Afta je neznámeho pôvodu, nevieme z čoho vzniká. Bývajú kdekoľvek v ústach, nie však na jazyku a môžu signalizovať vyčerpanosť, narušenú imunitu alebo ochorenie akéhokoľvek druhu. Mnohí sa nesprávne domnievajú, že afty súvisia so zubami. Nie je tomu tak.
Afty mávajú aj malé deti ešte pred prerezaním zubov, alebo starší ľudia, ktorí už svoje zuby nemajú.. U stomatológa vieme s aftami pomôcť tým, že postihnuté miesta ošetríme a tým zmiernime nepríjemnú bolesť a “štípanie”. Dobrá správa je, že afty nie sú infekčné a neprenášajú sa. Preto treba odlíšiť afty od infekčných ochorení ako ulcerózna gingivitída, čo znamená zapálené ďasná, na ktorých vidíme vriedky a erózie sliznice. Vidno ich na sliznici nachádzajúcej sa tesne pri zuboch. Takýto zápal môže byť infekčného pôvodu ako aj prejavom chorôb. Najčastejšie býva výsledkom zanedbania hygieny, pri množstve zubného kameňa.
Ak zápal neliečime, môže sa stav zhoršiť a po odoznení akútneho stavu prejsť do chronického štádia až paradontózy, čo má za následok trvalú stratu zubov. Toto ochorenie sa u detí vyskytuje zriedkavo, skôr ním trpia dospelí.
Viete čo je tehotenská gingivitída?
V tehotenstve sa môže stať, že pod vplyvom hormonálnych zmien príde k rôznym formám problémov na ďasnách – opuchy, začervenanie, krvácanie ďasien. U tehotných žien sa tento zápal najčastejšie vyskytuje okolo tretieho mesiaca a postupne sa môže zhoršovať. V takomto prípade je dôležité zápal liečiť, pretože akákoľvek infekcia, aj táto, môže zasiahnuť do priebehu tehotenstva. Ak plánujete tehotenstvo, je dobré navštíviť stomatológa, chodiť na pravidelnú dentálnu hygienu a prehliadky, aby ste predišli zápalom a poznali možnosti preventívnych opatrení.