Je známe, že ten kto prekoná nejaké vírusové ochorenie ho v budúcnosti už nedostane, ak ide o ten istý vírus alebo ak sa ním aj nakazí, vie sa účinnejšie brániť a ľahšie ochorenie prekonať. Pri chrípke je to zložitejšie, nakoľko vírusy chrípky sa neustále menia a tak naše telo potrebuje produkovať vždy nové protilátky. Moderná doba prináša viaceré možnosti ako si zvýšiť odolnosť organizmu na infekčné ochorenia bez toho, aby ste sa museli nimi infikovať.
Obr. inPHARM Ako zabezpečiť obranu proti vírusom či baktériám Najznámejšou metódou je očkovanie, pri ktorom sa do organizmu vpraví (ihlou vpichne alebo prehltne) očkovacia látka, ktorá obsahuje buď usmrtené alebo oslabené (živé) vírusy či baktérie, alebo ich časti. Očkovanie však pre citlivých jedincov môže znamenať určité komplikácie, preto vedci skúmali ďalšie možnosti, ako organizmus zoznámiť s cudzorodou látkou tak, aby ho čo najmenej zaťažila, ale zároveň dokázala zabezpečiť v organizme posilnenie obranného (imunitného) systému.
„Perorálna vakcinácia“ s použitím látok v nízkych farmakologických koncentráciách Obr. inPHARM Na podávanie látok v nízkych farmakologických koncentráciách, ľudský organizmus dokáže reagovať a stimulovať imunitný systém pri vysokej bezpečnosti. Dalo by sa povedať, že je to podobné ako pri perorálnom (cez ústa) očkovaní, ale tu ide len o stimuláciu imunitného systému, nie o tvorbu konkrétnych protilátok. Stimuláciu protivírusovej imunity môžeme dosiahnuť pomocou Anas barbariae (extrakt z kačacej pečene a srdca obsahujúci špecifické časti vírusov). Protibakteriálnu imunitu môžeme posilniť zmesou podtypov inaktivovanej baktérie Haemophilus influenzae, ktorá spôsobuje najčastejšie komplikácie chrípky.
Známe sú aj viaceré rastliny a ich výťažky, ktoré stimulujú protivírusovú imunitu, napr. extrakt z luskáča lekárskeho, alebo extrakt z echinacei úzkolistej. Vhodné je tiež využiť extrakt z ľuľkovca zlomocného, z prilbice modrej a minerálnu látku meď, ktoré majú preventívny, na sliznicu stabilizujúci efekt. V prípadne už prebiehajúceho ochorenia potláčajú symptómy (znižujú zápal, opuch slizníc, bolesť a zvýšenú telesnú teplotu). Všetky tieto zložky sa nachádzajú vo voľnopredajnom lieku GUNAPREVAC.
Obr. inPHARM, voľnopredajný liek Účinky potvrdené štúdiami Výsledky z viacerých klinických štúdií potvrdzujú porovnateľné preventívne pôsobenie lieku GUNAPREVAC, oproti klasickému očkovaniu proti chrípke. Porovnávalo sa aj preventívne pôsobenie proti bakteriálnym ochoreniam u často chorých detí. Jednej skupine podávali liek GUNAPREVAC, druhej skupine podávali bakteriálne lyzáty. Viac detí odolalo ochoreniu v skupine užívajúcej GUNAPREVAC. Účinok lieku sa porovnával aj pri liečbe akútneho stavu chrípky oproti účinku lieku paracetamol.
Obr. inPHARM Paracetamol dokázal znížiť horúčku rýchlejšie, ale nedokázal túto zníženú teplotu dlhodobo udržať. Pri lieku GUNAPREVAC sa dokázalo teplotu dostať trvalo do normálu skôr a tiež odstrániť ďalšie príznaky ako bola bolesť svalov, nádcha, kašeľ a únava. Z analýzy získaných výsledkov vychádzala jasná liečebná prevaha prípravku GUNAPREVAC. Dôležité bolo tiež, že nevykazoval žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, preto ho môžete bez problémov podať malým deťom a tehotným ženám.
Dávkujte a užívajte podľa potreby V prevencii stačí tieto látky podávať 1 krát týždenne, v akútnom stave sa dávka zvyšuje na 3x denne, nakoľko je potrebná účinná stimulácia imunitného systému, ako aj pôsobenie na jednotlivé príznaky chrípky. V prípade malých detí do 6 rokov stačí polovičná dávka, takže liek GUNAPREVAC zabezpečí prevenciu na 3 mesiace. Spracovala odborná redakcia Edukafarm
Loading...