Máte počas zimy slabú imunitu? Robte niečo!

Natalia Horvathova 0

Počas celého roka nás ohrozuje nápor vírusov, ktorým sa dokáže ubrániť len silný organizmus. V zime je však „sezóna viróz“ ešte intenzívnejšia, a preto, aby ste sa cítili ako-tak v bezpečí, musíte svoj obranný imunitný štít na potenciálny útok vírusov pripraviť. Čomu sa vyhnúť, a naopak, na čo si nájsť čas, aby bola vaša imunita spoľahlivým ochrancom. 

foto: iStock

 

Čo konzumujete?  

Na prvom mieste, ktoré sú pre váš imunitný systém ťažkým orieškom sú alkohol, cigarety a nezdravé jedlo. Telo potrebuje dostatok vitamínov a minerálnych látok. Dožičte si ich v zelenine, ovocí, či v rybách. Ak má vaše telo nedostatok dôležitých látok, organizmus nefunguje ako má. Práve naopak! Takže pozor na to, čo zjete!

A čo váš životný štýl?

Ponocujete? Máte stále plný diár a niekam sa ponáhľate? Stres, psychické i fyzické vypätie, nedostatok spánku, málo pohybu alebo nezdravá životospráva. Aj tento neduhy sa môžu stať podstatou pre nekvalitný imunitný systém.

Ak pravidelne vystavujete svoje telo niektorému z týchto zlozvykov, riskujete, že vaša imunita bude v slabom stave, a teda bude ľahkým terčom pre vírusy. Práve preto by ste mali zastaviť rýchly kolotoč pracovných povinností a začať myslieť na to, že imunita je vašim pancierom, ktorý vás má chrániť. Vy však voči nej máte tiež istú zodpovednosť! Nečakajte na prvé výstražné signály a stavte na to, čo si telo pýta. Vytvorte si ochranný štít a držte sa jednoduchých zásad!

Zlá nálada, negatívne pocity, stresové situácie, opakované nadmerné telesné a psychické vyčerpanie prináša oslabenie obranyschopnosti, a tým aj náchylnosť k zasiahnutiu ochoreniami. A preto žiaden stres!

Päť pravidiel pre silnejšiu imunitu:

 Pitný režim

Nielen zdravá strava, ale aj dostatok tekutín v tele vplýva na imunitu. Vyhnite sa však koncentrovanému alkoholu, ktorý imunitný systém zabíja. Nedbajte na dostatočný prísun tekutín len v lete, ale denne vypite 2-3 litre, ideálne čistej vody alebo bylinkových čajov. A to i v chladnejších dňoch. Tekutiny v organizme udržiavajú sliznice vlhké, a tak sa v nich nemôžu usadiť vírusy ani baktérie.

 Spánok

Doprajte si denne minimálne osem hodín spánku. Zaspávajte a vstávajte v pravidelnom čase. Počas spánku dokáže organizmus nazbierať dostatok energie na celý deň a práve jeho nedostatok sa vie skrývať pod oslabenou imunitou.

 Pohyb

Pohyb nie je len zábavou, ale aj príležitosťou ako si vyčistiť hlavu, oddýchnuť si, odbúrať stres, zlepšiť si kondíciu a dodať telu potrebnú dávku energie a šťastia.

 Otužovanie i nohy v teple

Ráno alebo večer si doprajte studenú sprchu. Zapotiť sa môžete v saune, a tak odbúrate stres, prekrvíte pokožku, podporíte látkovú výmenu a reguláciu krvného tlaku. Základom je nielen utužovať, ale i udržiavať optimálnu telesnú teplotu, najmä dolných končatín. Studené nohy vedia potrápiť v podobe nepríjemného prechladnutia ale aj zápalov močových ciest. Preto noste ponožky aj papuče.

 Kolostrum a vitamíny

Prispieť k normálnej funkcii imunitného systému môže i biologicky aktívna zmes aktívnych látok, ako sú aminokyseliny, oligopeptidy a nukleotidy a vitamín C.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár