Aké potraviny zaradiť do jedálnička počas tehotenstva?

M. 0

Tehotenstvo je obdobím, v ktorom je dôležité dodržiavať zdravý jedálniček. Tehotenský jedálniček musí zaistiť zdravý vývoj plodu, ale aj dostatok živín pre telo matky. Aké potraviny musíte do jedálnička zaradiť?

SianStock / stock.adobe.com

 

Čo určite zaradiť do tehotenského jedálnička?

1) Brokolica a listová zelenina

Kyselina listová je počas tehotenstva jednou z najdôležitejších látok. Veľmi často sa podáva aj vo forme doplnku stravy. Prírodný zdroj je ale vždy lepší. A tak by vo vašom jedálničku nemali chýbať brokolica, kel, špenát, špargľa alebo hlávkový šalát.
Okrem kyseliny listovej sú tieto druhy zeleniny bohaté aj na ďalšie potrebné vitamíny a minerály. Do svojho tela dostanete železo, vápnik, draslík, vitamíny K, A, a C. Zabudnúť nesmieme ani na vlákninu, ktorá v tehotenstve pomôže zrovnať trávenie.

2) Orechy

Máte „chute“ a nechcete mať výčitky z konzumácie nezdravých potravín? Orechy sú skvelou voľbou! Pripravte si mix rôznych druhov orechov a ujedajte ich, kedykoľvek máte chuť na niečo nezdravé. Vtip je v tom, že orechy vaše potreby uspokoja a pritom sa jedná o veľmi zdravú potravinu plnú živín. Ideálna voľba pre vašu psychickú pohodu aj fyzické zdravie matky i plodu. Najlepšie sú orechy v prirodzenej forme, ale keď raz za čas trochu „ujdete“ a dáte si orechy v čokoláde alebo pražené a solené, nikto sa hnevať nebude.

3) Vajcia

Vajcia sú skvelou potravinou v tehotenstve. Obsahujú totiž všetky látky, ktoré plod potrebuje. Veď sa zo živín vo vajci obsiahnutých dokáže vyvinúť celé kura! Vajcia jednoducho povedané obsahuje komplexné spektrum živín – od všetkého trochu. A pre plod aj pre vaše telo ide tak o ideálny koktail, ktorý by sa v jedálničku mal objavovať pravidelne.
Kvôli riziku salmonely a iných baktérií je však vhodné vynechať vajcia domáce a vo všeobecnosti vynechať pokrmy, v ktorých neprejde vajce tepelnou úpravou. Teda žiadne vajcia namäkko alebo nepečené dezerty so žĺtkami a bielkami.

4) Rybie mäso

Rybie mäso obsahuje dôležité mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Okrem toho sú zdrojom vitamínu D. Pozor však na tie ryby, ktoré sú „povestné“ vysokým obsahom ortuti. Tá by mohla byť vo vyššom množstve pre plod škodlivá. Vyhnúť sa teda musíte napríklad tuniakom. Lepšou voľbou bude losos alebo pstruh.

5) Voda (a tekutiny všeobecne)

Každá zodpovedná nastávajúca matka o svojom jedálničku počas tehotenstva premýšľa. Ženy skutočne spravidla dodržiavajú zdravý a rozmanitý jedálniček a telu poskytujú dostatok živín. Lenže naše telo je tvorené predovšetkým vodou a platí to aj o tele plodu.
Príjem vody by mal byť počas tehotenstva zvýšený a pravidelný. Ostatne objem krvi v tele vzrastie počas tehotenstva až o polovicu oproti normálnemu stavu! Akonáhle vás teda bolí hlava, robí sa vám nevoľno, ste unavená a pod., príčina môže byť v dehydratácii. Tá pritom môže byť pre plod škodlivejšia ako dočasný nedostatok určitej živiny. Majte teda pri sebe neustále fľašu s vodou. Chybu neurobíte ani s čajom, ovocím a zeleninou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...