Asi ťažko by sme našli niekoho, koho pandémia koronavírusu vôbec neovplyvnila. Len málo jedincov z krízy profituje, zatiaľ čo drvivá väčšina počas koronakrízy utrpela straty, či už sú to ľudia v oblasti cestovného ruchu, sektoru služieb alebo výroby. Existuje však jedna skupina ľudí, ktorým kríza až tak veľmi neublížila – mamičky na materskej.
shuttrstock Mamičky na materskej fungujú v núdzovom stave aj bez pandémie Núdzový stav, zákaz vychádzania, sprísnený režim, zvýšené hygienické opatrenia… Pojmy, s ktorými sme sa začali stretávať v minulom roku, boli čerstvým mamičkám známe aj pred pandémiou koronavírusu. V núdzovom stave fungujú minimálne od 9.mesiaca tehotenstva, keď má ich bábätko prevažne v nočných hodinách nutkavú potrebu kopnúť si každú pol hodinu do močového mechúra. Sprísnený režim aj mimoriadne hygienické opatrenia musia dodržiavať aj po pôrode, keď si detská plienka nevyberá miesto ani čas, kedy to schytá. A občas musia v mimoriadnom režime fungovať aj susedia , hlavne ak bývajú za neodhlučnenou stenou paneláka.
Samozrejme, že aj čerstvé mamičky zažívajú obmedzenia spojené s pandémiou koronavírusu, avšak v porovnaní s ostatnými sa ich každodenný život v zásade až tak nezmenil. Ak ste teda budúca alebo čerstvá mamička, užívajte si výhody, ktoré mamičky starších detí alebo nemamičky nemajú. Nemusíte sa báť, že prídete o prácu alebo naopak, že nebudete stíhať pracovať, starať sa o domácnosť a zároveň menežovať deti, ktoré sa učia z domu. Zároveň vás okolie nebude provokovať fotografiami z exotiky, kým vy sa ťaháte po byte ako zombie a fungujete na autopilota.
Pôrody v čase pandémie sa musia zaobísť aj bez omdlievajúcich oteckov Ak sa ešte len chystáte na pôrod, určite máte obavy, ako to zvládnete sama bez otecka bábätka a ešte k tomu v rúšku. To posledné vás prestane trápiť už v prvej dobe pôrodnej, keď bolesť z kontrakcií prehluší pocit nepohody v rúšku . Ak by však bolo veľmi zle a nemohli by ste dýchať, určite vás personál pôrodnice nenechá umrieť na udusenie sa.
A aj keď sa terajšie pôrody musia zaobísť bez omdlievajúcich oteckov, bábätká to do budúcnosti nijako negatívne neovplyvní. V najbližších týždňoch a mesiacoch budú mať oteckovia ešte veľa príležitostí na odpadávanie, či už z únavy alebo pri výmene plienky.
Po príchode z pôrodnice budete väčšinu dňa tak zaneprázdnené riešením existenčných potrieb vášho dieťatka, že vás budú sotva trápiť zatvorené obchody, divadlá, kiná či fitnescentrá. V núdzovom stave budete musieť fungovať tak či tak ešte nejaký čas a aj keď vám nikto nezakáže ísť na prechádzku s kočíkom do prírody, spočiatku nebudete stíhať registrovať časti dňa a kým sa pripravíte na vychádzku, zistíte, že je už večer.
Ak ste si tým už prešli a konečne ste sa dočkali štvornožkovania či prvých krokov svojho dieťatka, tak si zrazu uvedomíte, že čas na oddych ste mali prvé týždne a mesiace po pôrode, keď ste mohli spať súčasne s ním.
(Ne)berte výchovu veľmi vážne Za normálnych okolností by ste sa so starším dojčaťom či mladším batoľaťom vybrali na krúžok plávania, Montessori herničky, baby signs či hudobný krúžok, po ktorom by sa vaše dieťa unavilo a spokojne odfukovalo, kým vy by ste sa snažili dohnať zameškané domáce práce a detské pesničky z krúžku by vám v hlave zneli ešte dva dni.
Podobné tvorivé aktivity mu však viete nachystať aj doma a socializovať sa s ostatnými mamičkami môžete aj online. Kým budú ony debatovať o tom, či je na večeru vhodnejšia bezlepková a bezlaktózová pšenová kaša alebo radšej bulgur s avokádom, vy môžete pokojne bez výčitiek a pohoršených pohľadov vaše dieťa nechať ožužlávať biely rožok. A ak dostanete chuť na niečo šialene nezdravé, platí to isté, čo aj mimo pandémie – zatvoriť sa do kúpeľne a tam to rýchlo zjesť.
Na prechádzke vám v týchto časoch tiež menej hrozí, že vám bude niekto nakukávať do kočíka a popľuvkávať po dieťati. Z dvojmetrovej vzdialenosti naň síce dovidí, ale nedopľuje. A ak nemáte náladu na iných ľudí alebo sa vám len nechce umývať si vlasy, ale zároveň chcete ísť na vzduch, stačí si dať čiapku, rúško, poprípade aj slnečné okuliare a ste inkognito. Ak ste prevažne doma, nebudete tiež vystavená kritike ihriskových mamičiek za to, že nedojčíte alebo dojčíte pridlho, alebo za to, že vaše dieťa ešte nechodí na nočník. Kým z neho bude škôlkar, najneskôr školák, nebude očakávať, že ho prídete cez veľkú prestávku nadojčiť alebo mu vymeniť plienku. Ak by áno, potom už máte vážny problém.
Teraz sa však snažte vychutnať si spoločné momenty, pokroky a míľniky, ktoré zažívate spolu s dieťaťom. Tešte sa na príchod slnečných dní, na uvoľňovanie opatrení, na stretnutia s blízkymi a známymi. Tešte sa na ten čas, kedy pôjdete na zmrzlinu a jediné, čo vám bude hroziť, bude salmonelóza .
Loading...