Prvá pomoc cukrovkárovi? Kocka cukru ho nemusí zachrániť

MUDr. Zuzana Kala Grofová 0

Cukrovka patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné choroby a má stále stúpajúcu tendenciu v celosvetovom meradle. Prispela k tomu aj súčasná nie príliš zdravá strava.

Podľa odborníčky, MUDr. Zuzany Kala Grofovej z oddelenia klinickej výživy v Pardubiciach, za to môžeme viniť najmä nedostatok zeleniny a vlákniny, prebytok sekundárne priemyselne spracovaného mäsa a nesprávnych tukov: nasýtených mastných kyslín, transmastných kyselín a omega-6 mastných kyselín. Významnú úlohu zohráva aj úprava jedla smažením.

„Sladkosti a cukrovinky sú zase zákerné tým, že obvykle obsahujú tuk, vedú k zvýšeniu hmotnosti, čo je jeden z kľúčových faktorov pri vzniku diabetu mellitu 2. typu“.

Režim a liečba musia ísť pri cukrovke ruka v ruke

Pri diabete 1. typu je nevyhnutná inzulínová liečba, zatiaľ čo pri diabete 2. typu prichádzajú na rad perorálne antidiabetiká. Musia ísť však ruka v ruke s režimovými opatreniami. Konkrétne ide o vylúčenie fajčenia, zvýšenie príjmu omega-3 mastných kyselín, mononenasýtených mastných kyselín a vlákniny. Nutný je pohyb, pravidelná strava a dodržiavanie príslušnej diabetickej diéty s množstvom sacharidov, ktoré určí diabetológ.

Základným predpokladom úspešnosti liečby je zmena životného štýlu, zahrňujúca diétne opatrenia a zvýšenú fyzickú aktivitu. No práve na tieto v dnešnej uponáhľanej dobe neberie množstvo ľudí ohľad. MUDr. Zuzana Kala Grofová má na to jasný názor: „Treba si uvedomiť, že zdravie je vaša vec, nie vášho lekára!“

Pozor na prvú pomoc cukrovkárovi!

Najjednoduchšou formou prvej pomoci, s ktorou sa môžeme stretnúť, je podanie kocky cukru diabetikovi. Je však potrebné vziať do úvahy stav hyperglykémie a hypoglykémie, a to zrejme nie je pre laika jednoduché. „Laik obvykle často ani nevie, že je dotyčný človek diabetikom. Diabetik, upadajúci do hypoglykémie, na sebe môže príznaky rozpoznať a cukor si vziať sám. Pokiaľ je človek už v bezvedomí, ťažko rýchlo odlíšiť, či ide o nízky alebo vysoký cukor v krvi, alebo je príčina úplne iná. Podanie cukru v takomto prípade môže pomôcť človeku v hypoglykémii. Jedincovi s hyperglykémiou hladinu cukru v krvi ešte zvýši. Najlepšie je preto volať rýchlu zdravotnícku službu. V bezvedomí je podávanie čohokoľvek do úst rizikové!“, zdôraznila MUDr. Zuzana Kala Grofová.

Cukrovka je rizikom v každom veku

Diabetes mellitus so sebou nesie početné riziká v každom veku. Pokiaľ sa týka detí, tie budú mať cukrovku po celý život, je teda potrebné, aby sa s ňou naučili dobre žiť, čo vyžaduje zapojenie celej rodiny do liečby. U dospelých a seniorov záleží na tom, či ide o diabetes mellitus 1. alebo 2. typu. Typ režimu vždy určí lekár – diabetológ, ktorý pacienta a jeho výsledky vyšetrenia pozná.

Jedálniček aj stravovací plán diabetika sa musí prispôsobiť ochoreniu a má striktné pravidlá. Avšak často sa stretávame s tým, že množstvo pacientov klame lekára aj sami seba a diétu vždy nedodržiava. MUDr. Zuzana Kala Grofová preto opätovne zdôrazňuje, že za svoje zdravie nesie každý pacient vlastnú zodpovednosť!

Na trhu existujú výživové doplnky z prírodných látok, ktoré podporujú udržanie normálnej hladiny cukru v krvi. Napríklad výživový doplnok Dialevel s obsahom chrómu, vitamínu B13, škorice.

„O chróme sa dlhodobo diskutuje, pretože sa zúčastňuje na úrovni jedného enzýmu veľmi zložitého metabolizmu sacharidov. Vitamín B13, správne kyselina lipová, je rozpustný v tukoch a pôsobí veľmi hlboko v metabolizme, kde sa podieľa na prenose jednej organickej skupiny pri látkovej výmene,“ vyjadrila sa MUDr. Zuzana Kala Grofová.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Zuzana Kala Grofová

Vedie svoju poradňu na redukciu hmotnosti, dietológiu a diétne varenie a úspešne pomáha ľuďom nájsť cestu k zdravému životnému štýlu. Vo svojej dnes už tridsaťročnej praxi sa venuje vnútornému lekárstvu, geriatrii a klinickej biochémii a posledných dvadsať rokov sa špecializuje predovšetkým na klinickú výživu.

články autora...

Pridaj komentár