Aj diéta ma vedľajšie účinky

Katka Pružinová 1

Ducanová, Atkinsonová, delená, 90 dňová, tekutá – to je len pár prívlastkov, ktoré majú spoločného menovateľa  s názvom diéta. Väčšina z nás bojuje s udržaním si ideálnej postavy celý život. Diétujeme po Vianociach, počas plesovej sezóny i pred letom, kedy nám pribúdajú vrásky na čele v snahe zhodiť do plaviek. Redukcia hmotnosti však veľakrát neprináša len ovocie v podobe uznanlivých pohľadov okolia, ale aj nemilé zdravotné komplikácie. Prečítajte si, čo všetko vkladáme do hry v boji za vytúženou postavou.

Náladovosť naša každodenná

Začiatky každej diéty sprevádzajú prudké zmeny nálad a výkyvy psychického stavu. V prvotných fázach boja za vysnívanou postavou, sme  totiž ochotné podstúpiť čokoľvek s vidinou, čo najrýchlejšieho a najefektívnejšieho výsledku. Preto drastickým spôsobom odmietame všetko, čo sme doteraz bežne konzumovali. Telo na radikálne znížený príjem sacharidov a tukov reaguje už spomínanou zmenou nálad a psychického stavu. Chýba mu predovšetkým hormón serotonín, ktorý produkujú sacharidy. Serotonín ovplyvňuje náladu a jeho nedostatok sa dokáže s našimi nervami nepekne pohrať. Preto nie je dobré hneď z jedálnička vylúčiť všetky potraviny, ktoré pred diétou bežne obsahoval. Zbavujte sa ich radšej postupne. Inak počas diéty znepríjemnite život nielen sebe, ale aj ľuďom okolo vás.

Črevné problémy vás asi neobídu

Väčšina diét je založených na filozofii dovolených a zakázaných potravín. Zásadným spôsobom obmedzujú najmä produkty bohaté na tuky a sacharidy. Ich neúmernou absenciou však telo stráca živiny, čo sa prejavuje aj v trávení. Častými vedľajšími účinkami pri cielenom znižovaní hmotnosti sú zápcha alebo hnačka. Ak trpíte poruchami vyprázdňovania mali by ste ráno po zobudení vypiť pohár teplej vody. Do polhodiny by sa vám malo uľaviť. V prípade hnačky zas nezabúdajte na zvýšený pitný režim, lebo telo je počas nej viac dehydrované.

Úľavu vám môže priniesť niektorý z voľnopredajných liekov na hnačku. Patrí k ním napríklad Imodium, to účinkuje už do hodiny od užitia kapsule, utlmuje peristaltiku čriev a zahusťuje stolicu. Na potlačenie nežiaducich patogénov v tráviacom trakte je zas vhodný Endiex alebo Endiaron. Škodlivé látky viažu aj adsorbenciá, ku ktorým patrí Smecta a Carbofit, ľudovo nazvaný tiež ako čierne uhlie. Aby vás však podobné nepríjemnosti počas diéty  nezastihli, môžete preventívne užívať probiotiká, ktoré posilňujú imunitný systém.

Pripravte sa aj na zápach z úst

Vedľajšou stránkou získavania vytúženej postavy je aj nepríjemný zápach z úst. Zvýšený príjem bielkovín na úkor tukov a sacharidov sa odzrkadľuje i na zuboch. Tie totiž rýchlejšie podliehajú tvorbe zubného kameňa a nepekného povlaku. Preto by ste počas redukcie hmotnosti mali zvýšenú pozornosť venovať ústnej hygiene. V najnutnejších prípadoch so sebou môžete v kabelke nosiť okrem žuvačiek aj ústnu vodu.

Nie som tehotná???

Aj táto otázka vám môže prísť počas diétovania na um. Nie jednej z nás vtedy „meškajú“. Dôvod treba hľadať v pečive, ktoré odborníci na líniu zaraďujú k sacharidom a tým pádom ho vylúčili z denného jedálnička. Sacharidy však majú vplyv na produkciu estrogénu a ich zníženým príjmom si tak ľahko rozhádžete  celý rytmus.

Indukčná chrípka, únava a úbytok vitamínov

Indukčná chrípka je určitým druhom „absťáku“, teda reakciou organizmu na to, že mu chýba energetický príjem cukrov a tukov. Prejavuje sa únavou, bolesťami hlavy a závratmi. Počas redukcie hmotnosti diétami dochádza taktiež k úbytku vitamínov. Vitamínový deficit dokáže zapríčiniť vypadávanie vlasov či lámanie nechtov.

Ak ste sa v poslednom období zaoblili a máte v úmysle chudnúť, zamyslite sa nad tým, či vám pre dve konfekčné čísla stojí obetovať zdravie v podobe „osvedčených“ diét. Vaše telo totiž potrebuje energiu na to, aby vedelo správne fungovať. Ak ho zbytočne oberáte o kalorický príjem, neprospieva mu to, ale naopak ničí. Zdravé chudnutie preto nemožno zakladať len na diéte. Vytúženú postavu bez dôsledkov na zdraví získate kombináciou vyváženej zdravej stravy a pohybovej aktivity. Iba zmenou životného štýlu sa dopracujete k atraktívnej línii v zdravom organizme.     

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Súhlasím s autorom článku, ale myslím že na začiatok je podstatné schudnúť o niečo viac kvôli motivácii a tomu aby sme v zmene stravovania vydržali a vytvorili si nejaký návyk smile mne zo začiatku pomohol ketofit.sk a ich rady ktoré idú až za obdobie dodržiavania diéty

Pridaj komentár