Napadlo vám niekedy chrániť deťom sluch?

Lenka Puzlíková 0

Rovnako ako chránime oči pred slnkom tmavými okuliarmi, mali by sme svoje uši brániť aj pred hlukom. U detí to platí dvojnásobne, riziko trvalého poškodenia sluchu je u nich väčšie ako u dospelých.

Hluk z cestnej premávky, kosenia trávy, pokrikovania detí na ihrisku, stavebných strojov, decibely na zábavných akciách, to všetko vytvára akustický smog. Vysokej hladine hluku sa ucho len tak nevyhne.

Pokiaľ je mu detské uško vystavené na dlhší čas, môže sa stať, že dieťa bude horšie rozumieť, zhorší sa mu prospech v škole, nebude tak ľahko nadväzovať kontakty s ostatnými a uzavrie sa do seba.

Keď hudbu v ušiach vystrieda doživotné šumenie

Foniatri stále častejšie upozorňujú na zhoršujúci sa sluch predovšetkým mladých ľudí. Výskytu nedoslýchavosti či vnútroušného šumenia u tridsiatnikov sa už lekári ani nedivia. Na vine je príliš hlasné prehrávanie hudby a vysoké decibely na koncertoch a hudobných festivaloch.

„Hlasitosť hudby na takýchto festivaloch sa veľakrát vyrovná hlučnému výrobnému podniku. S tým rozdielom, že v takomto podniku všetci zamestnanci automaticky používajú chrániče sluchu,“ upozorňuje Jiří Kolařík
zo spoločnosti 3M. Riziká sú pritom závažné a k trvalému poškodeniu sluchu sa môžu pridať aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy, infarkt alebo dokonca cievne mozgovépríhody dokáže zapríčiniť nadmerný hluk.


To ale neznamená, že by rodiny mali rezignovať na spoločenský život a sedieť doma. Rozumnejšie je premýšľať nad účinným spôsobom ochrany, aký ponúkajú napríklad práve chrániče sluchu. Vďaka nim môžu deti sprevádzať rodičov na miesta, ktoré by inak pre ich sluch predstavovali riziko.

Nielen ako ochrana sluchu, ale aj zlepšenie pozornosti


Aj keď to nie je ich pôvodný účel, chrániče sluchu tiež perfektne fungujú na zlepšenie pozornosti. Tento koncept otestovali prvýkrát v Nemecku a výsledok ich veľmi prekvapil. Prvotné pochybnosti vystriedalo nadšenie ako zo strany učiteľov, tak aj žiakov. Mnohým sa vďaka cielenému použitiu chráničov sluchu v rôznych úsekoch vyučovania darí zlepšovať výsledky. Niektoré deti už ich počas riešenia úloh a písomiek dokonca samy žiadajú.

Praktická a pohodlná ochrana

Špeciálne pre deti vyvinula spoločnosť 3M chrániče 3M™ Peltor™ Kid. Ochránia ich pred hlukom pri spoločenských a voľnočasových aktivitách. Sú pohodlné a deťom neprekážajú. Veľký priestor vnútri mušlí obmedzuje zahrievanie a potenie, vankúšiky vnútri je možné ľahko vymeniť a udržiavať tak chrániče sluchu v čistote. Vyrábajú sa v dvoch farebných variantoch – žltozelené a ružové. Výstražné fluorescenčné farby priťahujú pozornosť a zvyšujú tak bezpečnosť detí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár