Postarajte sa o detskú imunitu!

Natália Horváthová 0

Smrkanie, kýchanie, kašeľbolesť hrdla a zvýšená teplota. Aj vašu ratolesť často trápia tieto nepríjemnosti? Ste len krôčik od zápalu horných a dolných dýchacích ciest, či laryngitídy a iných ochorení. Dajte detskú imunitu do pozoru raz dva tri!

V poslednom období pribúda čoraz viac chorých detí. V minulosti bola obranyschopnosť organizmu oveľa vytrvalejšia ako dnes. Niektorí tvrdia, že dieťa sa stáva odolnejším, keď už ochorenie prekoná. Avšak nie každé dieťa dokáže zdolať negatívny nápor z vonkajšieho prostredia v škole alebo škôlke.

Usilujte sa teda detskú imunitu vycvičiť.

 Nevykurujte miestnosti v byte, či dome na príliš vysoké teploty počas zimy. Primeraná teplota v miestnosti by mala byť okolo 22 stupňov, na noc ju môžete znížiť o dva až tri stupne.

 Suchý vzduch deťom neprospieva a počas liečby zaberá prehodený vlhký uterák cez radiátor, či zvlhčovač vzduchu. Takisto treba vetrať a vymieňať pravidelne doma vzduch.

 Nezabúdajte na vyváženú stravu. Ovocie a zelenina by mala byť denne na tanieri.

 Zdraviu prospešný je aj pohyb a pravidelný spánok. Ak sa dieťa nevenuje športovému krúžku po vyučovaní, veďte ho k športu vy a spoločne sa vyberte na bicykel, či prechádzku.

 Odporúča sa dieťa neumiestňovať do kolektívu pred dovŕšením troch rokov, no ako vieme, v dnešnej dobe je to už viac-menej bežné.

 Ďalej je dobré otužovať sa – v primeranej miere aj odevom alebo sprchovaním detí vlažnou, nie celkom horúcou vodou. Pestrosť životného štýlu detí a ich aktivít, striedanie dovoleniek pri mori, na horách, môžu imunite iba pomôcť.

 Deti by sme nemali počas nachladnutia ťahať so sebou po nákupných centrách, či miestach, kde sa vyskytuje nadmerné množstvo ľudí. 

Ochorenia, ktoré najčastejšie hrozia deťom v predškolskom veku,

sú zápaly horných a dolných dýchacích ciest, infekcie v nose, krku a na mandliach, hnačkové ochorenia, nebezpečný zápal mozgových blán, či kožné vyrážkové ochorenia, akými sú ovčie kiahne alebo šarlach. Pokiaľ sú dieťaťu predpísané antibiotiká, je vhodné užívať spolu s nimi probiotiká. Čo sú to probiotiká a ako pôsobia? 

Radí MUDr. Alena Kadlíčková, detská lekárka

Probiotiká sú špeciálne vybraté a výskumami  overené „priateľské“ baktérie, ktoré po podaní do organizmu pôsobia prospešne na viacerých úrovniach:

majú stimulačný vplyv na tráviace procesy a imunitu človeka. Majú lokálne, ale aj systémové účinky. Optimalizujú trávenie, potláčajú rast patogénnych (nepriaznivých) baktérií, majú proticholesterolový, imunostimulačný, dokonca niektoré aj protinádorový účinok.

Najčastejšie sa používajú lactobacilly a bifidobaktérie, ktoré tvoria prirodzenú zložku našej črevnej mikroflóry. Probiotiká sú prirodzenými bioregulátormi, ktoré udržujú zdravú črevnú flóru, zabraňujú osídleniu nášho tráviaceho traktu patogénnymi baktériami. Probiotiká ovplyvňujú trávenie optimalizáciou zloženia črevnej flóry, podporou jej enzýmovej aktivity, zlepšením stráviteľnosti a využiteľnosti potravy.  V praxi sa používajú rôzne probiotické baktérie, preto aj účinok je rôzny.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár