Má vaša mama rakovinu prsníka? Vy ju môžete dostať o 10 rokov skôr

redakcia 0

Prvou známou ženou, ktorá podstúpila preventívne odstránenie prsných žliaz a vaječníkov z dôvodu diagnózy jej matky bola americká herečka Angelina Jolie. Poukázala na to, že sa tento problém deje. Nikto totiž nevie, akú má dedičnú výbavu.

rakovina prsnika dedičná
foto: pexels.com


Dedičné nádory prsníka sa indikujú v mladom veku, pričom sú pomerne agresívne. Takýto nádor dokáže narásť aj medzi dvoma zobrazovacími metódami. Každá ďalšia generácia pritom dostane nádor o 10 rokov skôr, ako to bolo pri tej predchádzajúcej. Lekár z odboru klinická genetika odporučí genetické vyšetrenie a gény sa vyšetrujú.
Zvyšných 90 percent karcinómov prsníka – nie dedične podmienených – rastie pomaly. Veľkej väčšine žien sa dá karcinóm prsníka stanoviť v čase, keď ešte nádor nie je hmatný.

Rakovina prsníka sa začína v prsnom tkanive. Stáva sa to, keď sa bunky v prsníku zmenia a nekontrolovane rastú. Bunky zvyčajne tvoria nádor. Niekedy sa rakovina ďalej nerozšíri. Toto sa nazýva „in situ“. Ak sa rakovina rozšíri mimo prsníka, rakovina sa nazýva „invazívna“. Môže sa rozšíriť do blízkych tkanív a lymfatických uzlín. Môže tiež metastázovať (šíriť do iných častí tela) cez lymfatický systém alebo krv.

Čo je rakovina prsníka?


Rakovina prsníka vzniká, keď sa bunky prsníkového tkaniva začnú nekontrolovane deliť a vytvárajú nádor. Existujú rôzne typy:

  • Invazívny duktálny karcinóm (IDC) – najbežnejší typ, ktorý vzniká v mliekovodoch a môže sa šíriť do ďalších častí tela. Tvorí asi 70 až 80 % všetkých prípadov rakoviny prsníka.
  • Invazívny lobulárny karcinóm (ILC) – vzniká v mliečnych lalôčikoch. Tvorí asi 10 – 15 % všetkých typov rakoviny prsníka. Lobulárny karcinóm sa častejšie nachádza v obidvoch prsníkoch súčasne.
  • Neinvazívne nádory (in situ) – napr. duktálny karcinóm in situ (DCIS), ktorý zostáva lokalizovaný v mliekovodoch.
  • Zápalová rakovina prsníka – rakovinové bunky pri nej blokujú lymfatické cievy v koži prsníka. Prsník je teplý, červený a opuchnutý. Ide o vzácny typ.
  • Pagetova choroba prsníka – rakovina postihujúca kožu bradavky. Zvyčajne postihuje aj tmavšiu kožu v okolí bradavky. Je zriedkavá.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko jej „objavenia sa“. Ani ich prítomnosť však automaticky neznamená, že žena rakovinu “dostane” a rovnako platí, že sa môže objaviť aj u jednotlivcov bez týchto faktorov:


Vek – vo väčšine prípadov sa vyskytuje u žien okolo 50 roku veku, ale nie je to vždy pravidlo.
Vek 50 rokov súvisí najmä s hormonálnymi zmenami (menopauza). V tomto veku sa mení aj stresové zaťaženie žien a s tým súvisiace postavenie v domácnosti a spoločnosti. Je to obdobie, kedy sa karcinóm prsníka diagnostikuje najčastejšie (mimo dedičných).
Rakovina prsníka je teda rozšírenejšia u starších žien, vo všeobecnosti však ide o ochorenie, ktoré nepozná vekové hranice. Rakovina prsníka môže zasiahnuť ženu v ktorejkoľvek fáze života, vrátane mladej dospelosti. Diagnóza rakoviny prsníka u mladých žien môže byť obzvlášť zdrvujúca, pretože sú často na vrchole svojej kariéry, budujú si rodiny alebo idú za svojimi snami.

Anamnéza rakoviny prsníka alebo benígneho (nerakovinového) ochorenia prsníka.

  • Zdedené riziko rakoviny prsníka, vrátane zmien v BRCA1 a BRCA2 génoch.
  • Husté prsné tkanivo.

Reprodukčná anamnéza, ktorá vedie k väčšej expozícii estrogénového hormónu, vrátane:

  • Menštruácia v rannom veku.
  • Vyšší vek pri prvom pôrode alebo bezdetnosť.
  • Menopauza v neskoršom veku.
  • Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie a hormonálna terapia počas menopauzy.
  • Obezita, nadváha, sedavý spôsob života.
  • Nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie.

Príznaky a symptómy rakoviny prsníka

  • Jedným z najznámejších príznakov rakoviny prsníka je nová hrčka alebo zhrubnutie
    v prsníku alebo v jeho blízkosti, prípadne v podpazuší.
  • Zmena veľkosti alebo tvaru prsníka.
  • Jamka alebo zvráskavenie v koži prsníka. Môže to vyzerať ako šupka pomaranča.
    Tieto zmeny nemusia byť bolestivé, ale mali by byť okamžite vyšetrené u odborníka.
  • Bradavka otočená dovnútra prsníka (inverzia).
  • Výtok z bradaviek iný ako materské mlieko. Výtok sa môže vyskytnúť náhle, môže byť
    krvavý alebo sa môže vyskytnúť iba v jednom prsníku.
  • Šupinatá, červená alebo opuchnutá koža v oblasti bradaviek alebo prsníkov.
  • Bolesť v akejkoľvek oblasti prsníka (najmä, ak je nová alebo pretrváva).

Mnoho žien sa mylne domnieva, že ak nepociťujú bolesť alebo nepohodlie v prsníkoch, nehrozí im riziko rakoviny prsníka. To je však ďaleko od pravdy. Jednou z najklamlivejších čŕt rakoviny prsníka je jej schopnosť vyvíjať sa ticho, často bez toho, aby spôsobovala bolesť alebo nepohodlie. V čase, keď sa stane bolestivou alebo symptomatickou, môže dosiahnuť pokročilé štádium, čo sťažuje liečbu.

Diagnostika rakoviny prsníka

Diagnóza rakoviny prsníka sa často začína vyšetrením a diskusiou o pacientových príznakoch.
Zobrazovacie testy dokážu v prsnom tkanive zistiť čokoľvek, čo nie je typické. Na potvrdenie, či existuje rakovina alebo nie, sa z prsníka odoberie vzorka tkaniva na testovanie.

Mamografia

Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsného tkaniva. Mamografia sa bežne používa na skríning rakoviny prsníka. Ak skríningový mamograf zistí nejakú odchýlku, nasleduje ďalšie mamografické vyšetrenie (diagnostický mamograf), aby sa ošetrujúci lekár pozrel na danú oblasť bližšie.

Ultrazvuk prsníka

Ultrazvuk využíva zvukové vlny na vytváranie obrázkov štruktúr vo vnútri tela. Ultrazvuk prsníka môže zdravotníckemu tímu poskytnúť viac informácií o hrčke v prsníku. Ultrazvuk môže napríklad ukázať, či je hrčka tuhá hmota alebo cysta naplnená tekutinou. Zdravotnícky tím použije tieto informácie na rozhodnutie, aké ďalšie testy bude potrebovať.

MRI prsníka

Prístroje MRI využívajú magnetické pole a rádiové vlny na vytváranie obrázkov vnútra tela. MRI prsníka môže urobiť podrobnejšie obrázky prsníka. Niekedy sa táto metóda používa na podrobné hľadanie akýchkoľvek iných oblastí rakoviny v postihnutom prsníku. Môže sa použiť aj na hľadanie rakoviny v druhom prsníku. Pred MRI prsníka pacientka zvyčajne dostane injekciu farbiva (premedikácia). Farbivo pomáha tkanivu lepšie sa zobrazovať na obrázkoch.

BIOPSIA – Odobratie vzorky buniek prsníka na testovanie

Biopsia je postup na odstránenie vzorky tkaniva na testovanie v laboratóriu. Na získanie vzorky zdravotnícky pracovník prepichne ihlu cez kožu a do prsného tkaniva. Zdravotník vedie ihlu na základe snímok vytvorených pomocou röntgenových lúčov, ultrazvuku alebo iného typu zobrazenia. Keď sa ihla dostane na správne miesto, zdravotnícky pracovník použije ihlu na
ytiahnutie tkaniva z prsníka.

Často sa na miesto, kde bola odobratá vzorka tkaniva umiestni marker. Malá kovová značka sa ukáže pri zobrazovacích testoch. Značka pomáha zdravotníckemu tímu monitorovať oblasť záujmu.

Testovanie buniek (biopsia) v laboratóriu

Vzorka tkaniva z biopsie ide do laboratória na testovanie. Testy môžu ukázať, či sú bunky vo vzorke rakovinové. Ďalšie testy poskytujú informácie o type rakoviny a o tom, ako rýchlo rastie.
Špeciálne testy poskytujú viac podrobností o rakovinových bunkách. Testy môžu napríklad hľadať hormonálne receptory na povrchu buniek. Zdravotnícky tím používa výsledky z týchto testov na zostavenie plánu liečby.

Staging (Štádiá) rakoviny prsníka

Keď zdravotnícky tím diagnostikuje rakovinu prsníka, možno bude pacientka potrebovať ďalšie testy, aby sa zistil rozsah rakoviny. Toto sa nazýva štádium rakoviny. Zdravotnícky tím používa štádium rakoviny na pochopenie prognózy pacientky.
Úplné informácie o štádiu rakoviny nemusia byť k dispozícii, kým pacientka nepodstúpi operáciu rakoviny prsníka.
Testy a postupy používané na štádium rakoviny prsníka môžu zahŕňať:

  • Krvné testy, ako je kompletný krvný obraz a testy, ktoré ukážu, ako dobre fungujú
    obličky a pečeň.
  • Skenovanie kostí.
  • CT vyšetrenie.
  • MRI .
  • Pozitrónová emisná tomografia, nazývaná aj PET sken.
    Nie každý potrebuje všetky tieto testy. Zdravotnícky tím vyberie správne testy na základe konkrétnej situácie pacientky

Štádia rakoviny

Štádiá rakoviny prsníka sa pohybujú od 0 do 4. Nižšie číslo znamená, že rakovina je menej pokročilá a je pravdepodobnejšie, že sa vylieči. Rakovina prsníka štádia 0 je rakovina, ktorá je obsiahnutá vo vývode prsníka. Zatiaľ neprepukla, aby napadla prsné tkanivo. Ako rakovina rastie do tkaniva prsníka a je pokročilejšia, štádiá sa zvyšujú. Štádium 4 rakoviny prsníka znamená, že rakovina sa rozšírila do iných častí tela.

  • Stupeň 0: DCIS (lokalizovaný nádor bez invázie).
  • Stupeň I: Malý nádor (do 2 cm) bez postihnutia lymfatických uzlín.
  • Stupeň II: Väčší nádor (2-5 cm) alebo postihnutie niekoľkých lymfatických uzlín.
  • Stupeň III: Rozšírený nádor do okolitých tkanív alebo mnohých uzlín.
  • Stupeň IV: Metastatická rakovina (rozšírená do vzdialených orgánov, napr. pľúc, pečene, kostí).

Liečba rakoviny prsníka

Liečba rakoviny prsníka sa často začína chirurgickým zákrokom na odstránenie rakoviny. Väčšina ľudí s rakovinou prsníka bude mať po operácii inú liečbu, ako je ožarovanie, chemoterapia a hormonálna terapia. Niektorí ľudia môžu mať pred operáciou chemoterapiu
alebo hormonálnu terapiu. Takáto liečba môže pomôcť zmenšiť rakovinu a uľahčiť jej odstránenie.
Plán liečby závisí od konkrétnej rakoviny prsníka. Lekár pritom zvažuje štádium rakoviny, ako rýchlo rastie a či sú rakovinové bunky citlivé na hormóny. Zohľadňuje tiež celkové zdraviepacienta a jeho preferencie.

Operácia rakoviny prsníka

Zvyčajne zahŕňa postup na odstránenie rakoviny prsníka a postup na odstránenie niektorých blízkych lymfatických uzlín. Operácie používané na liečbu rakoviny prsníka zahŕňajú:


Odstránenie rakoviny prsníka. Lumpektómia je operácia na odstránenie rakoviny prsníka a niektorých zdravých tkanív okolo nej. Zvyšok prsného tkaniva nie je odstránený. Iné názvy pre túto operáciu sú chirurgia zachovávajúca prsník a široká lokálna excízia. Väčšina pacientiek,ktoré majú lumpektómiu, má tiež radiačnú terapiu.

Lumpektómia sa môže použiť na odstránenie malej rakoviny. Niekedy môže pacient pred operáciou podstúpiť chemoterapiu na zmenšenie rakoviny, aby bola možná lumpektómia.

Odstránenie celého prsného tkaniva. Mastektómia je operácia na odstránenie všetkého prsného tkaniva z prsníka. Najbežnejším postupom mastektómie je totálna mastektómia, nazývaná aj jednoduchá mastektómia. Tento postup odstráni celý prsník, vrátane lalokov, kanálikov, tukového tkaniva a časti kože, vrátane bradavky a dvorca.

Mastektómia sa môže použiť na odstránenie „veľkej“ rakoviny. Môže byť tiež potrebná, keď je v jednom prsníku viacero oblastí rakoviny. Pacientka môže podstúpiť mastektómiu aj vtedy, ak po operácii nemôže alebo nechce podstúpiť radiačnú terapiu.

Niektoré novšie typy procedúr mastektómie nemusia odstrániť kožu alebo bradavku. Napríklad mastektómia šetriaca kožu zanecháva časť kože. Mastektómia šetriaca bradavku opúšťa bradavku a kožu okolo nej, nazývanú areola. Tieto novšie operácie môžu zlepšiť vzhľad prsníka po operácii, ale nie sú možnosťou pre každého.

Odstránenie niekoľkých lymfatických uzlín. Biopsia sentinelovej uzliny je operácia, pri ktorej sa odoberú niektoré lymfatické uzliny na testovanie. Keď sa rakovina prsníka rozšíri, často ide najskôr do blízkych lymfatických uzlín. Aby sa zistilo, či sa rakovina rozšírila, chirurg odstráni niektoré lymfatické uzliny v blízkosti rakoviny. Ak sa v týchto lymfatických uzlinách nenájde rakovina, šanca na nájdenie rakoviny v ktorejkoľvek z ostatných lymfatických uzlín je malá. Nie je potrebné odstraňovať žiadne ďalšie lymfatické uzliny.

Odstránenie niekoľkých lymfatických uzlín. Disekcia axilárnych lymfatických uzlín je operácia na odstránenie mnohých lymfatických uzlín z podpazušia. Operácia rakoviny prsníka môže zahŕňať túto operáciu, ak zobrazovacie testy ukazujú, že rakovina sa rozšírila do lymfatických uzlín. Môže sa použiť aj vtedy, ak sa pri biopsii sentinelovej uzliny nájde rakovina.

Odstránenie oboch prsníkov. Niektorí pacienti, ktorí majú rakovinu v jednom prsníku, sa môžu rozhodnúť pre odstránenie druhého prsníka, aj keď nemá rakovinu. Tento postup sa nazýva kontralaterálna profylaktická mastektómia. Môže to byť možnosť, ak u pacienta existuje vysoké riziko vzniku rakoviny v druhom prsníku. Riziko môže byť vysoké, ak má silnú rodinnú anamnézu rakoviny alebo zmeny DNA, ktoré zvyšujú riziko rakoviny. Väčšina ľudí s rakovinou prsníka v jednom prsníku nikdy nedostane rakovinu v druhom prsníku.

Komplikácie operácie rakoviny prsníka závisia od postupov, ktoré sa zvolia. Všetky operácie obsahujú riziko bolesti, krvácania a infekcie. Odstránenie lymfatických uzlín v podpazuší so sebou nesie riziko opuchu rúk, nazývaného lymfedém.

Po maskektómii sa pacientka môže rozhodnúť pre rekonštrukciu prsníka. Rekonštrukcia prsníka je operácia na obnovenie tvaru prsníka. Možnosti môžu zahŕňať rekonštrukciu prsným implantátom alebo rekonštrukciu pomocou vlastného tkaniva.

Radiačná (ožarovanie) terapia

Radiačná terapia lieči rakovinu silnými energetickými lúčmi. Energia môže pochádzať z röntgenových lúčov, protónov alebo iných zdrojov.
Pri liečbe rakoviny prsníka je ožarovaním často vonkajšie žiarenie. Počas tohto typu radiačnej terapie leží pacientka na stole, zatiaľ čo sa okolo nej pohybuje stroj. Stroj nasmeruje žiarenie na presné body na jej tele. Menej často môže byť žiarenie umiestnené vo vnútri tela. Tento typ žiarenia sa nazýva brachyterapia.
Radiačná terapia sa často používa po operácii. Môže zabiť všetky rakovinové bunky, ktoré môžu zostať po operácii. Žiarenie znižuje riziko návratu rakoviny.
Vedľajšie účinky radiačnej terapie zahŕňajú pocit veľkej únavy a vyrážku podobnú spáleniu od slnka tam, kde je ožarovanie zamerané. Prsné tkanivo môže tiež vyzerať opuchnuté alebo pevnejšie. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť vážnejšie problémy. Patrí medzi ne poškodenie srdca alebo pľúc. Veľmi zriedkavo môže v liečenej oblasti vyrásť nová rakovina.

foto: pexels.com

Chemoterapia

Chemoterapia lieči rakovinu silnými liekmi. Existuje veľa chemoterapeutických liekov a liečba často zahŕňa ich kombináciu . Väčšina sa podáva cez žilu. Niektoré sú dostupné vo forme piluliek.
Chemoterapia na rakovinu prsníka sa často používa po operácii. Môže zabiť všetky rakovinové bunky, ktoré by mohli zostať, a znížiť riziko návratu rakoviny.

Niekedy sa chemoterapia podáva pred operáciou. Môže zmenšiť rakovinu prsníka, aby sa dala ľahšie odstrániť. Chemoterapia pred operáciou môže tiež kontrolovať rakovinu, ktorá sa šíri do
lymfatických uzlín. Ak lymfatické uzliny po chemoterapii už nevykazujú známky rakoviny,operácia na odstránenie mnohých lymfatických uzlín nemusí byť potrebná. To, ako rakovinareaguje na chemoterapiu pred operáciou, pomáha lekárom rozhodovať o tom, aké liečby môžu byť potrebné po operácii.

Keď sa rakovina rozšíri do iných častí tela, chemoterapia ju môže pomôcť kontrolovať. Chemoterapia môže zmierniť príznaky pokročilej rakoviny, ako je bolesť.
Vedľajšie účinky chemoterapie závisia od toho, aké lieky pacient dostáva. Časté vedľajšie účinky zahŕňajú vypadávanie vlasov, nevoľnosť, vracanie, pocit veľkej únavy a zvýšené riziko infekcie. Zriedkavé vedľajšie účinky môžu zahŕňať predčasnú menopauzu a poškodenie nervov.

Hormonálna terapia

Hormonálna terapia využíva lieky na blokovanie určitých hormónov v tele. Je to liečba rakoviny prsníka, ktorá je citlivá na hormóny estrogén a progesterón. Lekári nazývajú túto rakovinu pozitívnu na estrogénový receptor a progesterónový receptor. Rakovina, ktorá je citlivá na hormóny, využíva hormóny ako palivo pre svoj rast. Blokovanie hormónov môže spôsobiť zmenšenie alebo odumretie rakovinových buniek.
Hormonálna terapia sa často používa po operácii a iných liečebných postupoch. Môže znížiť riziko, že sa rakovina vráti.
Ak sa rakovina rozšíri do iných častí tela, hormonálna terapia ju môže pomôcť kontrolovať.

Cielená terapia

Cielená terapia využíva lieky, ktoré útočia na špecifické receptory v rakovinových bunkách. Blokovaním týchto receptorov môže cielená liečba spôsobiť „smrť rakovinových buniek“.
Na cielenú liečbu rakoviny prsníka existuje veľké množstvo liečiv . Rakovinové bunky môžu byť testované, aby sa zistilo, či pacientovi môžu tieto lieky pomôcť. Pred operáciou sa môžu použiť lieky na cielenú liečbu na zmenšenie rakoviny prsníka a uľahčenie jej odstránenia. Niektoré sa používajú po operácii na zníženie rizika, že sa rakovina vráti. Iné sa používajú iba vtedy, keď sa rakovina rozšírila do iných častí tela.

Imunoterapia

Imunoterapia je liečba liekom, ktorý pomáha imunitnému systému tela zabíjať rakovinové bunky. Imunitný systém bojuje proti chorobám tým, že útočí na baktérie a iné bunky, ktoré by v tele nemali byť. Rakovinové bunky prežívajú tak, že sa „skrývajú“ pred imunitným systémom. Imunoterapia pomáha bunkám imunitného systému nájsť a zabiť rakovinové bunky.

Paliatívna starostlivosť

Paliatívna starostlivosť je špeciálny typ zdravotnej starostlivosti, ktorá pacientom pomôže cítiť sa lepšie, keď sú v tzv .terminálnom štádiu. . Pri rakovine môže pomôcť zmierniť bolesť a iné príznaky a snaží sa zlepšiť kvalitu života pacientom . Paliatívnu starostlivosť poskytuje tím zdravotníckych pracovníkov. V tíme môžu byť lekári, zdravotné sestry a ďalší špeciálne vyškolení odborníci. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu života pacienta a jeho rodiny.
Špecialisti na paliatívnu starostlivosť poskytujú ďalšiu vrstvu podpory počas liečby rakoviny. Pacient môže využívať paliatívnu starostlivosť v rovnakom čase ako operáciu, chemoterapiu alebo rádioterapiu.

Keď sa paliatívna starostlivosť používa spolu so všetkými ostatnými vhodnými liečbami, ľudia s rakovinou sa môžu cítiť lepšie a žiť dlhšie.

Zdroj:

Spracované z materiálov o rakovine prsníka, ktorý bol vytvorený k tlačovej konferencii Rakovina prsníka v hľadáčiku – Pohľad viacerých odborníkov na skríning tohto ochorenia, ktorá sa uskutočnila dňa 14.2.2025, Bratislava.
Tlačová konferencia je podujatím spoločnosti Novartis.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár