Ako naštartovať metabolizmus?

Hana Cuperová 0

Máte po sviatkoch pocit, že vám v žalúdku leží kameň a váha ukazuje kilogramové prírastky? Nuž, je nás viac. Skúsme si naštartovať metabolizmus jednoduchými krokmi.

Foto: Ingimage.com

Pomalý metabolizmus môže mať viacero príčin. Najčastejšie to býva hypotyreóza (znížená funkčnosť štítnej žľazy), ktorej prejavom je dlhodobá únava organizmu a s tým spojená znížená pohyblivosť.

Spomalený metabolizmus však môže mať aj menej závažné príčiny, medzi ktoré patrí napríklad nedostatok pohybu, sedavý spôsob života, či konzumácia ťažko stráviteľných potravín.

Či už je spomalený metabolizmus výsledkom narušenej hormonálnej rovnováhy alebo životným štýlom, pri dodržaní niekoľkých rád sa kvalita života v oboch prípadoch určite zvýši.

Nikdy nevynechávajte raňajky

Pokiaľ vám nechutí jesť hneď ráno, vypite najprv pohár nie úplne studenej vody a zjedzte niečo trebárs o pol hodinu.

Na druhej strane, pokiaľ sa ráno prebúdzate hladná ako vlk, nenajedzte sa do prasknutia. Prílišné zaťaženie žalúdka hneď na ráno vás oberá o potrebnú energiu, ktorú organizmus spotrebúva na trávenie a vy sa cítite doobeda malátny.

Foto: Ingimage.com

Denný režim

Správne množstvo potrebné práve pre vás postupne nájdete, tak ako aj zloženie potravy, pri ktorej sa cítite plná energie.Väčšinu denného príjmu jedla zjedzte cca do 14-tej hodiny.

Potom jedzte menej, resp. ľahšie jedlá, aby vám stihlo vytráviť, kým pôjdete spať. Spomalený metabolizmus ide ruka v ruke so spomaleným trávením. Takýmto ľuďom trávi v priemere dlhšie.

Nehladujte

Nesnažte sa schudnúť príliš rýchlo a neobmedzujte svoj denný kalorický príjem na menej ako 1200 kcal. Výrazne znížený príjem energie znižuje aj metabolické funkcie. Pud sebazáchovy sa oklamať nedá.

Dnes už klasickou radou je jesť menšie porcie, viac krát denne. Napriek tomu, že je to chronicky známa pravda, množstvo ľudí nie je schopných stravovať sa podľa nej.

Foto: Ingimage.com

 

Hýbte sa kdekoľvek, aj doma

Metabolizmu samozrejme pomáha  telesný pohyb. Vyberte si taký, ktorý sa zhoduje s vašou povahou a záľubami. Na druhu nezáleží, záleží na pravidelnosti a dĺžke aspoň 45 minút nepretržite.

Pokiaľ už pravidelne cvičíte, určite na sebe badáte aspoň mierny nárast svalovej hmoty, resp. sily, či výdrže. Zlepšená kondícia a svaly samy o sebe podporujú činnosť metabolizmu.

Foto: Ingimage.com

 

Piť, piť, piť!

Ďalšou chronicky známou radou je piť dostatočné množstvo tekutín. Optimálne množstvo závisí od viacerých faktorov, predovšetkým od prostredia, v ktorom sa pohybujete a od hmotnosti.

Dvoma litrami čistej alebo len jemne mineralizovanej vody denne určite nič nepokazíte.

Dôležitým pomocníkom pri naštartovaní metabolizmu je tiež vitamín B. konkrétne vitamín B-12 je základným vitamínom pre energiu.

Pokiaľ pociťujete nedostatok energie, ideálne je užívať B komplex spolu so samostatným vitamínovým preparátom B-12. Proti únave je účinný tiež Koenzým Q10, L-Carnitine a extrakt zo  zeleného čaju.

Tieto látky sa nachádzajú tiež prirodzene v potrave, preto sa tiež odporúča častá konzumácia čerstvej alebo len mierne tepelne upravenej zeleniny a ovocia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár