Babička na materskej: Ostali sme samé dve pre seba

Pavlína 0

Pani Emília to nemá ľahké, život jej nadelil neľahkú situáciu. Obdivuhodne sa počas invalidného dôchodku stará o 13-ročnú vnučku. Vnučka Lenka si vyžaduje jej celodennú starostlivosť, má množstvo diagnóz a je na invalidnom vozíčku.

Čo sa stalo s Lenkinými rodičmi? A ako to pani Emília zvláda? 

 

Mesiac po narodení prišla o mamu

Lenkina mama ku koncu tehotensva začala vykašliavať krv, doktori nevedeli čo sa deje a tak bola privedená do umelého spánku. Žiaľ, z umelého spánku sa už neprebrala a Lenka sa narodila cisárskym rezom. Nakoľko sa Lenka dostala na svet predčastne bola veľmi drobná a navážila ani kilo.

Babka, Emília Hnizdíková nastúpila na materskú dovolenku za svoju dcéru. Vnučku si z nemocnice prebrala napojenú na kyslík. Neskôr začali pribúdať ďalšie starosti, ako si aj pani Emília spomína: „Po narodení dostala epileptický záchvat, operovali jej mozog, má detskú mozgovú obrnu, pokrivenú chrbticu a veľké problémy so zrakom. Prakticky takmer nevidí.“

Neštastie v lese

Rodičia Lenky sa pred jej príchodom na svet nestihli zosobášiť, plánovali to až po jej narodení. Lenke zostal len jej otecko a ten robil všetko pre to, aby sa mali dobre. Pani Emília na neho v dobrom spomína:

„Aj keď ešte býval u svojich rodičov, povozil nás kde bolo treba, kedykoľvek prišiel pomôcť, o maličkú sa staral, ako to len šlo. Lenže čo osud nechcel… Pracoval v lese s ťažným koňom, podrezal strom, ten spadol a on nestihol ujsť. Keď zomrel, Lenka mala sedem rokov.“

Tragédia za tragédiou

Tento rok prišla Lenka aj o dedka a pani Emília o manžela, ktorý jej bol najväčšou podporou. Pani Emília priznáva, že okrem podpory je chýba aj tá fyzická pomoc pri Lenke, ktorá potrebuje špeciálnu starostlivosť a časté prenášanie. Lenka nie je schopná sa o seba starať, babka ju musí polohovať, obliekať, kŕmiť a aj umývať.

Pani Emília je silnou ženou a nadhľadom dodáva: „Musíme brať život tak, ako príde. Toto všetko sa malo stať, každý máme svoj údel a miesto, kam patríme. Zbytočne sa tým netrápim, skôr sa snažím hľadať v každodennosti drobné radosti.“

 

Ako to všetko finančne zvládajú?

Emília má vnučku v pestúnskej starostlivosti, je na invalidnom dôchodku, má nárok na vdovský dôchodok, čo znamená, že od štátu dostáva okolo 650 € mesačne. 120 € prichádza Lenke ako sirotský dôchodok.

Rehabilitačné pobyty Lenke pomáhajú, avšak pobyt je preplácaný poisťovňou iba raz do roka, inokedy ho celý musí hradiť sama. Finančne náročné sú samozrejme aj cvičenia doma, nakoľko Lenka musí cvičiť pod odborným dohľadom aby sa jej stav nezhoršil.

Ak vás príbeh zaujal, na darcovskom portály ĽudiaĽuďom.sk je vytvorená zbierka pre Lenku a jej babičku.

„Ostali sme s Lenkou samé dve pre seba, preto Vás prosíme o finančnú pomoc. Chcem Lenke zabezpečiť ďalšie potrebné rehabilitácie, čo sa mi bez Vás, dobrých ľudí, naozaj nepodarí. Za každé jedno darované euro z celého srdca ĎAKUJEM.

Lenka a stará mama Emília“

Prispieť: Pomôžme Lenke a jej babke

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...