My, rodičia, máme niekedy veľmi mylné predstavy o tom, čo je choroba. Za chorobu považujeme napríklad kašeľ alebo teplotu. Nedbali by sme hneď utekať k lekárovi, len čo sa objavia a vypýtať si rovno antibiotiká, veď treba “poriadne” lieky na choroby! Chceme deti čo najskôr postaviť na nohy a potom šup s nimi von! Alebo do kolektívu. Tým si však môžeme zarobiť na ďalšiu várku choroby. Čo by vám o nedoliečených deťoch chcela povedať známa pediatrička Martina Milkovičová?
Shutterstock
S chorým dieťaťom von?
Ako mamu, ktorá sople detí utiera už viac ako 15 rokov, ma tento fenomén neprestáva fascinovať. Myslím si, že naozaj nerozumieme niektorým javom. Hľadáme skratky tam, kde treba byť trpezlivý. Najviac dokážeme “poškodiť” deti lavírovaním z jedného extrému do druhého.
Prvé dni s veľkým nasadením riešime – sople, kašle, teploty. Zo skomierajúceho dieťaťa, ktoré nevládze ani sŕkať čaj, vypipleme do 48 hodín zase malú duracelku, ktorá behá po byte. Vešia sa na lustre. Zlaňuje rolldory. A hoci ešte pred dvomi dňami sme trčali niekoľko hodín na pohotovosti, teraz máme pnutie, že najhoršie je za nami. Dieťaťu už nič nie je. Pýta si ísť von. Už to s ním zavretí medzi stenami bytu fakt nevydržíme!
“A môžeme von? Vyvetrať sa? Prebehnúť?” Viete, ako často sa v ambulancii – ešte s receptom na antibiotiká v ruke – lúčite s podobnou otázkou? A to aj keď je vonku mráz, že zalieza za nechty, alebo hmla, ktorá sa dá krájať!” píše o svojich skúsenostiach s nedočkavými rodičmi chorých detí pediatrička MUDr. Martina Milkovičová v knižke podľa rovnomenného blogu Pediatria s úsmevom.
Čo vtedy chce netrpezlivým rodičom povedať? V prvom rade nám rozumie nielen ako odborníčka, ale ako jedna z nás. Ako mama, ktorá sa neraz potrápila s chorobami vlastných, nielen vašich detí.
“Ak nás už nejaká potvora choroba navštívila, snažila som sa ju vyhnať pekne “babičkovsky.” Takže šup do tepla a hlavne pokoj. Počas celej liečby. V prípade teploty – pyžamová párty pekne pod perinou. Udržať tam deti je heroický výkon, odskúšané na vlastnej koži. Najhoršie asi bolo nezaspať skôr ako ony.
Ale zamyslite sa, prečo keď sme chorí, netúžime po ničom inom, len po teplom brlôžku? Zavrieť oči a vypnúť svet okolo nás… Nevysiela tým choré telo určitý signál? “Počúvaj, spomaľ! Ja mám teraz dosť práce s chorobou, nemôžem tu pobehovať ako pojašené.”
Takže na otázku, či môžu ísť rodičia von hneď na to, ako deťom vytiahnu z lekárne recept na antibiotiká, hovorí pediatrička Milkovičová toto:
“Keď už niečo dobre začnete, skúste to dotiahnuť do konca. Veľké zlo vidím v nedoliečených infekciách dýchacích ciest. Prvé dva-tri dni obvykle vydržíte. Potom to dieťa omrzí a hybaj do prevádzky! Prosím, nepoľavujte a vydržte do konca. Aj obyčajná nádcha trvá 7 dní. Takže v čase od jesennej do jarnej rovnodennosti by som si to vyvetrávanie sa a pobehovanie dieťaťa so soplitídou odpustila. Hlavne, keď si tá soplitíta vyžiadala vyšetrenie u lekára.”
Rodičia, myslite na pokoj!
“Dieťa s akoukoľvek virózou, obzvlášť chrípkou, potrebuje hlavne pokoj. Chrípke pokojový režim vôbec nevonia, pretože keď má telo pokoj, má silu naplno bojovať.”
A ako dlho odpočívať?
Mudr. Milkovičová píše: “Pridajte toľko dní, koľko trvala teplota. Jednoduchá matematika: 3 dni teplota + 3 dni s rýchlosťou zaradenou na jednotke. Deti, ktoré aktívne športujú, po chrípke neumorte hneď na prvom tréningu. Aj zdanlivo nevinná, ale nedoliečená chrípka, dokáže prekaziť cestu do siene slávy.”
Veľa rodičov sa pri chorobách dieťaťa sústredí viac na prejavy choroby dieťaťa ako na dieťa samotné. Ak dieťa napríklad strašne kašle, snažia sa riešiť kašeľ rôznymi liekmi, sirupmi, kvapkami – niekedy skúšajú aj tri naraz, ktorý zaberie skôr (a väčšinou je to aj tak zbytočné).
“Počas dňa by som sa sirupmi a kvapkami dieťaťa netrápila. Nech kašle. Lebo ak budete tlmiť kašeľ počas dňa, on si nájde cestu. Hlavne v noci,” radí pediatrička. Zamerajte sa skôr na pokoj dieťaťa ako na vybielenie poličiek s medicínkami na kašeľ v lekárni. A zvážte, či s ním musíte ísť naozaj von, hlavne, keď je vonku hnusné počasie.
“Dieťa s nádchou môže von, ale keď je mráz, že zalieza za nechty, pomáhate mu tým presunúť sa na druhú métu,” upozorňuje pediatrička. “Pokúste sa dieťa uzemniť. Lietanie na odrážadle a skákanie na trampolíne = nespí celá rodina.”
“Je mi jasné, že máloktoré dieťa udržíte doma v posteli. Dieťa s kašľom bez komplikácií môže von. Zaraďte mu však nižší rýchlostný stupeň a nech ide vonku, len keď je počasie podobné príjemnej jari,” odporúča doktorka Martina Milkovičová.
Jej rady si môžete prečítať na blogu Pediatria s úsmevom, najčítanejšie články vyšli teraz aj knižne vo vydavateľstve Svojtka.
Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.