Poriadok? Najprv musíte vyhodiť všetky veci, ktoré vám neprinášajú radosť

Anna Veselá 1

Keď Marie Kondo príde pomáha niekomu s upratovaním, môže sa to skončiť aj tak, že spolu vyhodia dvesto odpadkových vriec.

Jej metóda je radikálna. Po jednom záťahu máte v koši takmer všetky vaše veci (ktoré nepotrebujete).

To málo, čo vám zostane, si musíte fanaticky odkladať na presne určené miesto. Má manuál aj na to, ako správne zložiť ponožky.

Je šokujúce, koľko máme vecí

Ak by sme šli na to ako Marie Kondo, stačilo by nám upratať iba raz, ale brutálne.

Je treba nielen roztriediť veci a inak ich poukladať, či pozmetkať, ako tomu hovoríme my doma, ale zbaviť sa zbytočností, inak nám žiadne organizéry, škatule s priehradkami, premakané úložné systémy z obľúbeného škandinávskeho obchodu nepomôžu.

Jedným z dôvodov, prečo máme stále neporiadok, je podľa Marie Kondo to, že máme príliš veľa vecí. V skutočnosti ani nevieme, koľko. Trištvrte vecí z nášho šatníka by išlo preč šmahnutím ruky, keby došlo na lámanie chleba.

Ako začať upratovať – vyhadzovať?

Zbaviť sa vecí, keď sa pokazia a nedajú sa opraviť? Vyhodiť oblečenie, ktoré už nie je v móde? Alebo dať na „expertov“, ktorí radia dať preč to, čo ste nepoužili rok? Marie Kondo má iné kritérium, ľahké ako facka: vyvoláva to vo mne radosť?

Ideálne je otestovať si túto metódu najprv na šatstve. Zoberte si každý kus oblečenia do ruky. Radi sa obliekate do vecí, ktoré vás netešia? Nie! „Nechajte si len tie veci, ktoré sú vášmu srdcu blízke,“ radí Kondo. Ostatné zlikvidujte.

Potom prejdite ku knihám, novinám, dokumentom, atď. Spomienkové predmety, fotografie a listy, o ktorých sa rozhoduje najťažšie, si nechajte až na koniec.

Knihy. Najčastejšie ich ľudia nechcú vyhodiť, lebo si hovoria, že by si ich niekedy možno znova prečítali. To niekedy nikdy nebude. Neprečítame ani do polky rozčítané knihy, ani tie, ktoré sme ešte neotvorili. Kondo radí nechať si len tie knihy, ktoré vás robia šťastnými, keď ich vidíte na svojej polici. Tie, ktoré naozaj milujete. S ostatnými sa rozlúčte.

Dokumenty a papiere. Základné pravidlo Marie Kondo je: vyhodiť všetky. Načo skladujete bankové výpisy, keď ich máte v elektronickej podobe? Načo sú vám výplatné pásky? Keď si schovávate záručné listy na spotrebiče, krabice vyhoďte, rovnako príručky a manuály. To isté spravte aj s neznámymi káblami, lebo šanca, že použijete kábel, ktorý ani neviete, od čoho má byť, je nulová.

Ehm. A keď začnete s vyhadzovaním, skúste to urobiť tak, aby vás pri tom nevidela vaša mama. Asi viete prečo, však?

Naše veci o nás veľa prezrádzajú

Keď sa niečoho dotknete, nie je až také ťažké zistiť, čo vám prináša radosť, oveľa ťažšie však je rozhodnúť sa, čoho sa zbaviť.

Podľa Kondo sú dva dôvody, prečo nemôžeme niečo vyhodiť: lipnutie na minulosti alebo strach z budúcnosti. Čím skôr prehodnotíme svoj majetok, tým lepšie, inak sa pod nadbytočnými vecami pochováme.

Ak budeme mať okolo seba iba veci, ktoré nám spôsobujú radosť, predstavte si ten šťastný život, nabáda nás ku zmene Kondo, ktorá musí byť veľmi radostná, lebo len v Japonsku sa predalo 1,2 milióna kusov jej knihy (po prečítaní ju vraj pokojne môžete vyhodiť, ak to nie je titul, ktorý milujete).

Tých pár kusov vecí, ktoré vám po kúzelne brutálnom upratovaní náhodou zostanú, si nezabudnite pekne uložiť. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár