Zásady zdravého kúpania

Katarína Pružinová 0

Základnou podmienkou zdravého kúpania je bezchybná voda a bezpečné životné prostredie v jej okolí. Riziko ochorenia na nás striehne najmä vo vode.

Pri kúpaní sa do nej často ponárame, neraz si z nej odpijeme a taktiež sa dostáva do kontaktu s našimi sliznicami a pokožkou. Týmto spôsobom sa do tela dostávajú baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré sa vo vode nachádzajú. Ich pôvodcami sú kúpajúci sa ľudia a zvieratá.

Ingimage

„Každý zdravý človek je osídlený najrôznejšími aj patogénnymi mikroorganizmami, ktoré sa pri zanedbaní zásad hygieny spláchnu do vody z povrchu tela, telesných otvorov, prípadne sa do nej dostanú rôznymi telesnými výlučkami,“ hovorí Eva Kaňková z odboru Hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. 

Zo zdravotného hľadiska k najzávažnejším mikroorganizmom patria tie, ktoré spôsobujú črevné nákazy. Vo vode sa ďalej môžu nachádzať mikroskopické huby, plesne a kvasinky. Tie vyvolávajú najčastejšie povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc. Väčšinou sa prejavujú úporným svrbením.

Nepríjemným suvenírom z kúpania môžu byť aj infekcie rán a zápaly močových a pohlavných orgánov:

Spoločného kúpania by sa mali s ohľadom na zdravie ostatných kúpajúcich  zdržať osoby, ktoré trpia prenosnými ochoreniami,“ upozorňuje Kaňková.

Nezabúdajte na hygienu domácich bazénov

Na hygienu a bezpečnosť počas letných radovánok by sme nemali zabúdať ani v domácich bazénoch. Aj pri nich hrozí riziko nakazenia i vysokej úrazovosti, ktorá neraz môže mať fatálne následky. Preto by sme si aj doma mali osvojiť zvyk sprchovania pred vstupom do bazéna.

Na ľahkú váhu netreba brať ani dezinfekciu vody. Hygienickú bezpečnosť jej samotná filtrácia nezabezpečí, preto je vhodné spolu s ňou používať dezinfekčné prostriedky.

Ešte väčšiu starostlivosť by ste vode v bazéne mali venovať v prípade, že doma máte malé deti do 3 rokov. Vtedy je aj doma vhodné dodržiavať nariadenie Úradu verejného zdravotníctva pre verejné kúpaliská, ktoré hovorí, že voda v bazéne pre deti do troch rokov sa musí vymieňať raz denne.

Pravidlá bezpečného kúpania

Aby sa pre vás letné kúpanie nepremenilo na nepríjemný zážitok, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Tu je niekoľko z nich:

Na prírodných kúpaliskách:

 1. Nevstupujte do neznámej a stojatej či tečúcej vody
 2. Nevstupujte do vody, ktorá na vás pôsobí odpudivo
 3. Rešpektujte značenie o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnatej plochy.
 4. Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.
 5. Nevstupujte do zelenej vody, môže byť premnožená riasami alebo sinicami.
 6. Nevstupujte do vody, v ktorej okolí sa našli uhynuté vtáky alebo zvieratá.
 7. Plávajte len tam, kde to dostatočne poznáte a dokážete odhadnúť hĺbku vody.
 8. Plávajte len po miesta, ktoré sú vyznačené bójkami a strážené plavčíkmi.
 9. Vchádzajte do vody postupne. Nespôsobujte organizmu šok v podobe prudkého vpádu do studenej vody, keď je vonku horúco. Telu tak privoláte stres a ohrozíte svoje zdravie.
 10. Nevstupujte do vody pod vplyvom alkoholu, pretože môže spomaliť vaše reflexy.

Na umelých kúpaliskách:

 1. Pred vstupom do bazéna sa osprchujte a prejdite brodiskom.
 2. Všímajte si farbu vody, zápach a plávajúce znečistenia na hladine.
 3. Nevstupujte do vody, ktorá príliš zapácha po moči a chlóre.
 4. Nevstupujte do bazéna, ktorého steny sú porastené zelenými povlakmi.
 5. Nevstupujte do bazéna, ak viete, že máte prenosné ochorenie.
 6. Používajte WC! Bazén nie je toaleta!
 7. Neskáčte do vody na miestach, kde je to zakázané. Ohrozujete tak nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ostatných kúpajúcich.
 8. Ak sa idete kúpať s deťmi, mali by ste ich mať neustále na očiach, pretože pri nich je väčšia možnosť, že dôjde k úrazu.
 9. Majte na pamäti, že najnižšia prípustná voda v bazéne je 18 stupňov Celzia a najvyššia teplota v plaveckom bazéne 28 stupňov, v neplaveckom 26 a oddychovom 40 stupňov. Ak trpíte srdcovo-cievnym ochorením neodporúča sa, aby ste navštevovali bazén, v ktorom je teplota vody vyššia ako 36 stupňov Celzia.
 10. Pred návštevou prírodného alebo umelého kúpaliska si overte jeho hygienickú bezpečnosť na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár