Bory nepatria len Bratislavčankám

Kristína Turnerová 0

Nemocnica Bory je jednou z bratislavských pôrodníc, ktoré k pôrodu vyžadujú registráciu dopredu. Záujem rodičiek je však natoľko enormný, že registračný systém kolabuje. Nezvláda nápor žien z celého Slovenska, ktoré by si chceli rezervovať svoj termín pôrodu, pričom sa bavíme o tehotných, ktoré čaká pôrod v budúcom roku, nie o mesiac, či dva.

Registrácia aj v Ružinove

Obdobne zaviedli registráciu aj v bratislavskom Ružinove, kde plánujú prijať 40 rodičiek týždenne. Pokiaľ sa ich kapacita zaplní, tehotné ženy sa musia obzrieť po iných pôrodniciach.

Ani v Ružinove ešte systém nefungoval v septembri stopercentne a stalo sa, že registrované rodičky museli na poslednú chvíľu hľadať inú pôrodnicu. Kramáre alebo Antolskú. Alebo zaplatiť za pôrod v súkromnej pôrodnici Koch.

Prečo registrácia padá

Piata pôrodnica, ktorá mala pomôcť zvládnuť neutešenú situáciu v preplnených, starých, zanedbaných pôrodniciach, ukazuje, aký vypuklý máme problém nielen v hlavnom meste, ale naprieč Slovenskom.

Ženy sú ochotné celé hodiny atakovať rezervačný systém v nádeji, že budú patriť k vyvolenej hŕstke rodičiek. Že budú môcť porodiť v dôstojných podmienkach zodpovedajúcim 21. storočiu. Teda nie niekde na chodbe, na čakačke bez manžela, zvádzať boj o pôrodný box alebo o záujem preťaženého personálu.

Mnohé z nich nechcú opakovane zažiť traumu, ktoré si odniesli z predchádzajúcich skúseností. Pritom nejde len o bratislavské pôrodnice. Do Borov chcú isť rodiť ženy z celého Slovenska. Aj za cenu dochádzania do Bratislavy každý týždeň na poradne pred pôrodom, či so záložným plánom ubytovania sa v hoteli, aby svoj pôrod stihli.

Mala by nám vadiť pôrodná turistika?

Pri narastajúcej frustrácii, keď sa niektorým Bratislavčankám nepodarilo získať svoj termín ani po opakovaných lovoch na webstránke pôrodnice Bory, sa už objavili na rôznych internetových skupinách aj obvinenia, že mimobratislavské rodičky zaberajú miesta ženám, ktoré majú pôrodnicu päť minút od domu a či majú ony kvôli nim rodiť v zahraničí.

Rozmýšľam, či je podľa tejto rétoriky nahnevaných aj veľa rodičiek v Čechách a Rakúsku, najmä v prihraničných oblastiach, kde za pôrodnou turistikou doteraz ochotne cestovalo nemalé percento slovenských mamičiek.

Napríklad v obľúbenej brnenskej pôrodnici Obilní trh majú počet pôrodov na deň limitovaný a tie dámy, ktoré sa u nich registrujú na pôrod, musia počítať s možnosťou, že ich otočia medzi dvermi pre nedostatok miesta. Od začiatku majú niekde v hlave, že im Brno nemusí vyjsť ako možnosť číslo jedna.

Teraz je to len moja fantázia, ale možno sa brnenské mamičky tiež pýtali, prečo slovenské ženy nerodia radšej doma. A možno tiež otočia kartu a budú skúšať registrovať sa na pôrod ku „nám,“ do Borov.

Nemocnica Bory

Prečo je to dobrá správa

Celá tá bitka o miesta v lepšej pôrodnici má zmysel. Pretože vytvára tlak na pôrodnice, aby so sebou niečo robili. Aby mali také meno široko ďaleko, že k nim budú chodiť ženy nielen zo spádovej oblasti.

Mimochodom, recenzie žien, ktoré už majú svoj zážitok v Boroch za sebou, neospevujú hotelový výzor pôrodných boxov. Za luxus považujú prístup ľudí od „vrátnika“ po poslednú sestru na šestonedelí, ktorá ich vyprevádza domov. Slušný, prívetivý zdravotný personál je ten najviac nadštandard.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár