Ako nebyť pierkom unášaným každým závanom vetra

Janette Šimková 0

Sú situácie, ktoré vás rozzúria alebo vyvedú z rovnováhy? Mňa ráno zaručene tvorivosť syna, hoci inokedy sa z nej náramne teším – chystá sa do škôlky napríklad tak, že sa pustí do výroby knižky, lebo v tom momente mu to príde ako najdôležitejšia vec na svete. Mám z detstva zažité, že nesmiem meškať a keď sa dostanem do časového stresu, prestávam uvažovať racionálne a zvyšujem hlas. Na čo ma môj syn s pokojom Angličana  upozorní a nerušene pracuje na svojom diele.

Pátrala som po tom, čo by som mohla robiť, aby som nezúrila, lebo mi je jasné, že tak žiadnu situáciu nezlepším. Pýtala som sa samej seba, prečo to teda robím, keď mi to vôbec nepomáha?

Dopátrala som sa k tomu, že reagujeme neprimerane, pretože sme napätí a bojíme sa toho, čo sa stalo, čo sa môže stať a čo sa deje. Teória hovorí, že mnohí z nás reagujú tak, akoby každá vzniknutá situá­cia bola krízová a naliehavá, pretože sme prežili toľko krí­zových situácií, že sme si navykli krízovo reagovať.

Na druhej strane je normálne reagovať na všetko, čo sa okolo nás deje, patrí to k životu a je to súčasťou vzťahov, a okrem iného aj charakteristikou živých organizmov. Akurát, potrebujeme nejakú primeranú mieru toho, ako to ustáť bez poletovania z extrému do extrému.

Znepoko­jujeme sa a reagujeme až príliš

Malé alebo veľké veci, ba aj banalita nás môžu vyviesť z miery. So spôsobom, akým potom na ne reaguje­me, bývame často nespokojní. Naučili sme sa totiž reagovať rýchlo a naliehavo a toto nám škodí najväčšmi – ponoríme sa do prvého pocitu, ktorý príde a ten nás má v moci.

U mňa je to ráno ten, kedy si predstavím, ako bude niekto musieť na mňa čakať.  Chytím sa tejto myšlienky, ktorá mi príde na um ako prvá a rozvíjam ju ďalej do katastrofického scenára, ako plytvám niekoho drahocenným časom… A tak urobím prvé, čo mi napadne bez toho, aby som nad tým premýšľala – začnem syna okrikovať a rozprávať mu, že budeme meškať, lebo on… A toto je môj problém: reagujem nepremyslene, bez uvažovania nad tým, čo potrebujem uro­biť a ako to mám urobiť, aby som tú situáciu zvládla.

Našla som pre seba odporúčania, o ktoré sa rada s vami podelím. Vám nemusia fungovať, lebo žiadny zaručený recept nie je, ale možno vám pomôžu pri hľadaní si vlastného spôsobu ako reagovať konštruktívne, efektívne, vhodne, diplomaticky, ústretovo, láskavo…

Naučte sa rozpoznať, kedy reagujete

Kedy dovoľuje­te druhým, aby vás ovládali? Znie to tvrdo, ale rozčúliť a nahnevať vás môže iba niekto, komu to dovolíte. A to je zvyčajne vtedy, keď sa do hry zapoja pocity ako úzkosť, strach, pobúrenie, urazenosť, odmietnutie, ľútosť… tieto pocity nie sú sami o sebe zlé, ten význam im dávame my. A vy sami určujete, ako dlho sa negatívnymi pocitmi budete zaoberať a čo s nimi nakoniec urobíte.

Reaktívne je, keď necháte „automat“ vo vašej mysli, aby zareagoval tak, ako vždy, hoci očakávate od toho niečo iné. Pravdaže, nie je to možné, lebo ako Einstein povedal: „Definíciou bláznovstva je robiť stále a znova to isté a pritom očakávať iný výsledok.“ Preto, keď si hovoríte, že kvôli niekomu alebo niečomu sa vám nedarí, je to alibizmus. Sami nesiete zodpovednosť za to, aký postoj zaujmete. 

Rada prvá: potrebujete zistiť, čo je spúšťačom celého vášho prudkého a neprimeraného reagovania – prečo sa s vami deje to, čo sa deje. Keď to objavíte, včas zbadáte pascu vedúcu do vyvedenia z rovnováhy.

Uvoľnite sa

Keď sa napálite, reagujete chao­ticky – ako keby ste strácali nad všetkým kontrolu. Pomôže vám, keď budete hovoriť a robiť čo najmenej, až kým nebudete opäť pokojní a vyrovnaní. To sa ľahko povie, ale v podstate môžete urobiť čokoľvek, čo neuškodí vám, ani nikomu inému a čo vám pomôže uvoľniť sa. Hlboké nádychy a výdychy pomáhajú.

Aj prejdenie sa, hoci nepotrebujete ísť na záchod. Mne pomáha, keď sa postavím pred knižnicu s vedomím, že 10 minút budem čítať v knihe, ktorú si náhodne vyberiem. Keď čas nemám, počítam spätne od 20 po 1 – cúvaním odratúvať znamená, že musíte pri tom premýšľať, čím sa vaša myseľ zamestná na chvíľu niečí iným a získate tak odstup.

RADA DRUHÁ: potrebujete pre seba nájsť niečo, čo vás citovo, mentálne alebo telesne odpúta od čohokoľvek, na čo reagujete. Myslite na to, že to má byť bezpečné, lebo napríklad v zúrivosti šoférovať zatemňuje výhľad…

Preskúmajte, čo sa stalo

Hovoríme si, že čo nás nezabije, to nás posilní. Z praxe viem, že nám je to figu platné, ak ide o niečo vážne, lebo vtedy si potrebujeme s niekým ujasniť svoje pocity a myšlienky. Problémy a poci­ty sa totiž postupne zhoršujú, ak sa ich snažíte držať v sebe. O svojich pocitoch treba hovoriť, aj za ne prijať zodpovednosť. Keď si svoje pocity dokážete uvedomiť nezávisle od toho, aké sú – a na to sa vám zíde niekto nezainteresovaný, dokážete sa s nimi vyrovnať.

RADA TRETIA: úprimne si odpovedajte na tieto otázky:

  • Snažila som sa niekoho alebo niečo ovládať?
  • Preberám na seba zodpovednosť za druhých?
  • Som nahnevaná, pretože niečo nie je podľa mojich predstáv?
  • Vzťahujem na seba veci, ktoré sa ma netýkajú?
  • Zranil niekto moje sebavedomie?

Rozmýšľajte o tom, čo urobíte

Keď zvažujete, čo robiť, myslite vzápätí aj na to, ako to urobiť, aby to pomohlo aj vám. Skúste vnímať situáciu z pohľadu „tu a teraz“ a nepúšťajte svoje ego do minulosti alebo budúcnosti. Ego nemá síce realitu rado, ale práve v nej sa potrebuje rozhodnúť. Závisieť to bude od toho, čo od seba budete očakávať –  nájdete totiž len to, čo budete chcieť vidieť.

RADA ŠTVRTÁ: nie ste zodpovední za tých druhých, ale za seba. Nemusíte nikoho „naprávať, vylepšovať, ani dorábať“. Stačí akceptovať, rešpektovať a snažiť sa o empatiu – vcítenie sa do pocitov toho druhé robí divy. Potom ľahšie pripustíte, že chcete urobiť niečo pre toho druhého a tým aj pre seba.

Spomaľujte

Je život zložitý a hektický, alebo si toto zdanie vytvárame sami? Nemáme kedy, pozerať sa na  veci z odstupu. Často si nedoprajeme ani čas na dozrievanie rozhodnutí, lebo si myslíme, že sa musíme rozhodnúť rýchlo.

Naša myseľ dokáže byť veľmi výkonná, keď je v pohode a bez nátlaku. Keď na ňu tlačíme, spája sa so strachom, a vtedy nenačúvame vnútornému hlasu, ktorý vie, čo je pre nás dobré.

RADA PIATA: Urobte to, čo chcete – jednoducho to urobte. Čo jednoduchšie si môžete priať?

www.lifekoucing.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár