Schizofrénia sa prejavuje medzi 18-25 rokom života

Pavlínka Pavlíková 0

Schizofrénia je duševná choroba, ktorá sa zvyčajne prejaví v mladom veku medzi 18 a 25 rokom. Ochorenie sa prejavuje sa v myslení, vnímaní a citovom prežívaní. Pre schizofréniu je charakteristické narušenie prežívania počas dlhšieho časového obdobia. Aj keď človek nie je v akútnej fáze, pri schizofrénii môžu byť prítomné určité symptómy.

V článku sa dočítate:

 • Čo to je schizofrénia a psychóza
 • Ako vzniká schizofrénia
 • Aké sú jej príznaky a symptómy

Nájdete tu aj príbeh – konkrétny príklad, na ktorom uvidíte vývoj schizofrénie.

Canva/rodinka

Definícia: čo je schizofrénia a psychóza

Psychóza je fenomén, ktorý môže mať rôzne podoby, napríklad aj zrakové halucinácie. Napriek početným teóriám stále neexistuje univerzálna odpoveď na to, ako psychóza vzniká a ako sa dá všobecne liečiť. Psychóza opisuje masívne skreslenie reality, v ktorom sa fantázia a realita spájajú. Dotknuté osoby často vnímajú veci, ktoré pre iných neexistujú, ako napríklad rôzne hlasy.

Schizofrénia je na druhej strane duševná choroba, ktorá na dlhší čas vážne narúša myslenie, vnímanie a emócie. Nie všetky psychózy sú súčasťou schizofrénie. Môžu sa vyskytnúť aj pri ťažkej depresii alebo užívaní drog. V tomto článku sa však zameriame na psychózu spojenú so schizofréniou.

Psychózy sa väčšinou prejavujú u mladých dospelých vo veku 18-25 rokov. „Spúšťačom“ môžu byť veľké zmeny v živote ako sú:

 • Odlúčenie od rodičov
 • Začatie štúdia/kariéry
 • Vstup do romantických vzťahov
 • Vytvorenie vlastnej rodiny

Problém rozlišovať medzi realitou a fantáziou

Ľudia postihnutí psychózou majú problém rozlišovať medzi realitou a fantáziou a často si nepamätajú svoje činy alebo výroky. Často prežívajú svoj svet ako by boli vo sne, v ktorom sebareflexia a uvedomenie si reality ustupuje do úzadia.
Vývoj schizofrénie často prebieha v priebehu mesiacov alebo rokov. Začína miernymi príznakmi, ako sú problémy s koncentráciou a s pamäťou. Tie sa však môžu zhoršiť a viesť k stiahnutiu sa zo života sprevádzaných pocitom preťaženosti a „samoliečbou“ alkoholom a drogami.

Počas akútnej psychotickej fázy je schopnosť vyliečiť sa výrazne obmedzená, pretože hranica medzi fantáziou a realitou je nejasná. To vedie k hlbokej chorobe, pri ktorej môžu byť ovplyvnené aj tie najmenšie myšlienky a pocity.

Ako vzniká schizofrénia a psychóza

Príčiny vzniku psychóz sú rôzne. Za hlavné príčiny sa považujú najmä:

 • Genetika a epigenetika
 • Neurobiologické metabolické poruchy
 • Trauma z raného detstva a skúsenosti v rodine
 • Drogy

Príbeh o Martinovi: Vývoj jeho schizofrénie

Martin má 21 rokov, je druhák na vysokej škole vo väčšom meste. Minulý rok sa odsťahoval od mamy na internát. Jeho matka doma prežíva ťažké obdobie, po smrti manžela pred rokmi má stále psychické problémy. V poslednej dobe si Martin všimol, že jeho zlá nálada sa stala novou normou. Štúdium je preňho čoraz ťažšie, na prednášky chodí len sporadicky a nedá sa mu sústrediť. Už niekoľko mesiacov prežíva svoj prvý vzťah, no nie je si istý, či vzťah vydrží.

Pred pár mesiacmi chcel ísť na seminár, no v autobuse mal pocit, že ho sleduje neznámy muže. Bolo mu to až tak nepríjemné, že sa otočil a na seminár nešiel. Hoci na tento incident spočiatku zabudol, no muž sa opäť objavil v autobuse. Tentoraz i tak išiel na seminár, aby dokázal, že sa ho nebojí. Muž však využil jeho prítomnosť na to, aby ho ohováral. To viedlo k tomu, že sa od neho jeho spolužiaci dištancovali a dokonca sa o ňom začali rozprávať aj cudzí ľudia. Martin si nebol istý, ako to všetko spolu súvisí. Nemohol sa zbaviť myšlienky, že niečo nie je v poriadku, čo výrazne zvýšilo jeho vnútorné napätie.

V noci počul hlasy, ktoré nedokázal identifikovať a postupom času sa hlasov nevedel zbaviť ani na ulici. Nakoniec uveril, že mu bol implantovaný čip, ktorým ho monitoruje tajná organizácia. Cítil sa taký úzkostný a napätý, že už nemohol spať a dokonca sa cítil ohrozený aj najbližšími ľuďmi. Keď niekoľko dní nevychádzal zo svojej izby, jeho rodina zavolala pohotovosť, ktorá ho odviezola do psychiatrickej liečebne.

Liečba psychózy a schizofrénie

Psychózy sa často prejavujú v mladej dospelosti a majú rozhodujúci vplyv na autonómiu a kognitívne schopnosti dotknutých osôb.
Liečba psychóz si často vyžaduje zdĺhavú psychoterapeutickú a aj medikamentóznu podporu. Výskum príčin a mechanizmov psychóz je zložitý a zatiaľ nemá jednu všeobecnú liečbu.

Zdroj: psy-cast.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár