Darovanie krvi a darovanie materského mlieka sú zaujímavé disciplíny

Alica D. 0

Darovanie. Taká zaujímavá medziľudská aktivita. To chce človek človeku urobiť radosť. Alebo pomôcť. Alebo urobiť dojem. Alebo jednoducho nadobudnúť hrdosť sám pred sebou. A tak dávame kadečo kadekomu.

Deťom hračku, starkým papuče, rodičom ozdravný balíček, tete bonboniéru, strýcovi fľašu, bráchovi zážitok, segre parádu, ujkovi z ulice korunku, v tiesni alebo na vznešenú myšlienku občas aj viac koruniek, deťom v Afrike obnosené veci, okoloidúcemu úsmev, kolegovi pomocnú ruku.
…a keď na to príde, darujeme aj krv – darujeme život.
Alebo tiež nedarujeme krv, pretože sme darovali život.

Alebo možno práve v takomto prípade darujeme krv bielu – materské mlieko.


Darovanie krvi a darovanie materského mlieka sú zaujímavé disciplíny. V niečom podobné, v niečom rozdielne.
Obe tekutiny majú svoju nezameniteľnú úlohu a nie je jednoduché (možné) ich nahradiť. Dostatok oboch týchto tekutín je závislý na darcoch a skloňovaný je viac nedostatok. Obe komodity sú speňažiteľné – vilu si za darcovstvo ani v jednom prípade nepostavíte, ale odľahčiť rozpočet viete. Veľkou motiváciou k darcovstvu je v oboch prípadoch vidina zachráneného života.

Ako sa dostať k darovaniu?

Darovanie krvi je široká, otvorená téma. Snáď každý sa stretol s výzvami, či už všeobecnými, alebo s požiadavkou na darovanie na konkrétne meno, či na darovanie konkrétnej krvnej skupiny. Darovanie krvi je pravidelnou osvetovou témou rôznych periodík či relácií. Darovať krv môže v podstate každý zdravý človek, v ktoromkoľvek momente sa k tomu odhodlá.

Naproti tomu darovať materské mlieko môžu len špecifickí ľudia za špecifických podmienok v jedinom konkrétnom špecifickom období. To musíte byť totiž matka, čerstvá matka, musíte zvládať dojčenie a musíte mať mlieka dostatok. Masírovať verejnú mienku všeobecne nemá veľký zmysel. Je rozumnejšie operovať v pôrodniciach, prípadne v materských skupinách.

Ísť darovať krv môžete samozrejme takticky naplánovať, ale rovnako dobre sa môžete rozhodnúť aj spontánne. Darovanie materského mlieka je vyššia matematika. Nie je to jednorazová akcia, nemôže to byť spontánne rozhodnutie, musí to byť odhodlanie. Najhodnotnejšie a najžiadanejšie je pár dní po pôrode. Lenže pôrod je udalosť, ktorá potenciálnej darkyni trochu spestrí život a je možné, že na myšlienky o darcovstve veľa priestoru neostane.

Prakticky? Asi takto:

Premýšľate, že skúsite darovať krv?

Keď si to dáte v hlave dokopy, navštívte pracovisko NTS. Odoberú vám krv, kontrolnú vzorku, ktorú na počkanie vyhodnotia, pokecáte s doktorom, dáte si kávičku, vytiahnu z vás čo potrebujú, dohliadnu na vás, aby ste neodpadli, dostanete čosi pod zub, aby ste sa posilnili a hajde domov – ak sa vám páčilo, môžte si dať o 3-4 mesiace repete. Alebo keď zas uznáte. Ak vychytáte nejaký sponzorský termín, môžte sa následne vyťahovať v tričku “Som darca.” alebo pýšiť odznačíkom.

Možno budete v daný deň, prípadne v nasledujúci ľahko menej výkonný, ale žiadna dráma a za ten skvelý pocit to isto stojí. A ak si to zopakujete 10, 20, 80x, dostanete sa na slávnostný program. Sedíte v preplnenej sále. Každý je tu darca. A to sú len tí jubilejní – vonku sú ďalšie tisíce. Je to komunita, ste súčasť veľkej veci!

Náležite vám poďakujú, obdržíte podľa poisťovne viac či menej hodnotné, ale predsa len darčeky, pretože túto vašu aktivitu si spoločnosť váži. A váži si ju natoľko, že na viacerých miestach vám dokonca ponúknu zľavy, vstupenky a podobné výhody. A aj keď nemožno sa tváriť, že ľudia, ktorí hľadia na darcovstvo krvi krivo z najrôznejších dôvodov, neexistujú, drvivá väčšina publika, pred ktorou sa svojim hrdinstvom pochválite, v drvivej väčšine prípadov blahosklonne uznanlivo pokýve hlavou. Darovanie krvi sa považuje všeobecne za hrdinstvo, darovanie krvi žne obdiv.

Premýšľate, že chcete darovať materské mlieko? Nuž.

Ak ste potenciálny darca materského mlieka, ste zrejme čerstvá rodička. Premýšľate o bábätku, premýšľate o plienkach, kolikách, cumlíkoch, roztomilých bodyčkách, ogrckaných tričkách, o detskom plači, kolískach, kočíkoch, šatkách, dosť možné, že premýšľate o svojich pôrodných zraneniach, o spaní a nespaní, o dojčení a to obvykle toho svojho prcka, nie susedovho. Máloktorá rodička premýšľa z prvej o darovaní poživne vlastného potomka. To vás skôr na túto možnosť niekto nejakým spôsobom upriami.

Juchú, mám dosť ideme do toho! Nie. Tak jednoduché to nie je. Ten, kto vás na možnosť darovať upozornil, nesmie byť blízka osoba so žalostnými očkami, ktorá by fľaštičku dve tri štyri ocenila ako doplnok stravy svojho bambína. Musíte prejsť pokušením predať svoje prebytky cez modrého koníka či bazoš. A tak sa môžete so svojou cennou tekutinou dostať až k myšlienke, že ju darujete niekomu, kto bez nej možno len veľmi ťažko prežije.

Ako prvý krok vám bude vysvetlený postup, čo sa od vás bude chcieť. Najlepšie na začiatok – hneď v úvode sa dozviete, že starostí budete mať minimum – nemusíte nikam s mliečkom chodiť, po mliečko bude k vám chodiť sanitné vozidlo. To znie super, zádrhel si uvedomíte až keď budete reálne zohľadňovať, kedy kam môžete ísť, lebo “kuriér”.

To príde neskôr – teraz sa vráťme – dostávame inicializačné informácie k darovaciemu procesu.
Potrebujete prejsť kontrolou zdravotného stavu. Buď sa vy dostavíte do zdravotného zariadenia, alebo zdravotný pracovník príde k vám. To nie je na vašom výbere – to záleží od možností zariadenia, ktorému mliečko chcete darovať. Odoberú sa vám vzorky, ktorých vyhodnotenie nie je na počkanie a nie je práve lacný špás. Bude sa od vás chcieť uistenie, že s darovaním neseknete po prvej dvojdecovej fľaštičke. Objasnia vám, že darovať budú chcieť isté minimálne množstvá v istých intervaloch. Ak nie ste zorientovaná ostrieľaná “dojička”, príde v tomto momente spomenutá vyššia matematika. OK, teraz mám mlieka, že by som aj jasle uživila, bude to tak ale ešte aj o dva dni? Ako sa mi tvorba ustáli? Budem musieť odsávať, aby sa udržala nadtvorba? Kedy a ako budem odsávať/odstrekovať? Budem mať ten čas a odhodlanie aj ak začnú prebdené noci? Chce to zodpovednosť pri rozhodovaní a realistickú predstavu o niečom, o čom možno zatiaľ až tak predstavu nemáte.

Sú ženy, ktoré môžu doslova rozdávať. Ide to samo. Sú ale tiež ženy, a nebude to tá menšia časť, ktorým sa produkcia ustáli po niekoľkých dňoch na potrebách ich dieťaťa, aj ak bezprostredne po pôrode mali mliečka výrazný nadbytok. A ak sa pre darovanie rozhodli, potrebujú nadprodukciu cielene udržať – bez preháňania: zamakať na tom.

Ak máte vo svojej blízkosti mliečnu banku, sú pravidlá benevolentnejšie a darcovstvo jednoduchšie – mliečko môžete mraziť, odovzdávate raz týždenne, stačia menšie množstvá, už 2-3dcl mliečka vám niekde vedia zobrať. Naviac za to dostanete celkom zaujímavú korunku. Mliečko ale môžte darovať aj v niektorých mestách, kde síce mliečnu banku nemáte, ale zato máte nemocnicu s oddelením pre predčasniatka. Oddelenie môže brať mliečko priamo pre svoje potreby. Tu je to komplikovanejšie – možnosti testovania vzoriek (pretože každá vzorka darovaného mliečka musí byť otestovaná) nemusia byť v ideálnej kompatibilite s rozpočtom daného nemocničného zariadenia a je možné, že sa dozviete, že testovanie dvoj-trojdecovej vzorky sa im neoplatí.

Budú chcieť, aby ste mali denne aspoň 4-5 dcl onoho žltobieleho moku. Denne – áno. Mliečko síce vysoko pravdepodobne budú mraziť oni, ale otestovať ho potrebujú pred zmrazením. A nemrazené mliečko samozrejme dlhšie ako deň skladovať nemôžete. Finančná odmena je v tomto prípade tiež skôr malá náplasť, než zaujímavá položka.

Btw – ak nemáte v blízkosti ani mliečnu banku, ani nemocnicu, ktorá by vás potrebovala, vyraďuje vás to z darovania – 30km výjazdy si ani po tak vzácny mok robiť nebudú.

Ak sa s týmito všetkými vedomosťami rozhodnete pre správnu vec, nie je to rozhodnutie – ok, idem, dám. Je to rozhodnutie – ok, štartujem tento vytrvalostný maratón. Materské mlieko nedarujete – darovaním materského mlieka žijete. Nonstop kalkulujete – volíte kedy odsávať/odstriekavať, aby ste zohľadnili potreby vašej ratolesti, aby tá v čase núdze nenatrafila na vyprázdnené žriedlo. Venujete tejto aktivite čas a ak ste zvolili odstriekanie, aj nezanedbateľné fyzické úsilie. Mlieko sa najlepšie tvorí v noci – je dosť možné, že si urobíte extra-prerušenie spánku, medzi prerušeniami, o ktoré sa vám stará vlastný junior. Okrem toho ešte jedna drobnosť: Premiestnenie mlieka z prsníka do fľaše nie je celkom sterilný proces. Zachovanie náležitej hygieny je vo vašich rukách. Takže usilovne vyvárate, umývate a stále sa môže stať, že vzorka bude vyhodnotená ako kontaminovaná – nepoužiteľná.

Tento životný štýl si osvojíte na 4-6 mesiacov. Ďalšie kolo môžte zvážiť, jedine ak sa odhodláte privítať k svojmu potomkovi súrodenca.
Za odmenu určite nebudete nosiť tričko “Som darca.”, ani sa nepreukážete žiadným ocenením, dosť možné, že sa tým vlastne ani nikde chváliť nebudete. Od saniťáka ste sa dozvedeli, že okrem vás je v krajskom meste darkyňa ešte jedna. Aj by ste z tejto informácie rada extrahovali, že ste unikátny trblietavý jednorožec tejto spoločnosti, nejaká potvora z odvrátenej strany duše sa vám ale neodbytne vysmieva – ‘Vidíš, na aké čudnosti teba nahovoria?’. Nemá to potrebnú atraktivitu a cveng.
Ale zato pravdepodobne veľmi rýchlo sa dostanete do formy spred tehotenstva 🙂

Darovanie materského mlieka sa proste nerobí pre vavrín a uznanie. Darovať materské mlieko môžete jedine s vedomím, že je to správne a potrebné. …a že vy ste tá, ktorá to pre tých skutočne najmenších urobiť môže.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár