Päť najčastejších problémov, ktoré prinášajú zuby

Peter Prokopec 2

Na otázky, ktoré vás určite zaujmú, odpovedá PhDr. Viera Panáková, hlavný odborník pre dentálnu hygienu na Slovensku.

1.Pocit nedostatočnej dentálnej hygieny pri nosení zubného strojčeka

Ak máte „v ústach čosi naviac“, pravdepodobne ste sa už stretli s nepríjemným pocitom, že vaše zuby nie sú dostatočne čisté.  Pomoc ale nie je taká zložitá. Najdôležitejšie je mechanické odstránenie zubného povlaku zo všetkých zubných plôch. To však pri fixných ortodontických aparátoch býva komplikovanejšie, preto je dôležité okrem zubnej kefky a pasty používať aj pomôcky na čistenie medzizubných priestorov a celú túto starostlivosť je možné doplniť tzv. tretím krokom – ústnou vodou. Na trhu je momentálne široké spektrum ústnych vôd, ktoré nielen významne redukujú baktérie v dutine ústnej, ale i posilňujú zubnú sklovinu.

2.Žiarivý úsmev. Áno! Ale akú cenu ste ochotná zaplatiť?

V prípade, že túžite po žiarivom hollywoodskom úsmeve, istotne ste uvažovali aj o bielení zubov. Čo však s tým, že chemické bielenie je invazívne a môžu vaším ústam viac ublížiť ako pomôcť?  Ideálne je navštíviť dentálneho hygienika, ktorý vám odstráni zo zubov zubný kameň, prípadne zubný povlak a pigmentácie, ktoré sa môžu ukladať na zubnej sklovine napr. z kávy, čaju, cigariet atď…a tým opticky zosvetliť zuby, eventuálne vám poradí šetrnejšie možnosti bielenia zubov. 

3.Stačia mi tri minúty so zubnou kefkou a je to!

Táto domnienka je nielenže chybná, ale celkom ľahko sa môže podpísať ako na vašom zdravom chrupe, tak – pri dnešných cenách, ktoré si zubári účtujú – na vašej peňaženke. Ústne vody sa vo všeobecnosti odporúčajú deťom používať už od 6 rokov a sú vyrobené tak, aby používanie pre deti nebolo nepríjemné ale zábavné i poučné. Napríklad jedna z detských ústnych vôd priťahuje a farbí zostatky jedla a ak dieťa mechanicky neodstráni zubný povlak zubnou kefkou dôkladne, ústna voda na to upozorní a tým dieťa motivuje k efektívnejšej ústnej hygiene a má výbornú jahodovú chuť i vôňu. Ďalšou dôležitou súčasťou je zubná niť, ktorá efektívne odstráni zvyšky jedla z medzizubných priestorov, a tým ochráni vaše zuby pred nežiaducimi baktériami.

4.Zápach z úst? Radšej už na nikoho neprehovorím…

Toto nemusí byť nutne váš prípad. Zápach z úst je nepríjemná záležitosť, ktorá sa ale dá vyriešiť celkom rýchlo. Najčastejšou príčinou býva zubný povlak a nánosy, ktoré vám ale ľahko odstránia v každej ambulancii zubnej hygieny. Preto dlho neváhajte. Lepšie než držať jazyk za zubami, je mať čistý a zdravý chrup.  

5.Zápal ďasien so sebou prináša neodstránený zubný povlak, pretože pri čistení zubov musíte byť opatrná.

Zápal ďasien je obyčajne dôsledok neefektívnej ústnej hygieny, toto nedostatočné odstraňovanie povlaku môže mať rôzne príčiny: nánosy zubného kameňa, opotrebovaná zubná kefka, nesprávna technika čistenia, či absencia medzizubného čistenia. Najlepšie pomôže dentálny hygienik, ktorý dôkladne očistí vaše zuby od všetkých škodlivín, avšak veľmi účinné môžu byť aj doplnkové pomôcky na čistenie ústnej dutiny, ktoré sú bežne dostupné v každej lekárni. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Bodka na zube hnedá voľným okom neznamená kaz

  Tak ako kosť aj zub si vie opraviť nezrovnalosti male

  Koferdan nemôžeš dávať lebo musís spolupracovat

  Predstaviť sa treba ci si doktor

  Ak niečo malé ma tak načo anestézia

  Tupá hlava

Pridaj komentár