Vápnik na tanieri

Iveta Fuzaková 0

Najlepšia forma akéhokoľvek vitamínu je tá, ktorú vieme dať priamo na tanier, teda pripraviť chutné a zdravé jedlo s obsahom vitamínov. Ak ide o zdraviu prospešné a nevyhnutné látky, do popredia sa dostáva určite aj vápnik.

Viete, koľko vápnika potrebuje denne náš organizmus?

 

 

Na veku záleží 

Vápnik je základom zubov a kostí, to vštepujeme už najmenším detičkám. Je však nenahraditeľný aj pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi.

Naše telo dokáže využiť len tú časť vápnika, ktorá sa vstrebá alebo absorbuje cez črevnú stenu. Z prijatého vápnika sa pritom vstrebá iba 5 až 50%. Denne sa preto odporúča konzumovať priemerne 1000 až 1500 mg vápnika.

Množstvo závisí aj od veku a pohlavia každého jedinca. Pre naše ratolesti je vápnik mimoriadne dôležitý. Deti od veku 4 až 10 rokov by mali denne prijať 700 až 900 mg vápnika, ktorý je potrebný pre vyvíjajúcu sa kostru. V období dospievania sa potreba vápnika zvyšuje až na 1200 až 1400 mg. Dospelým ľuďom stačí denná dávka 800 mg vápnika. 

(Ne)obľúbené 

Nad špenátom sa aj vám kriví úsmev a preto ho nenútite ani vašim ratolestiam? 

Podľa odborníkov by sme mali deťom opakovane ponúkať jedlá, ktoré odmietajú.

Ak dospelý človek ochutná nový pokrm, napríklad ovocie, ktoré konzumuje prvýkrát v živote, trvá až 5 opakovaní, kým si naše chuťové bunky na novinku zvyknú a zachutí nám.

Zázračné palacinky

U detí je tento proces ešte zdĺhavejší a preto nestrácajte trpezlivosť.

Ako dostať vápnik na tanier aby si na prvý pokus pochutila celá rodina? Prísun vápnika môžete mať aj vo vašich obľúbených palacinkách.

Stačí ak ich naplníte napr. tvarohom zmiešaným s bielym jogurtom a vypijete k nim pohár mlieka.

To už je naozaj slušný prídel bielkovín aj vápnika.

Alebo…

 

 

Kde všade ho nájdete? 

Viete ako si prirodzeným spôsobom doplniť vápnik? Vápnik nájdete v spomínanom špenáte aj v brokolici, hrášku, keli, tekvici, pohánke, citróne, maku, mlieku, sezamových a slnečných semiačkach, sóji, ružičkovom keli, kapuste, orechoch, ovsených vločkách, mandliach a syroch, najmä parmezáne a tvrdých syroch. 

Tento vitamín má rád v tele kyslé prostredie a najlepšie sa vstrebá, ak človek pije prirodzené ovocné šťavy. Aby sa  vápnik v tele vstrebával, potrebuje totiž aj vitamín D. Ten pomáha pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty. Pre dobré vstrebávanie vápnika sú dôležité aj ďalšie látky, ktorými sú vitamín C, fosfor, magnézium a kyselina listová.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár