Glutaman sodný – je alebo nie je nebezpečný?!

Natália Horváthová 2

Aj vy dávate veľký pozor na to, čo vložíte do nákupného košíka? Snažíte sa vyhýbať „diskutabilným“ Ečkám a pri zmienke o glutamane sodnom sa vám ježia vlasy? Možno budete prekvapení, ale takmer denne ho máte na stole v rôznych potravinách!

Zdroj: ingimage.com

Glutaman sodný sa bežne vyskytuje v prírodnom stave v potravinách,

ktoré máme hocikedy doma. „Voľný, prírodný glutaman, obsahujú rajčiny, cesnak, strukoviny, orechy a huby. Nachádza sa v mlieku, zrejúcich syroch ako parmezán či rokfort. Ak by sa nenachádzal v japonských hubách šitaky, neboli by ani cenené ako potravina, pretože ich chuť by bola veľmi nevýrazná,“ vysvetľuje Jozef Kerekréty, slovenský odborník na kvalitu a bezpečnosť potravín a audítor v potravinárskom priemysle.

Podľa International Food Information Council Foundation  sa v materskom mlieku nachádza glutaman v oveľa väčšej koncentrácií ako v obyčajnom kravskom mlieku. Toto množstvo môže byť niekedy až dvakrát väčšie ako koncentrácia glutamanu sodného v kvalitnej sójovej omáčke.

Komerčne začali využívať glutaman sodný jeho objavitelia, Japonci, ktorí ho získavajú z morských rias a dovážajú aj do Európy. Ázijské krajiny sú najväčší spotrebitelia glutamanu sodného na svete.

„Bez glutamanu“ nemôže chutiť rovnako!

Zákazníci, ktorí čítajú zloženie produktov, nájdu na obale výrobku označený glutaman sodný ako E621, prípadne MSG (Monosodiumglutamate). Ak ste si kúpili v obchode ochucovadlo označené nápisom „Bez glutamanu“ a ochutilo vaše jedlo úplne rovnako ako to klasické s glutamanom, určite je niekde háčik. V tomto prípade ste naleteli výrobcom, „špekulantom“.

Zdroj: istock.com

Tí presne vedia, že treba reagovať na trend zdravého životného štýlu a z marketingových dôvodov prestali používať glutaman. Namiesto neho pridávajú do svojich výrobkov jeho náhrady. Ide napríklad o inozinan sodný (E631) a guanylan sodný (E627). Tieto látky dokážu v kombinácií s prirodzene sa vyskytujúcim glutamanom zvýrazniť chuť jedla veľmi intenzívne. Nájdete ich uvedené v zložení produktu na obale výrobku, samozrejme o prítomnom prírodnom glutamane sa výrobca už nevyjadruje.

Pre spotrebiteľov by malo byť najdôležitejšie čítať pozorne zloženie produktu a nenechať sa zavádzať dokonale marketingovo prepracovaným obalom potraviny. „Už vôbec použiť označenie ´Bez glutamanu´ môže byť zavádzajúce a vrcholne nesprávne. Musíme odlišovať dve roviny. Glutaman sodný sa môže totiž v potravine vyskytovať aj úplne prirodzene, tzv. prírodný glutaman sodný alebo sa môže do potraviny pridať. Ak  sme ho do výrobku skutočne nepridali, môžeme ho označiť ako “Bez pridaného glutaman”, čo už viac zodpovedá pravde,“ vysvetľuje hru so slovíčkami odborník.

Kde je pravda o gluamane?

Obavy z toho, že glutaman sodný je pre zdravie nebezpečný sú podľa odborníka zbytočné, náš organizmus túto látku teda dokáže bez problémov metabolizovať a vylúčiť. Samozrejme, neznamená to, že ho možno konzumovať bez obmedzenia, to však platí o akýchkoľvek látkach, extrémne množstvo akejkoľvek – aj tej „najnevinnejšej“, môže uškodiť.

Zdroj: ingimage.com

„Obsah glutamanu sodného v takom množstve, ako sa bežne u nás používa do potravín nepredstavuje pre naše telo nebezpečenstvo.  Do potravín ho možno pridať v množstve až do 10 g na kg potraviny. Bežnou stravou denne prijmeme 10 až 20 g glutamanov, z čoho glutaman vo forme prídavnej látky tvorí len 0,5-1,5g,“ vysvetľuje Jozef Kerekréty. 

Prečítajte si aj: Čo raňajkujú vaše školopovinné deti?

Dodáva, že glutaman sa používa takmer sto rokov a patrí medzi najdôkladnejšie preštudované prídavné látky. „Americký úrad pre lieky a potraviny (FDA) ho zaradil medzi tzv. všeobecne bezpečné látky a ani Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nestanovila pre glutaman najvyšší prípustný denný príjem (ADI), čo znamená, že patrí do kategórie najbezpečnejších prídavných látok.“ 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Teraz si nie som istá, čo sa snažil článok povedať… Takže môžeme smelo sypať deťom do jedla vegetu?

     

    (Mimochodom, v čase môjho detstva široko rozšírená vegeta narobila v mojom organizme veľa neplechy. Či už to bol priamo “glutamán sodný” a rovnako by mi škodil napr. keby som sa prejedala rajčinami (fakt je, že v tom období som neznášala ani tepelne upravené rajčiny vrátane kečupu), alebo v tom bolo nejaké ďalšie chemické svinstvo, to už neviem odlíšiť.)

     

    A čo štúdie nemeckých vedcov (zdroj teraz nenájdem), ktorých výsledkom je zákaz používania glutamátov pre deti v Nemecku? Vraj môžu spôsobovať (alebo zhoršovať, spúšťať) epilepsiu u detí.

  2. Váš komentárna obaloch s gutamanom je vzdy napisane , nepodavat detom do 3 -5 rokov. takze to deti ani nepotrebuju pridavat aj ked maju velky apetit. a vraj zvysuje to hyperaktivitu.. podla pozorovani deti su aktivnejsie a čule viac.

Pridaj komentár