Srdce! Niekto povie, že je sídlo duše, iný, že dutý svalnatý orgán. Pravdu majú asi obaja. Udrie približne 100 000 krát za deň, 2 a pol miliardy za celý život, prečerpá 12 000 litrov krvi – úctyhodný výkon, dokonalá pumpa… A na svoje fungovanie potrebuje len trochu pozornosti z našej strany.
Srdce je jediný ľudský orgán, ktorý má svoj svetový deň – poslednú septembrovú nedeľu. Ten tohtoročný pripadá na 27. septembra. Na Slovensku Svetový deň srdca oslávime v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program od 14. do 19. hodiny, v rámci ktorého vystúpi skupina The Backwards a Zuzana Smatanová. Podujatím Vás bude sprevádzať Peter Kočiš a taktiež vyhlási víťazov fotografickej súťaže Prvý krok, realizovanej v priebehu septembra. Na mieste budú i odborníci z Floraporadne, ktorí záujemcom bezplatne zmerajú hladinu cholesterolu v krvi a poradia, ako si chrániť srdce a udržať ho zdravé. Zapojiť sa môžete do pripravených športových aktivít a aj vaše deti sa zabavia v detskom kútiku. Urobte svoj prvý krok k zdravému srdcu aj Vy, nájdite si chvíľku pre seba a príďte medzi nás spoločne osláviť Svetový deň srdca.
A čo je tá trocha pozornosti z našej strany? Nie je to vôbec zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tu je desať krokov ako neprísť o zdravé srdce:
1. krok – Nájdite si chvíľku pre seba
Učme sa zvládať nervové vypätie a stres. Zbraňou na ich zvládanie je šport, odpočinok a spánok.
2. krok – Tajomstvom zdravia je rovnováha
Príjem energie v strave sa musí rovnať jej výdaju. Povedané inak: koľko energie zjeme, toľko by sme jej mali okolitému svetu vrátiť – najlepšie pohybom a aktívnou mozgovou činnosťou (keď seriózne myslíme spotrebujeme viac energie, než si myslíme). Alebo naopak: prispôsobme množstvo a kvalitu jedla pohybovým aktivitám, to je jednoduchšie – aspoň nemusíme toľko behať a rozmýšľať…
3. krok – Dobré tuky majú v jedálničku svoje miesto
Bez tukov sa človek nezaobíde. Mali by tvoriť až tretinu prijatej energie, prevažovať však musia kvalitné rastlinné oleje a produkty, ktoré sa z nich vyrábajú. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú cholesterol.
4. krok – Pozor na cholesterol
Viac ako príjem cholesterolu v strave zvyšujú jeho hladinu v krvi nasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahujú tuky živočíšneho pôvodu.
5. krok – Jedzme potraviny bohaté na vlákninu
Vlákniny nielenže pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, ale podporujú aj trávenie a majú priaznivý vplyv na peristaltiku čriev. Preto by v našom každodennom jedálničku nemalo chýbať celozrnné pečivo, cereálie, strukoviny, ovocie a zelenina.
6. krok – Ovocie a zelenina najmenej päťkrát denne
Väčšina ovocia má nízky obsah energie, zato však veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Mali by sme ho mať denne 5 hrstí.
7. krok – Soľ nad zlato, ale s mierou
Soľ je pre organizmus dôležitá, no všetkého veľa škodí. Skúsme nahradiť časť soli napríklad bylinkami, ktoré dodajú našej strave novú, zaujímavú chuť. Všetko je vec zvyku.
8. krok – Pitný režim je nevyhnutný
Pri pití nezabúdajme, že dôležitá nie je len kvantita, ale aj kvalita. Mali by ste uprednostňovať vodu, bylinné a ovocné čaje, slabé čierne a zelené čaje a 100 % ovocné a zeleninové džúsy ( k nim nerátam tie, vyrobené z koncentrátov). Slovensko je (podľa nedávno ukončenej veľkej americkej štúdie) krajina s najkvalitnejšou pitnou vodou z vodovodu na svete, preto je na zvážení každého z nás, či nechceme trochu ušetriť na kupovaní „plastovej vody“.
9. krok – Nezabúdajte na energetický výdaj
Už 30-minútový pohyb pomáha udržiavať príjem a výdaj energie v rovnováhe, zlepšuje krvný obeh, reguluje krvný tlak a posilňuje svaly, vrátane toho srdcového.
10. krok – Každá cigareta sa počíta
Neexistuje žiadna bezpečná dávka cigariet. Aj jedna cigareta denne zvyšuje riziko infarktu myokardu na dvojnásobok.
Nech vám dlho a zdravo bije !!!
Viac informácií nájdete na www.florastranky.sk
Ilustračné foto: www.sxc.hu