Nie všetky deti majú záujem dokončiť aktivity, ktoré začali. Nedostatok inšpirácie, nechuť alebo strata viery v seba sú faktory, ktoré ich ovplyvňujú. Ako môžeme deti podporiť, aby aktivity absolvovali a ukončili ich? Prinášame vám 3 tipy ako vaše deti motivovať.
shutterstock
Podľa detskej psychologičky Michaely Artemiou nejde o povahovú črtu, ak nedokážeme dokončiť to, čo sme si predsavzali. „Ide skôr o schopnosť sústrediť sa a motivovať sa k dokončeniu úlohy, ale aj o rôzne faktory, ktoré môžu schopnosť dokončiť úlohu ovplyvniť – ako napríklad nedostatok motivácie, zlé plánovanie, nedostatočná organizácia, nedostatok času alebo zdrojov, stres, úzkosť a podobne. Je však možné pracovať na týchto príčinách a túto schopnosť rozvíjať.“
1. Prisposobte aktivity veku dieťaťa
Aby si dieťa obľúbilo aktivitu, je potrebné, aby chápalo jej pravidlá a bolo vhodné pre jeho vekovú kategóriu. „Keďže deti majú väčšinou krátke pozornostné úseky, je dôležité, aby sme ich dokázali motivovať a zaujať. Aby boli ciele jasné, aktivity zaujímavé a aby boli adekvátne prispôsobené veku dieťaťa. Dôležité je vytvoriť prostredie, v ktorom sa dieťa cíti dobre a komfortne a v ktorom má pocit, že jeho úsilie má zmysel. No a uznať a oceniť ich úsilie a pokrok, ktorý dosahujú,“ potvrdzuje Michaela Artemiou.
2. Nacvičte si to na spoločenských hrách.
Spoločenské hry sú skvelou voľbou ako naučiť deti dokončovať. Podľa Štěpánky Zoubkovej, odborníčky na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik, práve hry pomáhajú rozvíjať kreativitu detí, odbúravajú strach z nových vecí a zároveň posilňujú emočný kvocient. „Hry okrem slovnej zásoby pomáhajú budovať sociálne zručnosti a zároveň učia deti trpezlivosti. “ V rámci hier si deti vedia nacvičiť, že každá aktivita má svoj začiatok a koniec. Aj pri hre je dôležité, aby rodič vysvetlil, že aj keď hra sa nevyvíja podľa našich predstáv, mali by sme ju dohrať dokonca. Pretože ako sa hovorí, vyhráva ten, ktorý sa nevzdáva. A v neposlednom rade deťom vysvetliť, že to najcennejšie je spoločne strávený čas s rodinou a priateľmi plný zábavy.
♥ Máte chuť zahrať sa? Práve súťažíte o 3 spoločenské hry pre malé i väčšie deti »»»
3. Nie je dôležitý cieľ, ale cesta
Na deti sú kladené pri voľnočasových aktivitách často vysoké nároky. Tlak z výkonu, ktorý musí dieťa dosiahnuť, môže spôsobiť že dieťa stráca záujem. Osvedčenou cestou, ako rodičia môžu prispieť k rozvoju zručnosti dokončovať u svojho dieťaťa, je vlastný príklad v každodennom živote. Kľúčovým faktorom je aj komunikácia. Naučiť svoje deti včas vyjadriť svoje pocity a myšlienky a ako rodič byť ochotný im načúvať. Práve porozumením prežívaných emócií dieťaťa vieme dieťaťu pomôcť prekonať krízu, že nechce v aktivite pokračovať.
„Rozpoznať, či dieťa treba motivovať k dokončeniu aktivity alebo ju treba skončiť, môže byť niekedy pre rodiča náročné, ale je to možné pozorovaním jeho správania a postoja a komunikáciou s ním. Ak sa dieťa zaujíma o aktivitu, ale zdá sa unavené alebo frustrované, môžete mu pomôcť dokončiť ju alebo ju pozdržať a pokračovať v nej neskôr. Na druhej strane, ak sa dieťa zdá nezaujaté a bez nálady, môže to byť indikáciou, že táto aktivita nie je pre neho vhodná a treba ju ukončiť. Je dôležité nezabúdať, že každé dieťa je jedinečné a môže vyžadovať odlišné prístupy,“ vysvetľuje Michaela Artemiou. Pri voľnočasových aktivitách preto netreba zabúdať, že by mali byť pre deti zábavou a miestom, kde si môžu oddýchnuť a načerpať nové sily. Jednoducho si ich užiť a uvoľniť sa a primárne sa neorientovať na výsledky. Lebo cesta je cieľ.
Loading...