Slováci a predsavzatia? Chceme schudnúť a byť viac s rodinou, chýba nám však plánovanie.

Marcela Beňová 1

Bilancovanie starého roku a nový začiatok motivuje viac než polovicu Slovákov, aby si rozhodli pozitívne ovplyvniť svoj život.

shutterstock

Po vianočnom prejedaní začína boj s váhou

Zaujímavý prieskum o tom, aké predsavzatia si najčastejšie dávame a či máme pevnú vôľu ich dodržať, pripravila spoločnosť NATUREHOUSE.

Asi nikoho neprekvapí, že najčastejším predsavzatím Slovákom je chudnutie. Viac ako polovica opýtaných sa rozhodla, že od Nového roka začínajú brať ručičku na váhe vážne a postavia sa svojmu BMI čelom.

Hneď po ňom sa v rebríčku najčastejších predsavzatí objavilo zdravé stravovanie a na štvrtom mieste rozhodnutie, že budeme viac športovať a hýbať sa.

Okrem toho sú Slováci pripravení obmedziť pitie alkoholu a kávy, chcú prestať fajčiť a venovať väčšiu pozornosť pitnému režimu. Zdá sa, že zlepšenie zdravia a pekná postava sú pre nás naozaj priority.

Žiaľ, práve tieto predsavzatia najčastejšie zlyhávajú. Polovica respondentov priznala, že ich nakoniec nedodrží. Je to problém disciplíny alebo pevnej vôle?

Zuzana, mamička dvoch detí, sa tento rok rozhodla schudnúť. Rovnaké rozhodnutie si dáva už tretí raz. Myslí, že skutočný problém, nie je v lenivosti ani v jej snahe.

„Chudnem snáď každý rok, ale nikdy to nedotiahnem do konca. Problém nie je v tom, že som lenivá. Bola som však netrpezlivá a nevytýčila som si konkrétne ciele. Chýbali mi malé kroky, ktoré ma k ideálnej váhe dovedú.

Schudnúť je pekné. Ale musím vedieť, koľko, ako, prečo. Tento rok som si rozpísala do diára ciele a výzvy na každý mesiac. Viem, aký plánujem jedálniček, viem, koľko chcem na konci vážiť.

Cieľ mám reálny a dala som si naňho dosť času. Tak uvidím, či mi to pomôže.“

shuttestock

Viac času na seba a rodinu

Medzi najčastejšie predsavzatia Slovákov patrí aj upratovanie v prioritách. Pätina opýtaných respondentov si chce tento rok nájsť viac času na rodinu.

Okrem toho chceme viac oddychovať, nestresovať sa, nájsť balans medzi prácou a voľným časom a začať robiť niečo pre seba. 

Takéto predsavzatie si dala aj mamička Janka, ktorá pracuje ako živnostníčka.

„Kým som rozbehla podnikanie, pracovala som deň – noc. Nemala som čas na muža ani na deti.

Preto som si dala ako predsavzatie jeden celý, nerušený deň voľna s rodinou a hodinu do týždňa pre každého zvlášť. Vtedy som neriešila žiadne hovory, maily, faktúry. Spočiatku som sa bála, že sa „zborí svet“. 

Nakoniec sa to ukázalo ako najlepšie rozhodnutie roka. Klienti si zvykli, že nedeľa je moja. S manželom som si našla hodinku čas na porozprávanie, film či pizzu namiesto varenia.

S jednou dcérou som chodila v utorok na prechádzku a čokoládu, s druhou vo štvrtok na detské ihrisko či plaváreň. Táto časť týždňa mi pomáha udržať balans a pamätať, čo je v živote naozaj dôležité.“

Niečo pre seba v zmysle – naozaj pre seba

Mnohé z nás si ešte pred nástupom na materskú hovorili, čo všetko z našich osobných plánov popri deťoch konečne začneme. Medzi tie často plnené predsavzatia patrí zlepšenie sa v cudzom jazyku. Angličtina, nemčina, španielčina  … kto má na čo chuť, alebo motiváciu. 

Odtrhnúť sa od detí, ak sme s nimi celé dni doma, alebo vybojovať si času na jazykovú školu, aj keď už lietame len medzi prácou a domácnosťou je niečo, čo za osobný úspech považujú viaceré ženy. 

 

Aké budú trendy v roku 2019?

Medzi najčastejšie aktivity, ktorými chceme zlepšiť svoje pracovné uplatnenie, je už tradične naučiť sa cudzí jazyk.

Trendom tohto roku podľa sociálnej siete Pinterest, ktorá združuje tvorivé nápady z celého sveta, bude spánok. Ľudia chcú spať dlhšie, zdravšie a kvalitnejšie. To potvrdil aj prieskum.

Viac spánku potrebuje až 15% opýtaných respondentov. Medzi ďalšie novinky medzi osobnými výzvami patrí úplne prestať piť alkohol. 

A ako dlho s predsavzatiami vydržíme? Opýtaní respondenti priznali, že takmer štvrtina z nás len niekoľko dní. 23% opýtaných si zachová optimizmus a pevnú vôľu štvrť roku a celý rok sa svojho predsavzatia drží len sedem percent respondentov.

Z prieskumu však vyplýva, že 10% z nás má skutočnú sebadisciplínu a s predsavzatím vydržia dlhšie než len do najbližšieho Nového roku. V tom, čo si predsavzali, pokračujú ďalej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. hej, tiež chcem schudnut. Kupila som si kolobežku a dufam, že teraz ked je teplo, tak sa budem chodut kolobežkovat každy den. Potrebujem spevnit zadok a stehna a na toto je najlepšia kolobežka

Pridaj komentár