Materstvo ako zo žurnálu? Sociálne siete nás často zavádzajú.

Marcela Beňová 0

Realita sociálnych sietí je nemilosrdná. Z mobilného telefónu sa na nás usmievajú dokonalé selfie zábery z dovoleniek, výletov, prechádzok prírodou. Áno, virtuálna realita začala náš pohľad na život meniť a žiť podľa nej je niekedy riadna fuška. 

 

My, matky na sociálny sieťach

Osobitnú kapitolu na sociálnych sieťach tvoríme práve my, matky s deťmi. Prečo? Pretože sme dokázali niečo, čo sa nepodarilo žiadnemu IT-čkárovi ani marketingovému riaditeľovi. Posúvame realitu materstva na nový level.

Kam zmizli tie unavené mamičky? 

Pýtate sa aj vy, kam zmizli tie unavené mamičky, ktoré v jednej ruke tlačia kočík, v druhej nesú tašku s nákupom? Namiesto nich sú zrazu všade naokolo samé šikovné ženy plné energie, ktoré aktívne cvičia, chodia na krúžky, úžasne varia a popri tom všetkom skvele vyzerajú.

Pri pohľade na facebook a instagram plný šťastných mamičiek a spokojných detí nás občas chytajú komplexy.

Všetky sociálne siete nás trošku zavádzajú. Mnoho z toho, čo vidíme, sú len ilúzie, preto im príliš neverme.

Všetko si spolu užívame

Mama s dieťaťom v rovnakých zásterách spolu pečú koláčiky. Všade naokolo rozsypaná múka a cukor a oni sa šťastne usmievajú jeden na druhého.

Naozaj? Za prvé, zaujať dieťa rozumnou činnosťou na viac ako päť minút je takmer nemožné. Jedine že by ste mu dovolili behať s vreckom múky po celom dome.

Celkom stačí, ak si predstavíte tú spúšť po spoločnom varení a následne príjemnú hodinku upratovania a glancovania nábytku. Vtedy sa usmieva máloktorá žena.

Áno, vyskytnú sa aj emotívne momenty. Dieťa sa k nám priplichtí, začne pomáhať, a prekvapivo mu nič nepadá z rúk. Vtedy nám naozaj vyhŕknu slzy materinskej pýchy a nehy. Avšak tieto chvíle sa objavia sporadicky a nečakane, a ako natruc nemáme práve pri sebe foťák.

Vždy šťastné a usmiate dieťa

Nie, také deti nie sú. Verte nám. Deti zvyknú za 24 hodín vystriedať celú škálu emócii. Príde aj plač, zlosť, hnev, krik, hádzanie sa o zem, vzdor.

To neznamená, že naše dieťa je nešťastné. Znamená to, že je úplne v poriadku a doma sa cíti natoľko prijaté a milované, že sa nebojí dať najavo všetko, čo prežíva. Aj keď to práve nie je na štýlovú fotografiu.

 

Takto vyzeráme normálne

Skvele nahodená maminka a jej ešte lepšie oblečené ratolesti? Mama s roztomilými dcérami, všetky tri v námorníckych tričkách a červených teniskách?

Naproti tomu my, obyčajné ženy, nie vždy čistulinké, nalíčené a väčšinou držiace za ruku batoľa zamazané od čokolády. 

Vyzerať vždy ako zo škatuľky vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, času a vynaliezavosti. Nie vždy na to máme chuť a priestor. Okrem toho naše deti možno pekných pár rokov nebudú vedieť doceniť krásu tylových sukničiek, jeansových bundičiek a pletených svetríkov. Budú sa v nich hrať na piesku a vyvádzať rovnako ako v tepláčikoch. 

Ani my mamy nemáme vždy príležitosť na opätky a nové šaty. Ale nebojte sa! Náš čas fintiť sa ešte príde. A to už nebudeme musieť tráviť všetok voľný čas na ihrisku.

Deti sú vždy v pohode

Romantické zábery z pláže či dobrodružné fotky z turistiky? Zdá sa, že dnes sa s deťmi dostaneme kamkoľvek.

Ale naozaj si to všade užijeme? Je skvelé, keď rodinka nesedí celé dni doma, ale cestuje, spoznáva a objavuje. Nedajme sa však oklamať prekrásnymi rodinnými zábermi. Aj keď z fotografií priam sála pohoda a nadšenie, realita býva často iná.

Usedavý plač počas dlhej cesty, súrodenecké bitky či trucovité batoľa, ktoré odmieta sedieť v kočíku. Každý rodič vie, že rodinný výlet je trochu obeta. Vyberáme si len tie miesta, kde sa budú deti cítiť najlepšie. Nikdy nemáme čas pozrieť si, čo nás zaujíma, lebo deťom to nič nehovorí. Nedokážeme svoje potomstvo nadchnúť pre lyže, rozprávku v kine ani prehliadku hradu.

Spoločný čas nás v mnohom obohacuje, ale nie je to zadarmo. Nuž ale keď nič iné, pekná fotka na pamiatku poteší každé materské srdce.

Pozrite, čo som si kúpila…

Sledujete aj vy občas s tichou závisťou všetky kamarátkine nákupy a skvelé úlovky? Nová blúzka, štýlové topánky a hand-made hračka pre malého? Kým my kupujeme len chlieb, mlieko a plienky, niekto iný slávi každý deň Vianoce.

Je to naozaj tak?

Všetky máme strach, že kým my žijeme len samými povinnosťami, pre ostatných je život nekonečná párty. Pre niekoho možno áno.

Väčšina z nás však musí riešiť bežné a nudné záležitosti. Varíme, žehlíme a nakupujeme tie najobyčajnejšie veci- vrecká do vysávačov, žiarovky a prášok na pranie. Pekná fotka novej, možno úplne nepotrebnej veci je pre niektoré ženy najľahším únikom zo sveta stereotypu a každodennej reality.

Viem o čom hovorím. Sama som na výročie svadby instagram zaplavila fotkami kytice bielych ruží, ktoré som si sama kúpila. Môj muž zatiaľ v lese zbieral hríby:).

 

Prirodzenosť naša každodenná

Ako to, že naša známa vyzerá pár dní po pôrode tak dobre? Svieža  pleť, žiadne kruhy pod očami…

Každý fotograf vie, že dobrá fotka nevznikne len tak. Potrebujete príjemné prostredie a správne svetlo (až 30% výsledku), aby záber lahodil oku. Čo sa nepodarí pri fotení, ľahko upravíme vo fotoshope.

Správny filter dokáže zázraky – vyhladí vrásky, zjemní pohľad a rozžiari pleť. Preto pri pohľade na perfektné fotky ostatných žien nehádžme flintu do žita- bez správneho efektu vyzeráme všetky podobne.

Narodeninová torta, nové šaty či pekný deň v prírode – nie je zlé pochváliť sa sem-tam peknou fotkou.

Nesmieme však zabudnúť, že svet sociálnych sietí je zradná realita,

a od toho skutočného má neraz veľmi ďaleko. Jeho úlohou je, aby sme na chvíľu zabudli na ubíjajúci stereotyp všedného dňa. A tak to má byť. Nepokúšajme sa teda dobehnúť žiadnu kráľovnú instagramu. Naopak, naučme sa tešiť z každodenných maličkostí, ktoré vidíme len my- to je prvý krok k spokojnému a šťastnému životu, ktorému sa nevyrovná ani tá najštýlovejšia fotografia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár