Osteoporóza, alebo keď sa lámu kosti

redakcia 0

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Málokto si však uvedomuje, že pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady. 

Najmä ženy po menopauze

Osteoporóza postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Na Slovensku žije asi 240 000 ľudí s osteoporózou, no len okolo 30 % z nich je diagnostikovaných a len 18 % sa adekvátne lieči. Svetový deň osteoporózy (20. október) je príležitosťou upriamiť pozornosť na toto podceňované ochorenie, ktoré sa považuje za nevyhnutnú súčasť starnutia, pritom vďaka liečbe a správnej životospráve sa dá jeho rozvoju zabrániť. 

Keď sa lámu kosti

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Pacientom môžu spôsobiť stratu pohyblivosti či dokonca smrť.

Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní. Najzávažnejšie sú zlomeniny krčka stehnovej kosti, pri ktorých do jedného roka po úraze zomiera až 30 % pacientov.

Z ostatných je až 80 % po úraze odkázaných na pomoc okolia či špecializovanú starostlivosť. Závažné komplikácie prinášajú aj osteoporotické zlomeniny stavcov chrbtice, ktoré môžu mať trvalé následky, ako sú intenzívne bolesti chrbtice, deformity, strata telesnej výšky, útlak vnútorných orgánov či znížená pohyblivosť. Zvyšujú úmrtnosť pacientov s osteoporózou až o 23 %. 

Nemusíte o nej vedieť

Osteoporóza sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Preto by mal preventívne navštíviť lekára každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 60 rokov. Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia. 

Liečba osteoporózy

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín (zastaviť nebezpečnú kaskádu hroziacich zlomenín hneď na začiatku)  , ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty. Pacienti s osteoporózou majú možnosť liečiť sa rôznymi účinnými látkami s rôznym účinkom, rozličnými formami a režimami užívania.

Podľa mechanizmu účinku sa farmakologická liečba delí na tri skupiny.

  • Stroncium ranelát -liek s dvojitým účinkom na kosť, ktorý jednak brzdí odbúravanie kosti a zároveň aj podporuje tvorbu nového kostného tkaniva. Stroncium ranelát sa užíva denne vo forme prášku rozpustného vo vode. Dokázateľne zlepšuje pevnosť a kvalitu kostí, čím znižuje riziko zlomeniny krčka stehnovej kosti, ako aj stavcov chrbtice.
  • Antiresorpčná liečba účinkuje tak, že brzdí odbúravanie kosti a znižuje riziko zlomenín. Do tejto skupiny patria najmä bisfosfonáty, raloxifen či denosumab s rôznymi dávkovacími režimami.
  • Do tretej skupiny patria lieky, ktoré zase zvyšujú tvorbu, ale zároveň aj odbúravanie kosti – parathormón. Užíva sa denne formou podkožných injekcií. 

Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – minimálne 3 roky. Dnes sa lieči osteoporóza  vo všeobecnosti 5 rokov, po ktorých nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta.  Ak má byť úspešná, je mimoriadne dôležité, aby pacienti užívali svoje lieky pravidelne a dlhodobo. Mali by spolupracovať s lekárom a vybrať si taký liek, ktorému dôverujú, že ich bude účinne chrániť pred zlomeninou každý deň, pri všetkých aktivitách a koníčkoch. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku. Neoddeliteľnou súčastou liečby osteoporózy je užívanie doplnkov vápnika (1000-1200 mg denne) a Vitamínu D 800-1000 medzin. jednotiek denne).   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár