Prečo by deti nemali byť pestúnkami mladších súrodencov

Saša/redakcia 0

Kde je veková hranica schopnosti postarať sa nielen o seba, ale aj o súrodenca a to bez prítomnosti dospelých? 

Foto: Ingimage.com

Kedy je ten správny čas, nechať dieťa samé doma, je náročné rozhodnutie. Naše zákony presný vek dieťaťa v tomto prípade nešpecifikujú, popisujú len schopnosti dieťaťa.

Zjednodušene, osamote by malo zostať len také dieťa, ktoré by si v prípade potreby vedelo zadovážiť pomoc.

Čo však, keď máme doma detí viac? V akom veku prvorodeného dieťaťa mu nechať na starosti mladšieho súrodenca?

Foto: Ingimage.com

Len na chvíľočku…

Ruská psychologička Katerina Deminová napísala o chybách, ktoré rodičia robia pri presúvaní zodpovednosti na starších súrodencov. 

Štandardne to vyzerá nejako takto: “Daj prosím pozor na svojho malého brata. Vrátim sa čoskoro”. Matka sa vráti domov, nič zlé sa nestalo.

Malé dieťa sa síce počas maminej neprítomnosti prebudilo, ale neplakalo. Starší súrodenec – v tomto prípade išlo o staršiu sestru – zahrkala hrkálkou a napodobnila mamin hlas. Menšie dieťa sa ukľudnilo a veľká sestra je na seba nesmierne hrdá, ako úlohu opatrovateľky zvládla.

Druhá modelová situácia však už nedopadne až tak dobre. Mama a deti sú v parku. “Postráž svojho brata, odbehnem si do obchodu.”

Hoci po prvýkrát, keď matka nechala deti na chvíľu samé, sa nič nestalo, v tomto prípade sa však menšie dieťa udrie do hlavy, plače a staršie ostáva vydesené, bezradné a v neúmernom strese.

Výsledok? To, že ďalší raz odmietne ísť do parku, je ten najmenší problém. 

Prečítajte si aj: Chcete nechať dieťa doma samé?

Foto: Ingimage.com

Nemusia to zvládnuť psychicky ani fyzicky

Deti môžu pomôcť so strážením súrodencov – kľúčový je ale vek staršieho. Ako môže dopadnúť “stráženie” keď doma necháme spolu deti mladšie ako 12 rokov?

Sledovanie brata, alebo sestry po dobu niekoľkých minút, napríklad zatiaľ čo matka varí večeru, je v poriadku.

Brať ho na prechádzku sám, nechať ich samých doma po dobu dlhšiu, ako päť minút, už Katerina Deminová nedoporučuje.

Dokonca aj päť minút je podľa nej dosť nato, aby sa čosi zlé prihodilo. Iste, mnohí trávili v detstve istý čas doma len so súrodencami. Psychologička však hovorí skôr o šťastí. 

“Pracovala som v nemocnici na detskom oddelení. Vo svojej praxi som zažila mnoho prípadov, ktoré sa udiali vo chvíľach bez dozoru,” varuje Deminová.

7-ročná stráži 5-ročnú? Nikdy!

Akokoľvek sa nám zdá vyspelé a rozumné – sedemročné dieťa nemôže ochrániť päťročné pred nebezpečným správaním.

Niekedy mu v tom môže aj pomôcť. Nie zo zlomyseľnosti, ale z jednoduchej detskej zvedavosti, ktorá je tak prirodzená staršiemu, ako aj mladšiemu dieťaťu.

Sedemročné dieťa sa teda v nijakom prípade nepočíta ako dozor. Každé dieťa je síce iné, niektoré viac či menej “oplašené”, schopnosti našich detí však treba posúdiť realisticky.

Vek 12 rokov a viac

V tomto prípade môže starší súrodenec poslúžiť ako plnohodnotná opatrovateľka, tvrdí Deminová. Dôležité je, aby bol tínedžer uzrozumený s dozeraním nad mladším súrodencom, a to dokonca aj prostredníctvom istej odmeny za stráženie.

Je totiž rozdiel, keď sa dieťa ochotne pohrá so svojím mladším súrodencom tak dlho, ako chce. Čosi iné je však prevziať zodpovednosť za jeho bezpečnosť.

Foto: Ingimage.com

Postráž brata, zarobíš (?!)

Tínedžer má svoj deň zväčša vyplnený školou či krúžkami. Keď by teda mal pravidelne strážiť súrodencov, mali by mu rodičia podľa psychologičky, tento čas niečím kompenzovať.

Prípadne môže starostlivosť o súrodenca spadať do kategórie domácich prác, alebo úloh, ktoré staršie deti bežne vykonávajú doma.

Treba zohľadniť, koľko hodín v týždni súrodenca strážil. Toto považuje Deminová za zdravší prístup, než platiť im za stráženie vlastného súrodenca.

Rodina by mala byť jedinečnou úniou, založenou na podpore a starostlivosti o seba navzájom.

Foto: Ingimage.com

Ktorú najdôležitejšiu vec by si mali rodičia pripomínať?

Staršie deti si nevybrali svoju prvorodenú pozíciu, tak ako nemôžu za to, že majú viacero súrodencov.

Ak nedôjde k mimoriadnej okolnosti, starostlivosť o deti má byť výhradne v kompetencii rodičov.

Staršie deti môžu pomôcť, ale zodpovednosť je stále na dospelých.

Častokrát rodičia vinia staršie dieťa za problémy mladšieho, pričom reálne boli medzi narodením detí iba malé časové rozdiely.

Rovnako sa podľa Kateriny Deminovej môže stať, že obzvlášť prvorodené dievčatá, ktoré sú v detstve extrémne zaťažované starostlivosťou o mladších súrodencov – majú v dospelosti problém s vlastnými deťmi.

Psychologička hovorí o tom, že deti si pamätajú ako príťaž a materstvo odkladajú na neskôr.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár