Ako neočkované deti škodia iným deťom?

Kristína Kováčiková 1

Peňažné pokuty pre rodičov, ktorí nezaočkujú svoje deti, sa rušia. Toto opatrenie sa v praxi minulo účinkom; rodičia boli radšej ochotní znášať peňažný trest, ako podrobiť svoje dieťa povinnému očkovaniu a neočkovanosť sa len zvyšovala.

No najmä, nezabránilo sa neočkovaným deťom navštevovať detské kolektívy. Nakoľko infekčné ochorenia sa najrýchlejšie šíria práve v kolektívnych zariadeniach medzi neimúnnymi osobami, museli začať odborníci prihliadať na riziká s tým spojené.

Preto od januára 2020 bude namiesto pokút platiť pravidlo, že škôlky budú môcť navštevovať len zaočkované deti.

Bez očkovania nepôjdeš do škôlky

Deti sa môžu nakaziť kdekoľvek – doma, vonku na ihrisku, v autobuse, vo vlaku (pričom treba myslieť na to, že sú infekčné už počas inkubačnej doby). Ale najrýchlejšie sa ochorenia šíria práve v kolektívnych zariadeniach.

Preventívne opatrenie prostredníctvom plnenia povinnosti očkovania u detí ešte pred nástupom do škôlky sa zavádza v snahe zabrániť šíreniu infekčných chorôb u najzraniteľnejšej časti populácie.

Pokiaľ rodičia dieťa nedajú zaočkovať, úrady od nich nebudú pýtať peniaze ako pokutu, ale nemôžu počítať s tým, že ich dieťa bude prijaté do predškolského zariadenia.

Výnimku dostanú iba deti, ktoré nemôžu byť očkované pre trvalú kontraindikáciu, deti, ktoré prekonali ochorenie, pred ktorým má očkovanie chrániť a deti, ktoré majú laboratórny dôkaz o pozitivite protilátok.

Na podmienku zaočkovanosti sa inak nebude prihliadať, až keď dieťa dosiahne vek pre školskú dochádzku a bude plniť povinnú školskú dochádzku podľa školského zákona (od 1. septembra 2020 má byť posledný ročník predškolského zariadenia súčasťou povinnej školskej dochádzky).

Prečo sú neočkované deti riziko?

Mnohí rodičia z radov „neočkujúcich“ sa pýtajú, prečo epidemiológovia označujú neočkované deti za riziko pre iné deti. Padá tiež argument „veď ostatné deti sú zaočkované, ako sa teda môžu nakaziť?“

Epidemiológovia odpovedajú:

  • neočkované deti v kolektíve môžu byť v prípade zavlečenia nákazy prameňom pôvodcu nákazy pre tie deti, ktoré nemôžu byť očkované pre kontraindikáciu alebo sú neimúnne pre neschopnosť organizmu vytvoriť si ochranu. U detí, ktoré so zdravotných dôvodov nemôžu byť očkované, môžu ochorenia prebiehať s ťažším klinickými priebehom, resp. s komplikáciami. Tieto deti sú závislé od kolektívnej imunity, ktorá nás má pred chorobami chrániť.
  • treba zobrať do úvahy aj fakt, že očkovacie látky nie sú 100 % účinné u každej osoby. Tvorba ochranných protilátok proti danému ochoreniu závisí aj od imunitného stavu očkovanej osoby. V zásade však platí, že čím viac osôb v celkovej populácii je zaočkovaných proti niektorému z ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním, tým je vyššia kolektívna ochrana populácie a znižuje sa riziko vzniku a šírenia ochorenia.

Kolektívna imunita ohrozená

Zaočkovanosť však v posledných rokoch klesala, až sa dostala pod hranicu, kde prestáva byť kolektívna imunita účinná.

Odborníci pritom dlhodobo upozorňujú, že môže dôjsť k opätovnému výskytu ochorení, prípadne epidémií, ktoré sa vďaka systému očkovania už v našich končinách nevyskytujú – a ktoré vymizli len vďaka vysokej úrovni zaočkovanosti v minulosti.

Keď sa v roku 2018 objavili lokálne epidémie osýpok v komunitách s nízkou zaočkovanosťou, videli sme, že prvé prípady sa vyskytli práve u detí, ktoré neboli očkované z dôvodu odmietnutia očkovania alebo ktoré nemohli byť očkované vzhľadom na svoj vek, resp. zdravotnú kontraindikáciu a ktoré ochorenie šírili následne vo svojom okolí.

  • v rámci minuloročnej epidémie osýpok sa ochorenie vyskytlo u takmer 180 detí do 5 rokov, ktoré neboli očkované, z celkového počtu 565 prípadov ochorení na osýpky.
  • v rámci tohtoročných epidémií osýpok v SR (v období od januára do marca) bolo ochorenie na osýpky zaznamenané u takmer 75 detí do 5 rokov, ktoré neboli očkované, a to z celkového počtu 150 prípadov ochorení na osýpky.

Apel na rodičov

Odborníci, ktorí stoja za pripravovanou novelou, sa snažia reflektovať obavy a strach rodičov z vedľajších reakcií očkovania u detí a tvrdia, že nepodceňujú toto riziko. Zároveň však na pomyselnú misku váh stavajú vysoké riziko poškodenia zdravia v prípade neočkovaného dieťaťa, vznik závažných komplikácií po prekonaní ochorenia, prípadne trvalého poškodenia zdravia u detí, ktoré majú iné závažné diagnózy.

Je dôležité, aby rodičia zvážili všetky možné riziká, ktoré môžu ovplyvniť zdravie ich detí, apeluje tak ministerstvo zdravotníctva, ako aj Úrad verejného zdravotníctva. Najmä na tých, ktorí sú pripravení voči novému opatreniu bojovať po svojom, napríklad aj zháňať si falošné potvrdenia o tom, že ich deti boli očkované.

zdroj: uvzsr.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chapem rodicov ktori sa boja o zivot dietata a veria roznym clankom,

    netvrdim ze vsetky ohovarania su absolutne nepravdy avsak rizika ockovania su ovela ovela oevla nizsie sa vselikde vypisuje a ovela nizsie nez riziko ze moje dieta pobehuje neockovane proti zakernym chorobam z ktorych moze mat celozivotne nasledky.

Pridaj komentár