Bolesť v nohách nie je pre nikoho príjemná. Zasiahnuť totiž môže ktorúkoľvek časť nohy, pričom dôvodov jej vzniku môže byť hneď niekoľko – poranenie alebo zapálenie kože, nervov, kostí, krvných ciev a žíl alebo mäkkých tkanív.
Aj keď štyri z piatich žien sa sťažujú na bolesť nôh spôsobenú topánkami, príčinou môžu byť problémy s cievami alebo žilami, ktoré sú častým spúšťačom opuchov a bolestí dolných končatín.
Kedy naposledy ste premýšľali o svojich žilách?
Možno vtedy, keď vám odoberali krv alebo ste krv darovali? Či si to uvedomujete alebo nie, žily sú neoddeliteľnou súčasťou cievneho systému, ktorý vás udržuje nažive a v zdraví deň čo deň. Majú dôležitú úlohu, pretože privádzajú krv späť do srdca a do pľúc, aby ľudské telo doplnili kyslíkom a potrebnými živinami.
Čo sa však deje vtedy, keď sa objaví bolesť alebo opuch nôh? Môže ísť o predzvesť tvorby kŕčových žíl, ktoré majú oslabené chlopne a nefungujú tak, ako by mali. Krv sa následne zhromažďuje v nohách, čím v nich vzrastá tlak. Žily sa vďaka tomu zväčšia, zoslabnú a skrútia sa.
Fakty o bolestiach a opuchoch
Príčinu bolesti v nohách by mal identifikovať predovšetkým lekár, ktorý by mal stanoviť aj následnú liečbu. Na nohy však treba myslieť každý deň, vďaka čomu môžete zmierniť ich bolesti – domácim receptom je:
- dopriať im dostatok pohybu,
- každý večer nohy podoprieť alebo vyvýšiť aspoň na 30 minút,
- nosiť kompresné podkolienky a
- vyhýbať sa dlhému sedeniu alebo státiu.
S bolesťou nôh sa často spája vznik kŕčových žíl, ktorý je podmienený mnohými faktormi. Veľkú úlohu zohráva dedičná predispozícia, obezita, tehotenstvo u žien, prípadne nedostatok pohybu – čiže dlhodobé státie alebo sedenie.
Aj keď ich v prvotnom štádiu takmer nevidno, neskôr na seba upozornia tmavomodrým sfarbením, opuchom nôh a/alebo členkov, pocitom ťažkých nôh, pálením, bolesťou, povrchovým svrbením alebo únavou. Neskôr môžu byť príznaky ešte horšie, pretože môže dôjsť až k ich krvácaniu.
Čo sa týka opuchov dolných končatín, ich pretrvávajúci stav môže byť predzvesťou rôznych zdravotných ťažkostí, ako sú kardiovaskulárne problémy, problémy s krvným obehom či žilová nedostatočnosť.
Na opuchoch sa môže podieľať aj oslabený lymfatický systém, celulitída, porucha štítnej žľazy, prípadne aj krvná zrazenina. Preto ani opuchy netreba brať na ľahkú váhu, a radšej ich konzultovať s ošetrujúcim lekárom alebo špecialistom.