Keď sa nevieš postarať o seba, ako sa môžeš postarať o dieťa?

Anna Veselá 0

Táto žena sa o seba vôbec nestará!“

Čo by vám napadlo ako prvé, keby ste počuli takéto konštatovanie? Strhanú matku na materskej, ktorá dávno rezignovala na suchý šampón a tepláky? Ktorá má doma tak starú riasenku, že s ňou riskuje zápal očných spojiviek? Ktorá nestíha ani napatlať si krém na tvár raz za týždeň?

Shutterstock

Staraj sa o seba!

Starať sa o seba neznamená len dbať o formu, o svoj zovňajšok, kde je to viditeľné, hmatateľné. Ani pri deťoch neostávame iba pri tom, či majú čisté oblečenie, ale či je o nich postarané vo všetkých smeroch.

Niekedy však práve mamy majú tendenciu zabúdať na seba, aby bolo postarané o iných. Zabúdať na svoje potreby. Čo keby sme si ich pripomenuli?

Potrebujeme sa mať o koho oprieť.

O partnera, priateľov, rodinu, známych, kolegov. Ak podpornú sieť nemáme, je to ohromne náročné. Žijeme pod obrovským tlakom a v strese. Ide nám doslova o život.

Potrebujeme sa s niekým porozprávať.

Pretože sú dni, kedy máme pocit, že sa nám všetko rúca. Je šťastím, ba priam požehnaním, keď môžeme nájsť pokoj v duši po tom, čo nás niekto vypočuje.

Ideálny koktejl žien okolo „múdrej“ mamy je kamoška, ktorá má deti v rovnakom veku a má s ňou veľa spoločného (je tiež doma alebo rovnako pracuje ako ona), a teda ju vie pochopiť často aj bez slov,

takisto sa hodí skúsenejšia mama, možno staršia vekom, prípadne „služobne,“ keď už má o pár odrastených detí viac: taká, čo vám povie „neboj sa, to zvládneš,“ a bude to uveriteľné.

A na zahodenie nie je ani kamoška, ktorá nemá deti (a možno ich ani mať nechce). Nevzdávajme sa vzťahov s ľuďmi, ktorí si zariadili život inak ako my, nedávajme si k nim poznámku, že už sa s nimi nemáme o čom baviť, že tam nie je nijaký prienik tém.

Potrebujeme žiť v prítomnosti,

tu a teraz. Ak sa to dá od niekoho naučiť, potom nám len stačí tráviť čas so svojimi deťmi, ktoré nám to ukážu.

Keď žijeme pre súčasnosť, dokážeme sa tešiť z toho, ako vonku vonia vzduch, keď čerstvo naprší, všimneme si osamelý kvet, ktorý rastie pri chodníku, vieme si vychutnať obyčajné jedlo, hlt kávy. Dokážeme sa odpojiť od telefónov, televízorov, počítačov, ktoré nás zahlcujú, až sme prepodnetovaní. Dokážeme sa stíšiť.

Potrebujeme vedieť, ako sa zbaviť stresu.

Na odbúranie napätia pomáha aj 10 minút cvičenia. V tomto má každá z nás iné preferencie, nikto nás nemôže nútiť zaobstarať si bežecké tenisky. Niekedy stačí hoci pár minút prechádzky, ísť von. Hýbať sa je dôležité. Počúvať hudbu môže byť príjemné. Kresliť alebo maľovať. Nakupovanie niečoho iného ako potravín môže byť fajn. Nechať sa rozosmiať alebo rozosmiať niekoho je najlepším antistresovým cvičením.

Potrebujeme sa dobre vyspať.

Čo je pri malých deťoch obzvlášť náročné, niekedy nemožné. Mamy na materskej vo všeobecnosti nemajú dobrý spánok, aspoň nie pravidelne. Často spíme len okolo 6 hodín, aj to je len také driemanie, prerušované spanie.

Vydržíme byť dlho do noci hore, aj keď nám telo rôznymi spôsobmi dáva najavo, že sme mali byť v posteli už pred dvomi hodinami. Ignorujeme príznaky telesnej únavy, pretože keď ostatní spia, máme konečne čas len pre seba, bez toho, aby nás každú chvíľu niekto zavalil požiadavkami. Takto sa však nedá fungovať dlhodobo. Doprajme si viac spánku.

Potrebujeme si dávať na seba väčší pozor.

Musíme si priznať, že sme prekofeínované a často aj precukrované, už nevieme kde a ako doplniť energiu. Práve veľa cukru a kofeínu môže spôsobiť to, že sa cítime podráždené, na nervy, napäté, znechutené, otrávené.

Potrebujeme čas pre seba.

Nielen malé radosti, ako prečítať si knihu alebo ísť von s kamarátkou na kávu bez detí. Starať sa o seba neznamená len to, že si dovolíme ísť ku kaderníčke. Ale aj to, že chodíme pravidelne k zubárovi, na preventívnu prehliadku k obvodnému lekárovi, na ústnu hygienu. Že chodíme pravidelne ku gynekológovi, na mamografiu a podobne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár