Stravovacie návyky, ktoré si osvojíme v detstve, sa s nami ťahajú celý život a ťažko ich zmeníme. Ak sme sa ako deti naučili dať si po obede keksík či dezert, bude veľmi náročné prestať s tým.
To isté platí aj pri braní jedla ako odmeny. Pokiaľ vás rodičia odmeňovali niečím dobrým a používali typické frázy „Neplač, dostaneš lízanku“, „Keď dostaneš v škole jednotku, vezmem ťa do cukrárne“, zostane vám odmeňovanie sa jedlom aj v dospelosti. A to vôbec nie je dobré – jedlo by sme nemali brať ako odmenu.
Stravovacie návyky začínajú už v útlom veku…
Deti sa nerodia s tým, že milujú hranolky a pizzu a brokolica či varená mrkva im nechutia. Ich chute sa vyvíjajú podľa ich stravovacích návykov. Ak majú deti často prístup k fast food jedlám, ich chuťové poháriky si na to zvyknú a brokolica či biely jogurt s vločkami im chutiť nebudú.
Samozrejme, je v poriadku dať si z času na čas aj nezdravé jedlo. Väčšinou by ale mali deti dostávať plnohodnotnú stravu a vy ako rodičia by ste mali hľadať rôzne alternatívy k nezdravým maškrtám.
Pomôžte svojim deťom vytvoriť si zdravý vzťah k jedlu, ktorý im vydrží celý život. Naučte ich, že práve to, čo jedia, dokáže ovplyvniť nielen ich fyzický, ale i psychický stav.
Choďte im príkladom
Deti robia to, čo vidia robiť svojich rodičov. Radi napodobňujú a to platí pri všetkom, aj pri stravovacích návykoch. Zbytočne budete dieťa nútiť jesť zeleninu, zatiaľ čo vy si budete pochutnávať na čipsoch.
Maskujte chuť zdravších jedál
Ak deti odmietajú jesť zeleninu a ovocie, servírujte im ju menej okato. Napríklad im na zemiakovú kašu pridajte nastrúhanú mrkvu alebo im plátky jabĺk pofŕkajte zdravým pudingom.
Zapojte deti do nakupovania aj varenia
Môžete ich pomaličky učiť, čo si treba pri nakupovaní potravín všímať, ako čítať etikety a jednoducho im vysvetľovať, prečo je lepší biely jogurt oproti presladenému pudingu a podobne. Taktiež ich môžete zapojiť do varenia a uvidíte, že jedlo zjedia s väčším nadšením.
Majte doma zdravé maškrty
Každému občas príde chuť na nejakú dobrú maškrtu. Majte preto namiesto klasických keksíkov doma vždy po ruke zdravé a chutné alternatívy. Môžete siahnuť po cereálnych tyčinkách alebo im pripravte zdravý dezert s piškótami a ovocím.
Dávajte pozor na porcie
Určite netrvajte na tom, aby vaše dieťa vždy zjedlo z taniera úplne všetko (Neodídeš od stola, kým to všetko nezješ…). A opäť opakujeme jedno z najdôležitejších pravidiel – nikdy nepoužívajte jedlo ako odmenu.
Nepodceňujte raňajky
Deti by mali začínať deň raňajkami. Výskumy dokonca ukazujú, že deti, ktoré každý deň raňajkujú, majú v škole lepšie výsledky. Je to spôsobené tým, že sa lepšie sústredia a majú dostatok energie. Pozor si treba dávať ale na to, čo raňajkujú.
Najvhodnejšie sú raňajky s vysokým obsahom bielkovín – cereálie obohatené o bielkoviny, jogurty, mlieko, syry, vajíčka… K tomu im dajte celozrnné pečivo a namiesto džúsov a sladených nápojov im doprajte zdravý pitný režim.
Spravte si z večere rodinné posedenie pri jedle
Urobte si čas na to, aby ste si ako rodina sadli k spoločnej večeri. Ukážete tak deťom nielen to, ako si všetci môžete pochutnať na zdravej domácej strave, ale spojíte im večeru s príjemným posedením a rodinnou debatou.
Deti sa budú tešiť na to, že práve pri večeri vám porozprávajú o tom, ako sa mali cez deň, čo zažili v škole či s kamarátmi. Nenechajte sa rušiť televíziou či mobilmi.
Čo ak už má dieťa problémy s hmotnosťou?
V prvom rade tento problém neignorujte a nesnažte sa nahovoriť si, že je to v poriadku. Ak má už malé dieťa obezitu, v dospelosti je veľká pravdepodobnosť, že bude mať srdcovo-cievne ochorenia, problémy s kĺbmi, psychické poruchy a rôzne iné choroby.
Dôležité je neobviňovať a nenadávať dieťaťu za to, že má kilá navyše. Môže ho to psychicky veľmi poznačiť, čím vytvoríte začarovaný kruh.
Nikdy nenúťte dieťa držať diéty. Zmeňte mu stravu, pridajte pohyb a uvidíte, že kilá navyše pôjdu dolu ľahko. Určite mu neodopierajte sacharidy alebo tuky, pretože pre svoj zdravý vývoj ich potrebuje každé dieťa.
Prihláste ho na nejaký krúžok či športovú aktivitu, ktorú si zamiluje. Ak vidíte, že ho napríklad futbal nebaví, nenúťte ho tam chodiť ale hľadajte vhodné alternatívy.
A opäť pripomíname – nezabudnite na to, že ak dieťa bude vidieť športovať vás, bude to chcieť robiť aj ono. Pokiaľ mu totiž spred televízora zakričíte, nech si ide von trocha zabehať, nebude to mať ten správny efekt.