Asi v súčasnosti neexistuje škola, či škôlka, ktorá by rodičov veľkými písmenami neupozorňovala: „Nevezmeme dieťa s príznakmi COVID-19.“
V zátvorke nasledujú vymenované príznaky koronavírusu: nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37° C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest.
Inak bežné „veci,“ ktoré obyčajne so sebou prináša jeseň, keď sa deti vracajú do kolektívu a mení sa aj počasie, priaznivé na šírenie rôznych vírusov. Vrcholia alergie, zhoršuje sa astma. Ako to zvládneme nasledujúce mesiace, keď pri najmenšom kýchnutí v triede budeme myslieť okamžite na Covid?
Ako lekár vie, že to nie je koronavírus
„Soplíky“ bývali vždy dobrou témou do bitky. No počas pandémie koronavírusu aj slabučká teplota, či pokašliavanie vzbudí hneď podozrivé pohľady.
Predstavte si tú úľavu, ako hovoríte ostatným, aby sme upokojili všetkých, vrátane seba: „Pediater povedal, že to bola „len“ angína,“ alebo „Na pohotovosti nás zobrali, že to je „len“ laryngitída.“
I tak môže nasledovať zneisťujúca otázka: „A test na koronavírus vám nerobili?“ alebo „Ako lekár vie, že to nie je Covid?“
Napriek všeobecnej panike, na svete sú ešte stále aj iné ochorenia ako koronavírus. A obyčajná nádcha, ktorú dostane na jeseň takmer každý, ešte nie je dôvod, aby nás ošetrujúci lekár objednával na testy.
Aké sú bežné postupy pri ochoreniach
Pokiaľ dieťa nemá teplotu a má len kašeľ, resp. priehľadný sekrét z nosa, kýcha, má červené oči (alergia), na začiatok postačia bežné “režimové” opatrenia – tekutiny, teplo, oddych.
Ak by sme si neboli istí, môžeme telefonicky kontaktovať pediatra, ktorý zhodnotí jeho stav a určí ďalší postup liečby. Neodporúča sa návšteva ambulancie.
Pri virózach môže mať dieťa okrem kašľa zapálené dutiny, nepriechodný nos, teplotu (spravidla do 3 dní by mala odznieť). V takom prípade treba sledovať stav dieťaťa a ak by sa situácia nezlepšovala, napríklad ďalej pretrváva teplota, zavolať lekárovi, dohodnúť si termín návštevy v ordinácii (a prípadne spraviť CRP test, či nejde o bakteriálnu infekciu).
Ak by sa prejavil akýkoľvek príznak ochorenia žiaka počas vyučovania, škola (škôlka) bude informovať rodiča (nikdy nie príslušný regionálny úrad zdravotníctva). Postup sa zopakuje. Rodič sa telefonicky spojí s ošetrujúcim lekárom, ktorý rozhodne, čo ďalej.
Ani rodič nekontaktuje priamo RÚZ – pediater je ten, ktorý pri podozrení na koronavírus informuje Úrad regionálneho zdravotníctva a ten následne kontaktuje školu žiaka.
V ktorých prípadoch sa testuje na koronavírus
Ktoré osoby sa momentálne na Slovensku dostávajú na testovanie?
Podľa Daši Račkovej z Úradu verejného zdravotníctva SR sú na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 indikované osoby, ktoré prichádzajú z rizikových krajín, teda krajín, ktoré sa nenachádzajú v takzvanom zozname menej rizikových krajín aktuálne platného opatrenia ÚVZ SR.
Výnimku majú deti do 3 rokov, ktoré test absolvovať nemusia, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak.
„Indikované osoby na testovanie na ochorenie COVID-19 sú ďalej osoby vykazujúce klinické príznaky respiračného ochorenia.
Rovnako sú to osoby, ktoré sa diagnostikujú v rámci epidemiologického vyšetrovania, pričom testovanie na ochorenie COVID-19 sa nariaďuje úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami.
Tiež ide o pacientov pred operačnými zákrokmi v prípade, že to indikuje lekár,“ vymenúva prípady Račková s tým, že pri každom potvrdenom prípade ochorenia sa vzniknutá situácia posudzuje individuálne.
Loading...