Poslednú septembrovú nedeľu sa v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave oslavovalo, krstilo a zabávalo.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa nepočujúcich sa tu uviedla do života kniha Máme dieťa s poruchou sluchu, ktorú doplnil bohatý program pre malých aj veľkých.
Kniha Máme dieťa s poruchou sluchu 2., sa krstila naozaj netradične. Bublifukom. Podujatie „Neverím vlastným ušiam“ otvoril koncert hudobných nástrojov Musica Medica. Nepočujúce deti totiž hudbu vnímajú intenzívne, a to cez vibrácie.
Po netradičnom hudobnom úvode nasledovalo predstavenie a krst knižnej novinky Máme dieťa s poruchou sluchu. Kniha je skvelým pomocníkom pre rodiny s dieťaťom s poruchou sluchu.
Eventu sa zúčastnili priamo aj autorky, popredné odborníčky – Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová.
Po uvedení knihy do života sa o téme nepočujúcich rozpútala diskusia a rodičia sa mohli neskôr s autorkami aj individuálne porozprávať.
Podujatia sa moderátorsky zhostil Matúš Krnčok. Na malých návštevníkov čakalo veľa zábavných workshopov na rozvoj sluchu vrátane bublifukovej show a hravého kurzu posunkov.
Nechýbala ani fotostena so zvieracou hviezdou a maskotom kampane „Neverím vlastným ušiam“ – čivavou Bobikou.
Počas celého popoludnia návštevníci mohli využiť možnosť bezplatnej preventívnej kontroly sluchu v špeciálnom Sluchobuse.
Maskota kampane, čivavu Bobiku si deti okamžite zamilovali. Veselý program plný bublín. Hudbu možno precítiť inak aj ako ušami. Taká je filozofia hudobného zoskupenia Musica Medica. Kampaň a podujatie vzniklo ako reakcia na skutočnosť, že na Slovenskú sa ročne narodia dve stovky deti s poruchou sluchu. Až 90 % z nich prichádza na svet do zdravých počujúcich rodín, ktoré s postihnutím nemajú žiadne skúsenosti.
Do sveta zvukov môže dieťatko prinavrátiť včasná diagnostika a odborná starostlivosť už v prvých mesiacoch a rokoch života. Takto môže byť aj poruchou sluchu rovnako šikovné ako ostatné deti.
FOTO: Tomáš Halász
Loading...