Drzé vši
Vši, malí votrelci, každoročne pridávajú vrásky učiteľkám v škôlkach a školách a aj rodičom. Poslednú dobu sa na Slovensku vyskytujú pomerne často a úspech akcie „celoplošné ničenie vší“ je možný, len keď sa o to posnažia všetci rodičia a deti naraz, najideálnejšie aspoň dva až tri víkendy za sebou.
Poznaj svojho nepriateľa –vši všivavé
Voš detská je plochý, bezkrídly hmyz sivej farby. Ústne ústroje má bodavé a cicavé, je schopná parazitovať iba na človeku. Živí sa cicaním krvi, inú potravu nemôže prijímať. Má tri páry nôh zakončených mocnými pazúrikmi, ktorými sa pridržiava vlasov.
Dospelý samec je dlhý 2 – 3 mm, dospelá samička 2,9 – 3,5 mm. Vývoj prebieha v piatich štádiách : vajíčko, tri larválne štádiá, dospelý jedinec.
Vajíčka nazývame hnidy. Sú žltobielej farby, samička ich priliepa na vlasy tesne pri pokožke hlavy hostiteľa. Sú prilepené tmelom, ktorý odoláva umývaniu hláv aj domácim prostriedkom (napr. octu). Dospelá samička žije 3 až 5 týždňov a počas života kladie 50 až 150 vajíčok. Larvy aj dospelé jedince sa živia krvou a cicajú krv najmenej trikrát denne.
Ako sa voš transportuje od jedného k ostatným?
Voš detská sa šíri hlavne pri priamom styku, najmä v kolektívoch ako rodina, škola a pod. Vši sa prenášajú tesným kontaktom hláv detí napr. pri hre, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, tiež pri používaní spoločných hrebeňov, uterákov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou, alebo posteľnou bielizňou. Ak vši prejdú z hlavy na ošatenie, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach. Ak teda do školy príde čo len jeden „majiteľ“ nepríjemného zvieratka, je viac než pravdepodobné, že vši si domov prinesú aj jeho spolužiaci.
Kroky pre rodičov na odstránenie zavšivavenia
- Vždy je nutné postupovať podľa návodu na etikete výrobku, šampónu proti všiam
- Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť
- Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečných lúčov alebo postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.
- Koberce, sedačky, vankúše postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať a vystaviť slnečnému žiareniu. Nepoužívať minimálne 3 – 4 dni.
- Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefy) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persteril).
- Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen rodiny musí používať vlastné predmety osobnej hygieny( uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.
Ako vši vyčesávať?
Pre možnú rezistenciu dezinsekčných prostriedkov je podľa odborníkov najvýhodnejšia, ale najprácnejšia metóda mechanická – teda vyčesať vši aj hnidy z mokrých vlasov hustým hrebeňom tzv. všivákom. Postup je nasledovný: Na stôl dáme biely papier, hlavu skloním nad papier a vlasy vyčesávame smerom od tyla dopredu 3 až 5 minút. Hnidy odstránime vystrihnutím vlasu alebo ich mechanicky stiahneme. Vyčesané vši postriekame bežným dezinsekčným prípravkom.
„Tak poďme na matrace!“, ako sa hovorí v knihe Krstný otec. Preklad pre tých, komu sa ešte nepodarilo túto „kultovú“ mužskú literatúru prečítať: „Hor sa do boja!“
PS: neviete prečo mám pocit, že ma začína svrbieť hlava?
prva pomoc dat olejovy zabal na vlasy /zadusia sa zive / , medzitym bezime kupit sampon , necakajme zazraky, tak isto posluzi aj diffusil spray a po umyti nejakym pripravkom este preplachneme octovym roztokom,ten neznasaju ani hnidy /nie je z mojej hlavy ,ked mama dcera vsi ,uz sme nevedeli co este kupit na hnidy v jej hustych vlasoch a dostal sa nam do ruky cesky bilynny sampon, ktora mal olej , potom sampon a nakoniec kazal umyt octovym roztokom/
a vycesavat ,vycesavat dvakrat denne a prat a prat a prat postelne veci az do vyhubenia
Nám tiež z lekárne skoro nič nepomohlo, iba liquidoduo čo nám pomohol, ostatné výrobky nula bodov… my sme fénovali a zmývali každý deň, používali husté masky na vlasy a vyčesávali do zbláznenia…
Odporúčam na vši liquido duo forte nám úplne postačil aj bez zábalov, farieb, masiek a ostatného čo sme sa dočítali na nete. Stačilo aplikovať podľa návodu aj tonikum aj šampón a vyčesať, dvakrát sme to zopakovali a boli sme bez vší. Veľa to záleži aj na rozsahu napadnutia, na rezistentnosti vší, tak možno sme aj mali šťastie
súhlasím s pani Máriou a Lindou, my sme takisto kúpili liquido duo forte a rýchlo účinkoval a hlavne spoľahlivo
na vši som zatiaľ nič účinnejšie nenašla než je spomínaný liquido duo forte, fakt super, ušetrí čas aj peniaze
my sme tiez mali doma vsi zo skoly, nemali sme s nimi vyrazne problemy, pomohol nam sampon liquido radical, pozabijal vsi nakomplet