Prvý krok k zdravému srdcu

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Srdce!  Niekto povie, že je sídlo duše, iný, že dutý svalnatý orgán. Pravdu majú asi obaja. Udrie približne 100 000 krát za deň, 2 a pol miliardy za celý život, prečerpá 12 000 litrov krvi – úctyhodný výkon, dokonalá pumpa…  A na svoje fungovanie potrebuje len trochu pozornosti z našej strany. 

Srdce je jediný ľudský orgán, ktorý má svoj svetový deň – poslednú septembrovú nedeľu. Ten tohtoročný pripadá na 27. septembra. Na Slovensku Svetový deň srdca oslávime  v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program od 14. do 19. hodiny, v rámci ktorého vystúpi skupina The BackwardsZuzana Smatanová. Podujatím Vás bude sprevádzať Peter Kočiš a taktiež vyhlási víťazov fotografickej súťaže Prvý krok, realizovanej v priebehu septembra. Na mieste budú i odborníci z Floraporadne, ktorí záujemcom bezplatne zmerajú hladinu cholesterolu v krvi a poradia, ako si chrániť srdce a udržať ho zdravé.  Zapojiť sa môžete do pripravených športových aktivít a aj vaše deti sa zabavia v detskom kútiku. Urobte svoj prvý krok k zdravému srdcu aj Vy, nájdite si chvíľku pre seba a príďte medzi nás spoločne osláviť Svetový deň srdca.

A čo je tá trocha pozornosti z našej strany? Nie je to vôbec zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tu je  desať krokov ako neprísť o zdravé srdce:

1. krok – Nájdite si chvíľku pre seba

Učme sa zvládať nervové vypätie a stres. Zbraňou na ich zvládanie je šport, odpočinok a spánok.

2. krok – Tajomstvom zdravia je rovnováha

Príjem energie v strave sa musí rovnať jej výdaju. Povedané inak: koľko energie zjeme, toľko by sme jej mali okolitému svetu  vrátiť – najlepšie pohybom a aktívnou mozgovou činnosťou (keď seriózne myslíme spotrebujeme viac energie, než si myslíme). Alebo naopak: prispôsobme množstvo a kvalitu jedla pohybovým aktivitám, to je jednoduchšie – aspoň nemusíme toľko behať a rozmýšľať…

3. krok – Dobré tuky majú v jedálničku svoje miesto

Bez tukov sa človek nezaobíde. Mali by tvoriť až tretinu prijatej energie, prevažovať však musia kvalitné rastlinné oleje a produkty, ktoré sa z nich vyrábajú. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú cholesterol.

4. krok – Pozor na cholesterol

Viac ako príjem cholesterolu v strave zvyšujú jeho hladinu v krvi nasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahujú tuky živočíšneho pôvodu.

5. krok – Jedzme potraviny bohaté na vlákninu

Vlákniny nielenže pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, ale podporujú aj trávenie a majú priaznivý vplyv na peristaltiku čriev. Preto by v našom každodennom jedálničku nemalo chýbať celozrnné pečivo, cereálie, strukoviny, ovocie a zelenina.

6. krok – Ovocie a zelenina najmenej päťkrát denne

Väčšina ovocia má nízky obsah energie, zato však veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Mali by sme ho mať denne 5 hrstí.

7. krok – Soľ nad zlato, ale s mierou

Soľ je pre organizmus dôležitá, no všetkého veľa škodí. Skúsme nahradiť časť soli napríklad bylinkami, ktoré dodajú našej strave novú, zaujímavú chuť. Všetko je vec zvyku.

8. krok – Pitný režim je nevyhnutný

Pri pití nezabúdajme, že dôležitá nie je len kvantita, ale aj kvalita. Mali by ste uprednostňovať vodu, bylinné a ovocné čaje, slabé čierne a zelené čaje a 100 % ovocné a zeleninové džúsy ( k nim nerátam tie, vyrobené z koncentrátov). Slovensko je (podľa nedávno ukončenej veľkej americkej štúdie) krajina s najkvalitnejšou pitnou vodou z vodovodu na svete, preto je na zvážení každého z nás, či nechceme trochu ušetriť na kupovaní „plastovej vody“.

9. krok – Nezabúdajte na energetický výdaj

Už 30-minútový pohyb pomáha udržiavať príjem a výdaj energie v rovnováhe, zlepšuje krvný obeh, reguluje krvný tlak a posilňuje svaly, vrátane toho srdcového.

10. krok – Každá cigareta sa počíta

Neexistuje žiadna bezpečná dávka cigariet. Aj jedna cigareta denne zvyšuje riziko infarktu myokardu na dvojnásobok.

Nech vám dlho a zdravo bije !!!

 

Viac informácií nájdete na www.florastranky.sk

Ilustračné foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár