Menštruačný kalendár a aplikácie na sledovanie cyklu

Anna Veselá 0

Menštruačný kalendár slúži žene na sledovanie svojho menštruačného cyklu. Už po nástupe prvej menštruácie je dôležité viesť si poznámky o všetkých krvácaniach, dátumoch začiatku i  skončenia, intenzitu, bolesti a podobne.

Ale ženy často o svojom cykle prehľad nemajú – nevedia, aký je dlhý, aká je obvyklá dĺžka ich menštruácie, zabúdajú, kedy mali poslednú menštruáciu, netušia ani kedy približne očakávať nasledujúcu menštruáciu.

Menštruačný kalendár a sledovanie cyklu

Menstruacny kalendar
Shutterstock

Menštruačný kalendár pomáha zistiť, aký má žena cyklus – kedy sa začína, kedy končí, koľko dní trvá, v akej perióde sa opakuje – či je pravidelný alebo nepravidelný, bolestivý, atď.

  • dĺžka menštruácie je obvykle 3-5 dní, ale aj 2-7 dňové krvácanie sa považuje za normálne,
  • rozpätie medzi jednotlivými periódami, čiže menštruačný cyklus trvá zvyčajne 21-35 dní. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania.

Zvlášť u mladých dievčat a žien môže trvať niekoľko rokov, kým sa cyklus upraví a bude presnejší, pretože pri každom cykle nemusí dôjsť k ovulácii (uvoľnenie vajíčka). Zo začiatku býva menštruácia u dievčat aj silnejšia a dlhšia.

»»»»» Prečítajte si aj: Menzes. Ako dlho má zdravá žena krvácať?

Keď však dievča dospeje a k ovulácií dochádza pravidelne, krvácanie sa upraví, zmierni a skráti. Úpravu cyklu, spravidla k lepšiemu, udávajú tiež ženy, ktoré už rodili.

Menštruačný kalendár a odhad ďalšej menštruácie

Každé dievča, ktoré dostane menštruáciu, by si malo viesť menštruačný kalendár, aj keď zo začiatku sa nebude môcť na neho spoľahnúť, pokiaľ ide o odhadovaný nástup ďalšej menštruácie, keďže je menštruácia u dievčat nepravidelná.

Je však potrebné si tieto záznamy viesť, pretože sa ľahko stane, že si dátum poslednej menštruácie nezapamätáte. Tieto záznamy môže byť nápomocné aj lekárovi, ktorý môže ľahšie určiť typ prípadnej poruchy a zahájiť správnu liečbu.

»»»»» Prečítajte si aj: Ako oddialiť menštruáciu?

Menstruacny kalendar
Shutterstock

Dátum poslednej menštruácie

Na údaj o poslednej menštruácii sa vás určite bude pýtať gynekológ na preventívnej prehliadke.

Ak žena nesleduje menštruáciu, nemá presný prehľad o svojom cykle, nepamätá si dátum poslednej menštruácie, môže to napríklad sťažiť odhadovaný dátum pôrodu bábätka, ktorý sa od toho odvíja.

Tehotenstvo sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie – lekár určí dátum predpokladaného pôrodu, ktorý vypočíta pomocou tzv. Naegelleho vzorca: k dátumu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní a odpočítajú sa tri mesiace.

»»»»»» Prečítajte si aj: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia.

Typy menštruačných kalendárov

V súčasnosti majú ženy výhodu, keďže svoj menštruačný cyklus môžu sledovať napríklad prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Na rozdiel od stránok s online kalkulačkami, ktoré sľubujú výpočet termínu nasledujúcej periódy, si zvoľte radšej aplikáciu, do ktorej si budete zaznamenávať potrebné údaje o menštruácii. Ak tieto veci nechcete riešiť v telefóne, ostáva ešte klasika – cyklus si môžete značiť perom do kalendára.

Aplikácie na sledovanie menštruácie

Ak používate iPhone, môžete svoj menštruačný cyklus sledovať v aplikácii Zdravie, kde sa dajú zapnúť hlásenia, ktoré vás upozornia na blížiacu sa menštruáciu, aj na plodné dni.

Viete si sledovať aj štatistiky o vašej menštruácii – dátum poslednej menštruácie, typickú dĺžku vašej menštruácie (napr. 5 dní), typickú dĺžku cyklu (napr. 28 dní).

Na aplikácii je príjemné to, že pokiaľ by ste zabudli zaznamenať dátum vašej menštruácie, telefón vám to pripomenie, opýta sa vás aj sám, pokiaľ mu chýbajú údaje v čase odhadovaného dátumu menštruácie.

Existujú, samozrejme, aj iné aplikácie na sledovanie cyklu, napríklad Period Tracker – Period Calendar, ktorú si môžete stiahnuť v Google Play.

»»»» Prečítajte si aj: Aké sú šance otehotnieť v jednotlivých fázach cyklu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár