Stravovanie v rodine

Mária Svidroňová, NDS 1

I keď to nemusí platiť globálne na všetkých, vo všeobecnosti môžeme povedať, že ako deti sme jedli to, čo nám dali rodičia. Do tridsiatky sme jedli, čo nám chutilo. Potom nám začal organizmus dávať výraznejšie najavo, ktorých potravín sa vyvarovať (ťažoba na žalúdku, problémy s trávením).

Navyše takmer zo všetkého priberáme a začíname častejšie navštevovať lekárov. Po štyridsiatke je „úplne bežné“ užívať aspoň jeden liek (minimálne na tlak).

Čím sme starší, tým nám počet liekov pribúda. Zlý metabolizmus a s tým súvisiaca obezita a srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšie prejavy nezdravej výživy. Ak bunky nemajú správnu výživu, degenerujú a tým sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny alebo cukrovky. Je vám to povedomé? Máte podobné problémy vy alebo niekto vo vašom okolí? Chcete, aby podobný scenár postretol aj vaše deti? Nie? Potom je najvyšší čas, začať ich učiť zodpovednosti za vlastné stravovanie.

Zdravá výživa u detí

Zdravá strava pre deti je kapitolou samou o sebe, nakoľko je v čase ich vývoja dôležité, čo prijímajú. Nezdravá strava naozaj môže spôsobiť množstvo chorôb už i u detí. Okrem spomínanej cukrovky, obezity či srdcovo-cievnych ochorení sa u detí v dnešnej dobe stretávame aj s tzv. ADHD– syndrómom poruchy pozornosti, či hyperaktivitou. Následne sa odporúča návšteva psychológa, psychiatra alebo neurológa a pokračuje dlhodobou liečbou, rôznymi cvičeniami na koncentráciu a farmaceutikami.

Je dokázané, že drvivá väčšina prípadov je spôsobená stravou: čokolády, keksy, cukríky a žiaľ aj energetické nápoje. Opäť sa potvrdzuje – prevencia je lepšia ako následná liečba. V tomto prípade to znamená venovať viac času výberu potravín, príprave jedla, kultúre stolovania (jedlo sa je v kuchyni, nie pri TV alebo PC) a ísť deťom príkladom. Ak si poviete, že na toto nemáte čas, tak zvážte, či budete mať čas na chodenie k lekárovi…

Ak by vám chýbala inšpirácia, odporúčame si stiahnuť pripravenú brožúrku, ktorá stručne a jasne  popisuje základy zdravej výživy pre deti, vrátane týždenného jedálnička.

Leto je ideálne na zmenu typu stravovania

Ak chcete začať so zdravou výživou u svojich detí, leto je ideálne. Počas dovoleniek máme viac času na všetko, prečo nie i na budovanie správnych stravovacích návykov. Navyše leto ponúka bohatý výber potravín– čerstvé ovocie a zelenina z domácich sadov- minimum chémie a maximum zdraviu prospešných látok.

Netreba zabúdať na dostatok pohybu. Čo tak nahradiť grilovačku na dvore či terase, klasickým výletom spojeným s opekačkou? Prípadne, ak neobľubujete turistiku, doplňte ku grilovačke v záhrade pohybové aktivity pre deti, napríklad súťaže, šifrovačky či hľadania pokladu. Zavolajte aj susedov a okrem budovania dobrých vzťahov medzi vami, si deti spoločne zahrajú naháňačku, či schovávačku.

Deti radi v kuchyni asistujú

Deťom chutí viac, ak sa môžu zapojiť do prípravy jedla. Trvá to síce dlhšie, ale za ich úsmev to stojí. A nie, nebojte sa, že sa porežú, alebo si inak ublížia. Len si spomeňte, čo všetko ste ako deti vyvádzali a s akými nebezpečnými predmetmi. Tu navyše budete s nimi, dozerať, ako kuchynské nástroje používajú.

Zdroj: Nadácia pre deti Slovenska, projekt Vitafit

Odtrhnite preto vaše ratolesti od počítača a dovoľte im krájať, miešať, dochucovať– výsledky vlastnej práce chutia naozaj skvelo. Zároveň u dieťaťa vytvárate pocit zodpovednosti za vlastné stravovanie: vie, čo do jedla dáva a tiež vie, čo je. Využite ich zvedavosť. Deti radi skúmajú  a objavujú. Možno spoločne vytvoríte nový recept.

Variácie na tanieri pre detské očká

Ak by dané rady nefungovali, ponúkame pár tipov, ktoré sa osvedčili v rámci aktivít programu Vitafit, kde poradcovia výživy pracovali s deťmi vo veku 4-12 rokov.

  • Menšie deti skôr zjedia ovocie a zeleninu, ak je ich tanier týmito potravinami ozdobený.
  • Na tých starších možno vyskúšať trik – väčšinou deti nútime jesť, aby potom mohli niečo dostať (sladkosť, mohli sa ísť hrať a podobne). Skúste to niekedy vymeniť. Prezentujte jedlo ako odmenu. Doniesol si dobrú známku? Uspel si v súťaži? Vyhral si hru na počítači? Super, tu je obed za odmenu! (a tým myslíme chutný, zdravý, doma uvarený obed, nie fast foodovú odmenu).
  • Veľmi dôležité je, aby sme deťom nikdy neponúkali jedlo štýlom „ochutnaj toto, je to zdravé“. Deti väčšinou reagujú na slovo zdravé s odporom, treba ich skôr nalákať, že ide o recept z internetu/televízie podľa ich obľúbenej celebrity, či rozprávkovej postavy.
Zdroj: Nadácia pre deti Slovenska, projekt Vitafit

Nadácia pre deti Slovenska edukuje deti i rodičov o zdravej životospráve práve prostredníctvom projektu Vitafit. Ten je zameraný na zlepšenie zdravotného štýlu detí vo veku 6 až 12 rokov. Cieľom je naučiť deti byť zodpovednými za vlastné zdravie a zvýšiť záujem detí a rodičov o zdravší spôsob stravovania a stravovacích návykov.

Cez prednášky na školách a pôsobením vo Vitafit  kútikoch v komunitách tak Nadácia pre deti Slovenska zlepšuje kvalitu života detí a ich schopnosť rozhodovať sa v prospech zdravého životného štýlu.

Článok je pripravený v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Super clanok. Este by som chcela dodat, ake dolezite je naucit sa citat (a rozumiet) zlozeniu na potravinach. To by sa malo podla mna vyucovat na skolach. Pri nedavnej dovolenke na Slovensku som bola zhrozena, co vsetko bolo napchate aj do uplne beznych vyrobkov (napr. MSG v kecupe a podobne). Pokial to ale ludia budu kupovat, vyrobcovia to budu vyrabat. Podporujte svojou kupnou silou kvalitnych vyrobcov a kvalitne produkty (nie podla znacky ci reklamy, ale podla zlozenia, prip. sposobu vyroby) a takto urcujte potravinarske trendy na Slovensku.

Pridaj komentár