Čo je psychoanalýza? Vysvetlenie v skratke

Pavlína Pavlíková 0

O Freudovej psychoanalýze mnohí z nás počuli ako o zvrátenej, sexuálne orientovanej metóde. Predstavíme si hypnotizovaného pacienta, ktorý leží na gauči a ponára sa do podvedomia.

Čo je pravda na tomto tvrdení? A ako funguje psychoanalýza dnes?

psychoanalyza terapia

pexels

Nemôžeme hovoriť o jednej psychoanalýze

Ak sa povie psychoanalýza spomenieme si na meno Sigmund Freud. Známy psychológ a psychiater tvrdil, že ľudské správanie je ovplynené sexuálnymi pudmi. O Freudovej psychoanalýze mnohí z nás počuli najmä ako o zvrátenej, sexuálne orientovanej metóde. Avšak, takto si psychoanalýzu vykladajú najmä seriály, ktoré chcú divákov zaujať. Je potrebné si uvedomiť, že psychoanalýza prešla historickým vývojom a rozdelila sa na mnoho rôznych škôl. Školy sa rozlišujú aj rôznymi terapeutickými prístupmi a liečebnými technikami.

Za významných psychoanalytikov, ktorý vývoj ovplyvnili považujeme:

  • Alfred Adler, Karl Gustav Jung, Melanie Klein, Erik Ericsson, Jessica Benjamin

Správny psychoanalytik sa učí mnoho rôznych postupov, rozpoznáva a rozvíja svoje vlastné terapeutické pôsobenie. Namiesto toho, aby nasledoval len určitú školu.

Predstavme si psychoanalýzu takú, ako funguje dnes

Psychoanalýza je jeden zo smerov psychológie, skúma nevedomosť v ľudskom správaní. Niektorí ju považujú za viac ako len psychoterapiu. Psychoanaltickú liečbu by vám terapeut mohol poskytnúť napríklad ak trpíte depresiou alebo úzkostnou poruchou. Dôležité je poznamenať, že psychoanalýze predchádzala hĺbková psychologická terapia.

Je potrebné pri psychoanalýze ležať? Odpoveď znie nie. Je celkom bežné, že pacient sedí oproti terapeutovi a vedú rozhovor. Avšak za iných okolností pacient môže ležať na gauči. Každý psychoanalytik by mal byť vyškolený v oboch možnostiach.

Pri psychoanalýze ide o intímny intenzívny kontakt pacienta s terapeutom. Odporúčané sú pravidelné terapie, aj niekoľkokrát do týždňa a to minimálne 2-3 roky. Samozrejme, existujú aj krátkodobé liečby, ale práve svojou intenzitou sa psychoanalýza líši od iných.

Čo skúma psychoanlýza?

Počas procesu ide o hľadanie potláčaných pocitov a spomienok, porozumení im a ich znesiteľnosti. Dôležité úlohy zohrávajú:

  1. Úloha nevedomia
  2. Úloha konfliktu
  3. Úloha detstva
  4. Úloha vzťahov

Dôležité fakty o psychoanalýze:

  • Psychoanalýza je intímna osobná procedúra
  • Rozprávate o témach, ktoré môžu byť nepríjemné
  • Pátrate hlboko vo svojej identite
  • S terapeutom budujete dôverný vzťah
  • Opatrný pomalý proces

Čím dlhšie terapia trvá, tým dôležitejší je vzťah s terapeutom. Ten v určitých momentoch opakuje vzorec skúseností a pocitov z minulosti aby došlo k zmene. Je dôležité si uvedomiť, že pre terapiu je nutné vyhradiť si dlhší čas. Pretože niečo, čo je pre nás obzvlášť ťažké, potrebuje svoj čas.

Čo s negatívnymi emóciami

Odporúčame článok

Zdroj: psy-cast.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár