Zrejme ste už počuli, že ak je dieťa choré hoci desaťkrát za rok, je to v poriadku. Ak ide o ľahké choroby , je to vlastne normálna vec. Najmä, keď začne dieťa chodiť do kolektívu. Tam je pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že bude častejšie choré, ako keď bolo s nami doma takmer v sterilnom prostredí. Ide o obyčajnú štatistiku. Čím viac kontaktov, tým väčšia šanca stretnúť sa s infekciou. A tým väčšia šanca, že nebudeme môcť ísť do práce.
Shutterstock
Kvôli soplíkom nemôžem pracovať
Keď nám dieťa nastupuje do škôlky , s občasnými chorobami v zásade počítame. Veď náš imunitný systém choroby potrebuje, aby sa s nimi naučil vysporiadať.
Je to super, že s každou chorobou bude náš škôlkar odolnejší a lepšie zvládne každý ďalší bacil. Ale desaťkrát za rok, keď to rozmeníme na drobné, vychádza, že dieťa ostane doma každý mesiac. S výnimkou letných prázdnin, keď bývajú škôlky aj tak zatvorené. A otázka potom môže stáť aj takto: prídem kvôli soplíkom o prácu, keď budem každú chvíľu doma?
Nie každý to má v práci jednoduché a nie každý máme rovnaký finančný príjem, uvedomuje si aj pediatrička MUDr. Katarína Legrand. Ako píše vo svojej publikácii Pediatria pre zvedavých rodičov, sama si touto dilemou prešla:
“Otázkou, či je práca (rozumej zdravie iných detí) dôležitejšia ako naše deti, či treba zarábať na dôchodok (lebo OČR nám zdrovna dôchodok neprinesie), či sa treba ponáhľať, nech sú baby rýchlo-rýchlo zdravé. A zistila som, že nič nie je dôležitejšie ako vaše dieťa. Ktoré je choré tu a teraz a potrebuje vás tu a teraz.”
Mamám preto radí, aby boli doma so svojimi chorými deťmi. Pretože keď je doma pohoda a láska, podľa pediatričky ide všetko ľahšie, ako keď je doma stres.
“Teraz budete s deťmi doma pár mesiacov, no ďalšie roky budú zdravé, fyzicky aj psychicky. Budú odolné, lebo v ranom detstve mali v chorobe mamu či ocka pri sebe.”
Prečítajte si aj:
Prečo je dieťa “stále” choré?
Je veľmi dôležité aj to, v akej kondícii sa dieťa do kolektívu vráti. Často majú rodičia pocit, že ich dieťa je stále choré v kuse mesiac napríklad vtedy, keď ho dajú do škôlky, hoci by potrebovalo doliečiť. Vtedy oveľa ľahšie znova ochorie. A možno príde zo škôlky aj s “nadstavbou,” v podobe ťažšej infekcie, ako bola tá pôvodná. Jednoducho na oslabený organizmus sadá každá ďalšia choroba ľahšie.
Dieťa môže byť častejšie choré aj vtedy, keď sú v strese. Imunitný systém je úzko prepojený s nervovým a hormonálnym, aj naše psychické prežívanie výrazne vplýva na naše zdravie. Ak zažívame psychicky náročnejšie obdobie, sme zraniteľnejší, pripomína pediatrička. Treba brať do úvahy, že pre dieťa je škôlka veľká zmena a je to náročné. Musí sa toho veľa naučiť, prispôsobiť, adaptovať. A to nejde zo dňa na deň. Dieťa, ktoré si na škôlku zvykne, môže byť menej choré, pretože bude vo väčšej psychickej pohode.
Prečítajte si aj:
Kedy už má dieťa problém s imunitou?
MUDr. Katarína Legrand radí pozrieť sa na priebeh ochorení:
“Pokiaľ ide zväčša o sopeľ, číry, vodový, či biely, k tomu dáky kašeľ, ranný či občasný cez deň, to je bežná choroba, ktorá vôbec neznamená, že má dieťa problém s imunitou. Aj zelené sople bez horúčky sú celkom normálny a v pohode zvládnuteľný stav choroby. Aj horúčka, ktorá vystúpi raz či dvakrát za deň.”
Za zdvihnutý prst by však považovala, ak má dieťa opakované zápaly priedušiek, časté laryngitídy , zápaly stredného ucha, zápaly pľúc, časté a opakované horúčkovité stavy v trvaní viac dní s potrebou pravidelnej liečby liekmi na horúčku.
Takisto nie je v poriadku, ak dieťa chrápe, aj keď už je zdravé, ak dlhodobo dýcha ústami alebo ak máme pocit, že kričí či zle počuje. Ak predtým počulo normálne. Za takých okolností sa treba dožadovať hlbšieho vyšetrenia, návštevy otorinolaryngológa, prípadne imunológa, radí Legrand.
Prečítajte si aj:
Prečítajte si aj:
Loading...