K letu sa akosi nehodí smrkanie a zapálené hrdlo, ale 20 % prechladnutí v priebehu roka sa pritrafí práve počas letných mesiacov.
Prečo veľa ľudí ochorie práve v čase, kedy by si mali užívať slnko, teplo a dovolenku? Prečo práve vtedy, keď sa vytrhneme z bežnej rutiny a chceme si dobiť baterky, príde choroba? Lebo Murphyho zákon o lete?
Ingimage Nepoddávajme sa chorobám v lete Jedna z príčin môže byť, že každodenný stres počas roka v nás drží vysokú hladinu adrenalínu, ktorá telu „nedovolí,“ aby ochorelo. No len čo trošku začneme zvoľňovať z tempa, máme to tu. Už nie sme v pohotovosti, môžeme si dovoliť luxus – nebyť zdraví.
Druhá vec sú teplotné šoky pre organizmus. Jednak výkyvy vonkajších teplôt, jeden deň 35- stupňové horúčavy, kolapsy, úpaly, potom príde studený front a máme sviežich 20.
A potom šokové terapie v klimatizovaných priestoroch, vrátane našich áut, ktoré sú zapnuté na najnižšie teploty (zn.: „zasnežovanie“). Organizmus sa nedokáže tak ľahko a rýchlo prispôsobiť zmene teploty a vtedy je imunita človeka oslabená.
Naše staré matere to vedeli najlepšie Existujú celkom jednoduché riešenia, ako sa vyhnúť chrípke a prechladnutiu v lete. Stačí si spomenúť na rady našich starých materí, ktoré fungujú. Určite aj vám vždy hovorievali: nepite ľadovú vodu, nechoďte bosí, lebo od nôh sa prechladne alebo nezabudnite si umyť ruky…
Vyhýbajte sa chladeným nápojom Aj vy siahnete v lete po niečom chladnom, lebo sa chcete schladiť? Radšej si vyberte vlažnú vodu, čaj, nesladenú limonádu. Nápojom z chladničky aj zmrzline je lepšie vyhýbať sa, keď sme celkom rozhorúčení, zvyšujú totiž riziko prechladnutia. Kombinácia ľadového bublinkového nápoja je pre hrdlo priam smrtonosná. Takže: vlažná, vlažná a ešte raz vlažná voda.
Pozor na prievan Aj vás babky upozorňovali na prievan, aby ste z neho bežali preč alebo zatvárali dvere, okná? Mali pravdu, pretože od prievanu naozaj môžete ochorieť. V lete sa potíme, niektorí by mohli aj oblečenie žmýkať. Ak sme v mokrom oblečení vystavení prievanu, môže nás striasť, lebo mokré telo sa rýchlo ochladzuje. Dajte si niečo okolo ramien.
Buďte v suchom Prezlečte sa do suchého, kedykoľvek to bude možné. Či už je to spotené tričko, alebo mokré plavky. Možno vám nie je nepríjemné ostať po kúpaní ostať v mokrom, no riziko prechladnutia sa tým zvyšuje. Veľa by o tom mohli rozprávať citlivejšie ženy, ktoré majú problém so zápalom močových ciest. Najlepšia ochrana proti tomu je hneď po kúpaní dobre sa osušiť, prezliecť mokré plavky a byť v náhradných suchých.
Neprechladnite od nôh Večer sedíme niekde na terase a užívame si, že konečne padla teplota, no predsa len máme nepríjemný pocit z chladných nôh v sandáloch? Radšej si bežte po ponožky alebo si dajte zatvorenú letnú obuv, lebo skutočne existuje súvis medzi smrkaním a chladnými nohami. Babky vám hovorili pravdu.
Umývajte si častejšie ruky V lete sa zdá, že je všade akosi viac ľudí. Či v autobuse, reštauráciách, obchodných centrách. Všade, kde sa zdržiava viac ľudí, je aj viac príležitostí, aby sa mohli šíriť choroby. Tomu sa však dá zabrániť jednoduchým riešením: keď si budete častejšie umývať ruky.
Pri teplote pomôžu vlažné obklady Keď na vás niečo lezie, je treba piť dostatok tekutín, bez ohľadu na ročné obdobie. Vlažná voda (nie studená) je liekom aj pri zvýšenej teplote. Obklad by sme si mali urobiť tak, že plátenú utierku namočíme do vody, ktorá je najviac 5 stupňov chladnejšia ako je telesná teplota. Utierku vyžmýkame a omotáme okolo nôh od členkov po kolená. Necháme na nohách 15 minút.
Okrem klasických liekov proti teplote môže pomôcť lipový čaj alebo čaj z bazových kvetov. Nechajte zovrieť 250 ml vody, do ktorej dáte 1 lyžicu kvetov. Nech odstojí 15 minút, potom preceďte a pite po dúškoch. Na kašeľ je dobrá šálka teplého mlieka s lyžicou medu.
Loading...