Starostlivosť o pleť v lete: nezabúdajte na tieto 4 základy

M. 0

Pokožka je počas leta vystavená pôsobeniu slnka a vysokých teplôt, ktoré ju veľmi rýchlo vysúšajú. V dôsledku silnej dehydratácie je potom pleť viac náchylná na poškodenie, takže si vyžaduje adekvátnu ochranu. Viete, aká je správna starostlivosť o pleť v lete a čo všetko bude potrebovať?

Zdroj obrázka: Tijana – stock.adobe.com

 

Chráňte pokožku pred UV žiarením

S letom je neodlučiteľne spojený pobyt na slnku. Časť spektra slnečných lúčov, ktorú nevidíme, má priaznivé účinky, ako sú podpora imunitného systému, tvorba vitamínu D a pozitívny vplyv na náladu. Pobyt na slnku mimo kontrolu však môže spôsobiť spálenie pokožky a zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože.

Aby ste si preto mohli opaľovanie dosýta vychutnať, počas pobytu na slnku používajte opaľovacie krémy. Vhodné je tiež obmedziť čas trávený na priamom slnku v období, keď je slnečné žiarenie najviac intenzívne, čo znamená pohybovať sa medzi 11:00 – 15:00 radšej v tieni alebo v interiéri.

Antioxidanty pomôžu s ochranou proti slnku

Vedeli ste, že UV žiarenie zvyšuje počet voľných radikálov v ľudskom organizme? S ochranou pred ich účinkom môžu byť nápomocné antioxidanty. Antioxidanty, ako sú vitamíny A, B, C a E, zinok, selén a koenzým Q10, môžete vášmu telu dodať pomocou stravy, prípadne formou doplnkov výživy. Vysoký obsah antioxidantov majú aj čučoriedky a iné bobuľoviny, ako sú jahody, paradajky, červená kapusta, ľanové semienka, fazuľa. Antioxidanty nájdete dokonca aj v horkej čokoláde.

Hydratujte sa!

Počas horúcich dní sa viac potíme, v dôsledku čoho sa pokožka vysúša. Nedostatok vody sa následne prejaví napnutím pleti, ktorá bude viac náchylná na poškodenie a tvorbu vrások. Je preto potrebné túto časť tela dôkladne hydratovať zvonku aj zvnútra.

V priebehu leta by ste mali myslieť najmä na dostatočný príjem tekutín, pričom sa odporúča prijať minimálne 2 l denne. Do tohto objemu však nepatria kofeínové nápoje, ako je káva. Aby ste pokožke dodali dostatok vody, pite bylinkové čaje, ovocné šťavy a čistú vodu. Konzumovať je tiež vhodné polievky, ovocie a zeleninu.

V dôsledku dlhodobého pobytu na slnku a pri pôsobení vyšších teplôt môžeme prísť prostredníctvom potu aj o vzácne minerály a glukózu. Súčasťou vášho pitného režimu by preto mali byť aj minerálky a iontové nápoje.

Starostlivosť o pleť v lete zahŕňa tiež používanie vhodného krému, telového mlieka či oleja. Dôvod je veľmi jednoduchý. Kozmetika s hydratačným účinkom obsahuje zložky, ktoré v pokožke viažu a zadržiavajú vodu, čím môžu prispieť k jej ochrane pred dehydratáciou.

Zdroj obrázka: sosiukin – stock.adobe.com

 

Očné krémy s SPF

Veľmi citlivá na extrémne teploty a slnečné žiarenie je aj pokožka okolo očí. Preto, ak nenosíte slnečné okuliare, mali by ste myslieť na jej ochranu pred slnečným žiarením. Očné krémy s SPF ochranou môžu zabrániť vysúšaniu pleti UV žiarením, jej spáleniu a začervenaniu.

Balzam s SPF pomôže proti suchým perám

Jemná pokožka na perách sa ľahko vysuší a popraská. Na ochranu pred vplyvom vonkajšieho prostredia vrátane slnečného žiarenia môžete používať balzamy na pery s SPF faktorom. Aby ste perám dodali všetko, čo potrebujú, zvoliť môžete tiež prípravky, ktoré majú zároveň hydratačný účinok.

Regenerujte pokožku krémom po opaľovaní

Po opaľovaní je pokožka veľmi vyčerpaná, v jednoduchej regenerácii jej preto môžu pomôcť prípravky po opaľovaní. Kozmetika po opaľovaní môže prispieť k ošetreniu pleti, jej upokojeniu a príjemnému schladeniu. Keďže sa opaľovaním pokožka tiež vysúša, prínos môžu mať aj hydratačné zložky kozmetiky po opaľovaní.

Vyčistite pot a mastnotu

Zvýšená miera potenia zanáša pokožku potom a mastnotou. Starostlivosť o pleť počas leta preto zahŕňa aj čistenie upchatých pórov. Ošetrená pokožka vyzerá zdravo, sviežo a vďaka čistým pórom sa minimalizuje tvorba vyrážok. Na čistenie pleti si vyberte prípravky, ktoré sú vhodné na váš typ pleti. K dispozícii sú micelárne vody, čistiace gély a peny alebo pleťové mlieka a vody. Raz do týždňa je vhodné použiť aj peeling.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...