Keď je slnko náš (ne)priateľ

Alexandra Húsková 0

Vedeli ste, že spálenie kože v detstve môže viesť k vzniku melanómu? Pojem melanóm znie už sám o sebe hrozivo a dermatológovia varujú, že rakovinou kože sme ohrození všetci. Na čo treba dávať pozor a ako si znamienka kontrolovať doma?

foto:ingimage

Na Slovensku ročne diagnostikujú približne 650 až 700 nových prípadov melanómu kože a ďalšie tisícky pacientov s diagnózou nemelanómovej rakoviny kože. Malígny melanóm patrí medzi najagresívnejšie formy kožných nádorov. Pozitívnou informáciou je, že väčšina pacientov vďaka včasnému zachyteniu choroby prežije a zachová si vysokú kvalitu života.

Spálenie v detstve

Rakovina kože je spojená s nadmernými dávkami UV žiarenia. Samotný melanóm sa vzťahuje – okrem genetickej náchylnosti a iným faktorom – aj k opakovanému spáleniu slnečným žiarením v detstve.

Dôležité je teda chrániť pred slnkom najmä malé deti a to v časoch od 11. hodiny do 15. hodiny a používať ochranné prostriedky s vysokým faktorom či špeciálne oblečenie s UV filtrom.

Okrem detí sú ohrozenou skupinou aj tínedžeri, ktorí natieranie považujú za “trápne” a opálená pleť je “in”.

Mnohí dospelí sa tiež domnievajú, že “už” nemusia používať krémy s vysokým faktorom. “Ochranný prostriedok s menej ako SPF 15+ je nedostatočný. Chráni len pred starnutím kože, nie však pred rakovinou,” upozorňuje dermatologička Katarína Poláková z Onkologického  ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Rovnako platí, že čím svetlejšia koža, tým vyšší ochranný prostriedok. Odporúčaná dávka ochranného krému je približne 40 mililitrov.

 

Viac ako 50 znamienok

Pozor na slnko by si mali dávať najmä ľudia so svetlou pokožkou (tzv. fototypu I a II.), svetlými očami, vlasmi a pehami. Rovnako všetci s tendenciou sa pri pobyte na slnku spáliť, kedy kože ostáva červená a nehnedne.

Tiež sú ohrození jedinci s vysokým počtom znamienok (znamená viac ako 50) a rizikovými znamienkami. Na melanóm môžete mať aj genetickú dispozíciu, pokiaľ sa vyskytuje u príbuzných v rodinách. Do rizikovej skupiny patria aj muži, keďže si zväčša nekontrolujú kožu. 

Dermatológovia odporúčajú domácu kontrolu znamienok raz za mesiac a jedenkrát ročne v dermatologickej ambulancii. “Malígny melanóm je dôležité zachytiť čo najskôr,” hovorí Katarína Poláková. “Pokiaľ sa ho podarí zachytiť v prvých štádiách, je veľká pravdepodobnosť, že liečba bude úspešná,” dopĺňa.

foto:ingimage

Ako vyzerá rizikové znamienko?

Za rizikové sú považované znamienka, ktoré vzniknú po puberte s priemerom väčším ako päť milimetrov a majú určité charakteristické vlastnosti.

Spozornieť by sme mali, keď znamienka zmenia farbu, tvar, veľkosť, alebo sa na povrchu objaví mokvanie či krvácanie.

“Nebezpečné” znamienko má tvar volského oka, rozostrené a členité okraje, ktoré pripomínajú čipku. Podozrivé môže byť aj viacfarebné znamienko – má v sebe veľa odtieňov hnedej, čiernej či ružovej.

“Až dve tretiny melanómov však vznikajú na koži, kde predtým žiadne znamienko nebolo,” hovorí dermatologička Katarína Poláková.

Nová pomoc pre pacientov

Každý, kto prekonáva rakovinu, prežíva aj vážne stavy týkajúce sa ochorenia a prežívania. Mnoho pacientov sa dostáva do depresií, ťažko liečbu znášajú a izolujú sa. 

Ľudia, prekonávajúci rakovinu, nepotrebujú len pomoc s fyzickými príznakmi ochorenia, ale aj s problémami, ktoré sa týkajú vnútorného psychického stavu.

Práve s týmto cieľom vzniklo nové občianske združenie Pacientov s dermatologickými malignitami (PsDeMa). Pomáhajú tu pacientom zorientovať sa v problematike a diagnóze a poskytnúť informácie o liečbe rakoviny kože u nás, ale aj v zahraničí.

Trend ochorenia na rakovinu kože má totiž stúpajúcu tendenciu. Cieľom OZ je aj šírenie osvety. “Naše združenie sa plánuje venovať aj oblasti prevencie a edukácie. Mnoho ľudí podceňuje silu slnečných lúčov a preceňuje do tmavohneda opálenú pokožku,” hovorí psychologička z OZ PsDeMa, Silvia Schmidtmayerová.


Viac sa dozviete na www.rakovinakoze.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár