O Freudovej psychoanalýze mnohí z nás počuli ako o zvrátenej, sexuálne orientovanej metóde. Predstavíme si hypnotizovaného pacienta, ktorý leží na gauči a ponára sa do podvedomia.
Čo je pravda na tomto tvrdení? A ako funguje psychoanalýza dnes?
pexels
Nemôžeme hovoriť o jednej psychoanalýze
Ak sa povie psychoanalýza spomenieme si na meno Sigmund Freud . Známy psychológ a psychiater tvrdil, že ľudské správanie je ovplynené sexuálnymi pudmi. O Freudovej psychoanalýze mnohí z nás počuli najmä ako o zvrátenej, sexuálne orientovanej metóde. Avšak, takto si psychoanalýzu vykladajú najmä seriály, ktoré chcú divákov zaujať. Je potrebné si uvedomiť, že psychoanalýza prešla historickým vývojom a rozdelila sa na mnoho rôznych škôl. Školy sa rozlišujú aj rôznymi terapeutickými prístupmi a liečebnými technikami.
Za významných psychoanalytikov, ktorý vývoj ovplyvnili považujeme:
Alfred Adler , Karl Gustav Jung, Melanie Klein, Erik Ericsson, Jessica Benjamin
Správny psychoanalytik sa učí mnoho rôznych postupov, rozpoznáva a rozvíja svoje vlastné terapeutické pôsobenie. Namiesto toho, aby nasledoval len určitú školu.
Predstavme si psychoanalýzu takú, ako funguje dnes
Psychoanalýza je jeden zo smerov psychológie, skúma nevedomosť v ľudskom správaní. Niektorí ju považujú za viac ako len psychoterapiu. Psychoanaltickú liečbu by vám terapeut mohol poskytnúť napríklad ak trpíte depresiou alebo úzkostnou poruchou . Dôležité je poznamenať, že psychoanalýze predchádzala hĺbková psychologická terapia.
Je potrebné pri psychoanalýze ležať? Odpoveď znie nie. Je celkom bežné, že pacient sedí oproti terapeutovi a vedú rozhovor. Avšak za iných okolností pacient môže ležať na gauči. Každý psychoanalytik by mal byť vyškolený v oboch možnostiach.
Pri psychoanalýze ide o intímny intenzívny kontakt pacienta s terapeutom. Odporúčané sú pravidelné terapie, aj niekoľkokrát do týždňa a to minimálne 2-3 roky. Samozrejme, existujú aj krátkodobé liečby, ale práve svojou intenzitou sa psychoanalýza líši od iných.
Čo skúma psychoanlýza?
Počas procesu ide o hľadanie potláčaných pocitov a spomienok, porozumení im a ich znesiteľnosti. Dôležité úlohy zohrávajú:
Úloha nevedomia
Úloha konfliktu
Úloha detstva
Úloha vzťahov
Dôležité fakty o psychoanalýze:
Psychoanalýza je intímna osobná procedúra
Rozprávate o témach, ktoré môžu byť nepríjemné
Pátrate hlboko vo svojej identite
S terapeutom budujete dôverný vzťah
Opatrný pomalý proces
Čím dlhšie terapia trvá, tým dôležitejší je vzťah s terapeutom. Ten v určitých momentoch opakuje vzorec skúseností a pocitov z minulosti aby došlo k zmene. Je dôležité si uvedomiť, že pre terapiu je nutné vyhradiť si dlhší čas. Pretože niečo, čo je pre nás obzvlášť ťažké, potrebuje svoj čas.
Čo s negatívnymi emóciami
Odporúčame článok
Zdroj: psy-cast.org
Loading...