Belgická radosť z kráľovského dieťaťa

Gabriel Pavlík 0

Belgické kráľovstvo zažíva radostný ošiaľ z narodenia potomka – princeznej Elisabeth Therese Marie Helene. Narodila sa vo štvrtok 25. októbra o 21:58 hod. v bruselskej Erazmus Hospital cisárskym rezom, pretože mala okolo krku pupočnú šnúru, ktorá by normálny pôrod komplikovala. Jej hmotnosť pri pôrode bola 2,93 kg, dĺžka 49,5 cm.

Elisabeth je prvým dieťaťom korunného princa Filipa (41) a princeznej Mathildy (28) a stane sa prvou kráľovnou podľa nového práva, ktoré zrovnoprávňuje ženy pri uplatňovaní nároku na kráľovský trón.

„Je to veľký deň pre Belgicko,“ povedal hrdý otec princ Filip, ktorý bol pri pôrode. „Sme z našej dcéry veľmi šťastní, je veľmi krásna.“

Belgicko zareagovalo nadšene. Výrobcovia čokolády uviedli na trh pri tejto príležitosti nové cukrovinky – kráľovské pralinky s menom princeznej, poštové úrady vydali novú poštovú známku. V celej krajine vypukli oslavy. Noviny vyšli v špeciálnych vydaniach, televízia reagovala podobne. Belgickí grenadieri vystrelili 101 delostreleckých sálv oproti 51 salvám, ktoré sa doteraz strieľali na počesť následníka ženského pohlavia.

Belgický kráľovský trón patrí od roku 1993 kráľovi Albertovi a kráľovnej Paole. Filip je ich najstarším synom, ktorý zasadne na trón po svojom otcovi. Filipovou nasledovníčkou bude princezná Elizabeth.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár