Mamou sa stala v devätnástich. A ide jej to skvele

Marcela Beňová 0

Petra sa na mamu zdá byť veľmi mladá. Je však plná energie a stále sa usmieva.

Stíha domácnosť, dvoch synov, vysokú školu aj prácu na čiastočný úväzok.

Mimi&já facebook

Už niekoľko rokov bloguje o tom, aké je to mať rodinu skôr. Vo veku, keď jej rovesníčky ani náhodou nepremýšľajú, že by sa usadili a mali deti.

Príliš skoro na dieťa?

Mamička Petra je presvedčená, že materstvo v mladom veku má svoje výhody.

„Ja sama som dcéra starších rodičov. Mama ma mala až v 38. rokoch. Od mala som vnímala nevýhody neskoršieho rodičovstva a postavila som si hlavu. Takto to nechcem! S rodičmi sa ťažko rozprávalo, chceli už svoj pokoj.

Musela som byť skoro samostatná. Keď som mala dvanásť, mojej päťdesiatročnej mame diagnostikovali rakovinu. Donútilo ma to urovnať si priority a v tej dobe som sa aj rozhodla, že budem mladá mama.

V osemnástich som už asi rok chodila s mojím terajším manželom. Vtedy na pol roka odletel do Španielska, a keď sa vrátil, neplánovame som otehotnela,“ vysvetľuje Petra.

A či bola veľmi prekvapená?

„O deťom sme sa samozrejme rozprávali už predtým. V dlhodobom vzťahu predsa musíte mať spoločné životné sny, nie?“

Študentka na materskej

Stať sa rodičom skôr, ako vám na stene visí vysokoškolský diplom, nie je práve ľahké. Petra s manželom mali pred sebou školu, ktorú museli zladiť s bábätkom.

„Týždeň pred pôrodom ma vyhodili z gymnázia, takže som musela s dieťatkom dištančne dorábať rok strednej a maturitu. Náročná bola práve tá škola. Nemala som opatrovanie a bábätko chodilo na prednášky so mnou. Ale to nevadí, starostlivosť oňho som si užívala.

Manžel bol zase nútený zmeniť  obor, pokračoval v štúdiu informatiky, kde si aj privyrábal. Popri tom ešte učil v jazykovke angličtinu a španielčinu.

Jeho úlohou bol zarobiť čo najviac peňazí, mojou zas riadiť domácnosť čo najúspornejšie. A chceli sme byť tí najlepší rodičia na svete,“ opisuje spoločné začiatky Petra.

 

Teplo domova je základ

Bezstarostnosť rovesníčok mamičke Petre nechýba.

„Najväčšia zmena bola v tom, že som mala odrazu možnosť vytvárať rodine zázemie ja. A je pravda, že si na to potrpím. Mám rada, keď je navarené, napečené, upratané. Také to teplo domova.

Našťastie som nikdy nezažila, že by bábätko bezdôvodne plakalo a nešlo utíšiť. Žiadne bolestí bruška, zúbky.“

Ako zvládla mladá rodina starosti s financiami?

„S manželom sme šetrní. Mám rada secondhandové oblečenie, už len z hľadiska ekológie. A nemusím sa báť, že by deti veci zničili.

Dieťa do roka takmer nič nestojí. Nakúpite v bazáre a čo nepotrebujete, opäť predáte. Jediná drahá položka sú nové kvalitné topánky.

Napríklad na dovolenku chodíme do Chorvátska a spíme v aute. Trochu sa potlačíme, ale to nevadí. Namiesto do reštaurácie zájdeme do obchodu a celá dovolenka potom stojí ako normálny týždeň u nás. Celé je to o prístupe.“

Petra sa nesťažuje ani na nedostatok oddychu a zábavy.

„Svoj voľný čas trávim s deťmi. Rada športujem, takže máme dvojmiestny cyklovozík, s ktorým sa bicyklujem, korčuľujem alebo behám. Deti v ňom zatiaľ spia. A rada varím a pečiem, to sa tiež dá spolu s nimi.“

Mimi&já facebook

Láska na druhý pohľad

Petra sa chcela vydávať už pred pôrodom, zato manžel vtedy váhal.

„Požiadal ma o ruku, keď mal syn dva týždne. A pritom som mu vravela, že si to aspoň nejaký čas neprajem. Že sa chcem radovať len a len z bábätka. Svadba do roka a do dňa sa samozrejme nestíhala, lebo príprava chce čas. A o ten som nechcela okradnúť bábätko.

Manželovi ale rozumiem. Mal obavu z finančnej náročnosti a starostlivosti o dieťa. Keď videl, ako to v pohode zvládame, tak sa vraj do mňa po druhý raz zamiloval. Proste neodolal a požiadal ma o ruku, aj keď som mu to zakázala.“

Po svadbe prišlli aj plány na druhé bábätko. Petra si veľmi priala mať medzi deťmi dvojročný vekový rozdiel, a to sa jej aj splnilo.

Rodinný život na youtube

Ako chlapci rastú, mladá mamička uvažuje nad tretím bábätkom. Okrem toho ju čaká sťahovanie do vlastného domu a rieši aj otázku práce.

„Čo sa týka pracovného plánu, sú dva smery, ktorými by som sa chcela vydať. Pokračujem v štúdiu na vysokej škole v odbore predškolskej pedagogiky. A čoraz viac ma láka marketing. Kto vie, ako to všetko dopadne.

Momentálne pracujem externe pre jednu marketingovú agentúru. Tvorím obsah sociálnych sietí a popri tom sa začínam venovať e-mail marketingu.“

K svetu online má Petra blízko, už niekoľko rokov natáča youtube videá Mimi&já o tom, ako čím ako mladá rodina žijú.

„Keď sa narodil prvý syn, denne som sa stretávala s nepríjemnými narážkami na môj vek. Rozhodla som sa ísť s kožou na trh. Ukázať, že o dieťa sa starám rovnako ako staršie maminky.

Rozhodnutie mať prvé dieťa je veľmi ťažké a obdivuje každého, kto do toho ide dobrovoľne, nieto ešte v mladom veku. Ja sa práve chystám natáčať video 10 vecí, ktoré mi dali moje deti.

Okrem toho, že ma naučili vycikať do snehu srdiečko, pomohli mi dokonale zvládnuť time manažment. A samozrejme mi priniesli aj klišé ako radosť či zmysel života.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (50 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár