Vaša chrbtica najviac trpí v sede

PR 0

Naša chrbtica je neustále preťažovaná. V stoji na ňu pôsobí do 100 kg, pri sede až do 175 kg. Jej najmenšie zaťaženie je v ľahu – asi 25 kg na plochu medzistavcových platničiek.

Bohužiaľ sa ale nedá ležať celý deň. Ani v práci, ani pri dieťati.

pexels

Počas státia sa časť zaťaženia platničiek prenáša na medzistavcové „spojky“ šľachové úpony a svaly.

Počas sedenia svaly a medzistavcové úpony natoľko nepracujú. Nesprávnou polohou pri sedení, napríklad s prekríženými nohami, sa tlak na platničky ešte zvyšuje.

„Aby chrbtica fungovala správne, musia byť tzv. vzpriamovače, ohýbače a otáčače článkov chrbtice v dokonalej súhre a to aj s ďalšími kĺbovými spojeniami ľudského tela. Ak takáto „súhra“ chýba, prichádza mechanická bolesť, ktorá sa objavuje prakticky pri akomkoľvek pohybe pričom jej intenzita obvykle narastá,“ vysvetľuje športový lekár MUDr. Pavel Malovič.

Najviac nás trápia kríže

Pravdepodobne najvyššie percento ľudí trpí bolesťami „v krížoch“. Telá piatich bedrových stavcov sú zo všetkých stavcov chrbtice najväčšie, šesť stavcov krížových splýva druhotne v jednotnú krížovú kosť a štyri až päť stavcov kostrče zodpovedá akémusi zakrpatenému „chvostovému“ oddielu chrbtice.

Je to lokalita, ktorá vzhľadom k nosnosti tela, patrí asi k najviac zaťažovaným oblastiam a veľmi citlivo reaguje na teplotné zmeny.

Kríže najviac zaťažujeme dvíhaním neprimeraných váh, skákaním, zlým dopadom, ale aj celodenným sedením. Aj preto sa odborníci zhodujú, že pri sedavom zamestnaní je nutné využívať zdravotnú stoličku, najlepšie so sedákom na pružine.

„Na bolesti krížov sa častejšie sťažujú aj ľudia ráno po zlom vyspaní na nevhodnom lôžku , ak je posteľ príliš mäkká, alebo „preležaná“. Problémom môžu byť tiež  ploché nohy, „kladivkové“ prsty, nekvalitná obuv alebo nesprávne postavenie kolenného či bedrového kĺbu.

S bolesťami chrbtice sa však mnohokrát stretávame aj v prípadoch, keď ide o ochorenie s chrbticou zdanlivo nesúvisiace. Sú to napríklad pľúcne, brušné, gynekologické, urologické a cievne ochorenia,“ dopĺňa lekár.

Ako na zdravšiu chrbticu?

Stačí k tomu, okrem správnej životosprávy a pravidelnej pohybovej aktivity, správne sedenie na zdravotnej stoličke a pravidelné cvičenia chrbtice, ktoré svojou komplexnosťou zahŕňajú jej všetky stavebné časti.

Na jej zdravie treba myslieť aj pri výbere matraca, ktorý nesmie byť príliš mäkký, pri kúpe obuvi, kde je najvhodnejšia ortopedická, ale aj pri výbere stoličky, ktorá by mala mať pohyblivý sedák na pružine, aby držala chrbtové svalstvo neustále v pozore.

Rovnako si dajte pozor na cvičenie s neprimeranými váhami a nosenie ťažkých tašiek.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár