Ako oddialiť menštruáciu?

Michaela Galambošová 0

Dá sa oddialiť menštruácia? Ako to urobiť, aby prišla neskôr?

Nie sme prvá (a ani posledná) generácia žien, ktoré sa pokúšajú posunúť termín menštruácie.

Aké sú možnosti oddialenia menštruácie

Oddialenie, posunutie menstruacie
Shutterstock

Menštruácia počas dovolenky, ďakujem, neprosím

Ak vám dátum (ne)očakávanej menštruácie vychádza na dátum dlho plánovanej dovolenky, dobrá správa je, že máme viac možností ako naše staré mamy. Vďaka menštruačným tampónom či kalíšteku nemusíme vodu obchádzať širokým oblúkom.

»»»» Prečítajte si aj: Menštruačný kalíšok používajú ženy aj aby skôr otehotneli.

No sú aj iné možnosti, aby sme menštruáciu nemuseli „riešiť“ cez dovolenku. Treba sa však spamätať v dostatočnom predstihu.

Keď si na termín blížiacej sa menštruácie spomeniete až večer pred dovolenkou, nebudete mať na jej oddialenie veľa možností. Pravdepodobnosť, že sa vám to podarí, sa prakticky rovná nule.

Lieky na oddialenie menštruácie

Sú len na lekársky predpis. Určite sa vyberte za gynekológom. Ten vám môže predpísať liek na oddialenie menštruácie (napr. Norethisteron Zentiva), ktorý tlmí tvorbu pohlavných hormónov.

Liek treba začať užívať 2-krát denne, minimálne 3 dni pred dátumom očakávanej menštruácie. Potom pokračuje v užívaní dovtedy, dokedy potrebujete odsunúť menštruáciu. Po vysadení lieku sa menštruácia obvykle dostaví na 2. až 4. deň.

Nevýhodou užívania liekov na oddialenie menštruácie je to, že môžu poriadne rozhádzať cyklus. Preto by sa mali užívať naozaj len ojedinele.

Môžu byť tým najlepším riešením v prípade, že je pre vás nepohodlné používanie menštruačných tampónov a celú dovolenku pri mori nechcete stráviť ležaním na pláži.

Oddialenie menstruacie
Shutterstock

Antikoncepcia a oddialenie menštruácie

Pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu, môžete menštruáciu oddialiť tak, že po užití poslednej tabletky balenia pokračujete v užívaní ďalšieho balenia bez pravidelnej 7 – dňovej prestávky. Takto si menštruáciu oddialite na toľko dní, koľko potrebujete.

Po vysadení antikoncepcie sa dostaví menštruačné krvácanie. Tento spôsob sa odporúča pre ženy, ktoré užívajú kombinované tablety s progesterónom a estrogénom. V prípade akýchkoľvek otázok sa poraďte so svojim lekárom.

Babské rady na oddialenie menštruácie

Medzi najznámejšie babské rady patrí:

Jablčný ocot:

  • Pridanie pár kvapiek jablčného octu do pohára je pomerne známou babskou radou na oddialenie menštruácie.
  • Vedci však tvrdia, že doposiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by premenili babskú radu na vedecký fakt. Práve naopak.
  • Jedna štúdia dokázala, že pravidelné pitie jablčného octu môže pomôcť upraviť menštruačný cyklus u žien s nepravidelnou menštruáciou.
  • Vedci však varujú pred nadmerným pitím jablčného octu, ktorý môže poškodiť zubnú sklovinu.
Babske rady na oddialenie menzesu
Shutterstock

Citrónová šťava:

  • Pitie citrónovej šťavy je oproti jablčnému octu predsa len o niečo znesiteľnejšie.
  • Zástankyne tejto techniky tvrdia, že na oddialenie menštruácie stačí piť šťavu z troch citrónov minimálne týždeň pred predpokladaným začiatkom periódy.
  • Účinok pitia na oddialenie cyklu nie je síce vedecky dokázaný, no aspoň si doprajete dostatok vitamínu C, čo určite nie je na škodu.
  • Menštruáciu síce aj tak dostanete, no dostatočný prísun vitamínov vám môže pomôcť zmierniť prípadné bolesti.

Uhorky:

  • Žiadne nakladačky, zavárané uhorky, ale čerstvé uhorky, ktoré treba začať vo veľkom konzumovať približne týždeň pred očakávanou menštruáciou.
  • A či to naozaj funguje? Nechajte sa prekvapiť, no určite sa na túto metódu nespoliehajte. Inak vás výsledok môže nemilo prekvapiť.

Čo funguje na 100 %

Zaručenou metódou na oddialenie menštruácie je tehotenstvo. No aj o to je potrebné sa postarať v dostatočnom predstihu. Prajeme peknú dovolenku!

»»»» Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár