Bábätko úporne kašle? Nádych-výdych, vyriešime to!

0

Úporne kašľajúce dojčiatko – ktorá mama by z toho nebola na nervy? Prechladnutie spojené s kašľom je jedným z najbežnejších ochorení detského veku. Kašeľ je vlastne obranný mechanizmus tela, takže nádych-výdych a ideme to riešiť!

Treba pochopiť, že hoci kašeľ svedčí o podráždení dýchacích ciest, je zároveň obranným mechanizmom umožňujúcim vylúčiť z organizmu nežiaduce hlieny. Dojča ich nevie vypľúvať. Kašeľ posúva hlieny, ktoré prehltne, do hltana a je najefektívnejším spôsobom ich uvoľňovania.

Zvracanie pri kašli

Nič tragické nie je ani na tom, ak kašľajúce dojčiatko grcká, resp. sa mu pri kašli trochu mlieka vráti do úst. Ak dieťatko vracia, pohltalo asi veľké množstvo hlienu, takže je mu nevoľno. Svalovina žalúdka tlačí cez bránicu na pľúca, a tým na dýchacie cesty, čím vytláča viac hlienu, ktorý dieťa trápi. Iba ak je dýchanie hlasné, namáhavé, bolestivé, ak dieťa zaťahuje podrebrie, rozširuje nosové dierky, môže mať vážne dýchacie ťažkosti! Prirodzene, vtedy treba okamžite vyhľadať lekára.

Polohovať, zvlhčovať a odsávať hlieny

Bežné prechladnutie spojené s kašľom riešime u dojčiatka najmä podpornými opatreniami.

  1. Ustelieme mu vyššie pod hlavou, aby mu hlieny nestekali z nosa do hrdla. Nie je vhodný vysoký vankúš, ale najlepšie je podložiť priamo matrac alebo nohy postele v mieste, kde dieťa máva hlavičku.
  2. Na dráždení ku kašľu má významný podiel ďalší faktor, a to suché prostredie. Vykurovacia sezóna sa začala a v bytoch s ústredným kúrením býva veľmi nízka vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch v miestnostiach vysúša sliznicu dýchacích ciest. Preto je vhodné mať okrem teplomera aj vlhkomer, ktorý umožňuje sledovať vlhkosť v obývaných priestoroch. Samozrejme, treba myslieť aj na druhú stránku veci – prílišné zvlhčovanie podporuje výskyt roztočov a plesní.
  3. Dôležité je často a nárazovo vetrať. To znamená na 3-5 minút otvoriť okná dokorán, prípadne urobiť v byte prievan. Optimálna teplota v spálni je 19-20 stupňov Celzia.
  4. Jednou z možností je pustiť v blízkosti dojčaťa aj kompresorový inhalátor naplnený napr. Vincentkou (pomerne silno však hučí) a masku, z ktorej vychádza studená para, umiestniť neďaleko tváre dieťaťa. Ťažko očakávať, že by si ju dojča nestrhávalo priamo z tváre, ale za pokus to možno stojí.
  5. Pri nachladnutí je dôležité neustále a pravidelne čistiť nos, aby nebol upchatý od soplíkov, ktoré by bránili dieťatku dýchať. Pomáha odsávačka hlienov a nosové kvapky určené pre dojčatá s obsahom morskej soli, ktoré nedráždia citlivú nosnú sliznicu. Roztok morskej vody zároveň riedi hlieny, ktoré je následne jednoduchšie odsať. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár