebo „Ak budete deti biť, len ich naučíte sa biť,“ je veľmi jednoduché používať. Prispievajú však podľa neho k predstave, že „dospelí diabli akoby zázrakom vyrastajú z predtým nevinných detských anjelikov.“
Jedna po zadku? V diskusii o bitke podľa Petersona nemožno ignorovať intenzitu a dôvod úderu.
„Ak by slovo „bitie“ presne opisovalo celý rozsah fyzickej sily, potom by medzi dažďovými kvapkami a atómovými bombami neexistoval žiadny rozdiel. Na intenzite záleží, rovnako ako aj na kontexte,“ hovorí Peterson.
Neprehliadajte, keď sa dieťa správa nevhodne, tým mu vôbec nepomáhate. „Špinavú robotu prenechávate iným, ktorí to urobia omnoho drsnejšie,“ pripomína Peterson.
Deti potrebujú jasné pravidlá a správnu disciplínu.
Milujete svoje dieťa a nepáči sa vám, čo robí? Potom premýšľajte, ako ich budú vnímať ľudia, ktorým na nich tak nezáleží, odporúča Peterson. Lebo vie, že druhí ich budú za ich činy alebo nedbalosť prísne trestať.
Ako rodičia to nemôžeme dovoliť. Je našou primárnou povinnosťou naučiť naše deti, aby vedeli v spoločnosti fungovať, lebo to im otvorí príležitosti a poskytne im sebadôveru a istotu. Toto funguje, a nie keď sa budeme oháňať podporou individuálnej identity.
Jordan B. Peterson: 12 Rules For Life – An Antidote to Chaos, 2018 (na Slovensku vyšlo vo vydavateľstve TATRAN).
Loading...